Գագիկ Ջհանգիրյան. Չեմ տեսնում կամք, ցանկություն մարտի 1-ի հանցագործությունները բացահայտելու
«10 զոհ, մի քանի հարյուր վիրավոր, մոտ 90 դատապարտված, որոնց ճնշող մեծամասնությունը բողոքի ակցիայի մասնակիցներ ու շարժման համակիրներ են եղել»,-մարտի մեկի ողբերգական դեպքերից 8 տարի անց նման վիճակագրություն ներկայացրեց Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը:
«Հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք տուժել են, չեն կարողացել օգտվել դատական պաշտպանության իրենց իրավունքից: Եվ ի վերջո, ամենակարևորն ու ամենացավալին՝ կատարված սպանությունների համար որևէ անձ պատասխանատվության չի ենթարկվել: 8 տարվա ընթացքում սայլը տեղից չի շարժվել, չունենք դատապարտված անձ»,-ասաց Ջհանգիրյանը:
Նա այս ամենի համար իր բացատրությունն ունի. «Մարտի 1-2-ի իրադարձությունների մասնակից պետական կառույցների, հանցավոր խմբերի դերակատարությունը մինչև վերջ ուսումնասիրված, քննված, բացահայտված չէ: Օրինակ, մինչ այսօր մենք չգիտենք, թե իշխանությունն ինչպես է գնահատում մարտի 1-2-ի իրադարձություններին զինված ուժերի մասնակցությունը, չկա դրանից ավելի վաղ Պաշտպանության նախարարի՝ հույժ գաղտնի հրամանի իրավական գնահատականը»:
Ջհանգիրյանի խոսքով, մինչ այժմ բացահայտված չէ, թե այդ իրադարձություններին ինչպիսի մասնակցություն են ունեցել ապօրինի զինված խմբավորումները. «Դրանց մասին փաստահավաք խումբը առանձին զեկույցներ էր հրապարակել»:
«Նույնիսկ սպանված երեք անձանց մարմնից հանված գնդակների իդենտիֆիկացիա չկա, թե որ զենքից ովքեր են կրակել: Ես ուղղակի ընդհանրացնելով ասեմ, չեմ տեսնում կամք, ցանկություն այս հանցագործությունները բացահայտելու, և որ սա մեր իրավապահ համակարգի, օպերատիվ հետախուզության, քննչական մարմինների, դատախազական թույլ հսկողության կամ անկարողության արդյունք ու հետևանք է»,-ասաց նա:

«Воз не сдвинулся с места»: оппозиция Армении недовольна расследованием трагических событий 1 марта 2008 года
До сих пор никто не привлечен к ответственности за события 1 марта 2008 года в Армении: за 8 лет воз не сдвинулся с места. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании РА депутат от оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Гагик Джангирян, отметив, что это «самое важное и вызывающее сожаление обстоятельство» к 8-й годовщине трагических поствыборных развитий, в результате которых погибли 10 человек.
Оппозиционный парламентарий отметил, что осуждены были в основном участники тогдашних акций протеста и их сторонники, а вот степень участия и вины представителей госструктур и «незаконных преступных групп» до сих пор не расследована, более того, властями не даны правовые оценки событиям тех дней и подписанным тогда приказам.
«Обобщая, просто скажу, что не вижу воли, желания раскрывать эти преступления, и это является результатом и следствием слабого контроля или беспомощности нашей правоохранительной системы, следственных органов, прокуратуры», – заявил оппозиционер.