Գագիկ Ջհանգիրյան. Չեմ տեսնում կամք, ցանկություն մարտի 1-ի հանցագործությունները բացահայտելու
«10 զոհ, մի քանի հարյուր վիրավոր, մոտ 90 դատապարտված, որոնց ճնշող մեծամասնությունը բողոքի ակցիայի մասնակիցներ ու շարժման համակիրներ են եղել»,-մարտի մեկի ողբերգական դեպքերից 8 տարի անց նման վիճակագրություն ներկայացրեց Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը:
«Հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք տուժել են, չեն կարողացել օգտվել դատական պաշտպանության իրենց իրավունքից: Եվ ի վերջո, ամենակարևորն ու ամենացավալին՝ կատարված սպանությունների համար որևէ անձ պատասխանատվության չի ենթարկվել: 8 տարվա ընթացքում սայլը տեղից չի շարժվել, չունենք դատապարտված անձ»,-ասաց Ջհանգիրյանը:
Նա այս ամենի համար իր բացատրությունն ունի. «Մարտի 1-2-ի իրադարձությունների մասնակից պետական կառույցների, հանցավոր խմբերի դերակատարությունը մինչև վերջ ուսումնասիրված, քննված, բացահայտված չէ: Օրինակ, մինչ այսօր մենք չգիտենք, թե իշխանությունն ինչպես է գնահատում մարտի 1-2-ի իրադարձություններին զինված ուժերի մասնակցությունը, չկա դրանից ավելի վաղ Պաշտպանության նախարարի՝ հույժ գաղտնի հրամանի իրավական գնահատականը»:
Ջհանգիրյանի խոսքով, մինչ այժմ բացահայտված չէ, թե այդ իրադարձություններին ինչպիսի մասնակցություն են ունեցել ապօրինի զինված խմբավորումները. «Դրանց մասին փաստահավաք խումբը առանձին զեկույցներ էր հրապարակել»:
«Նույնիսկ սպանված երեք անձանց մարմնից հանված գնդակների իդենտիֆիկացիա չկա, թե որ զենքից ովքեր են կրակել: Ես ուղղակի ընդհանրացնելով ասեմ, չեմ տեսնում կամք, ցանկություն այս հանցագործությունները բացահայտելու, և որ սա մեր իրավապահ համակարգի, օպերատիվ հետախուզության, քննչական մարմինների, դատախազական թույլ հսկողության կամ անկարողության արդյունք ու հետևանք է»,-ասաց նա:

Gagik Jhangiryan: I don’t see any will or desire to solve March 1 events
“Ten victims, hundreds injured and about 90 convicted, the overwhelming majority being participants of the protest rally and supporters of the movement,” said National Assembly ANC faction member Gagik Jhangiryan presenting statistics eight years after the tragic events on March 1.
“Hundreds of citizens who have suffered weren’t able to exercise their right to judicial protection. And finally, the most important and the most painful thing is that no one has been held responsible for the killings,” said Jhangiryan.
He explained that such situation is the result of lack of investigation. “We still don’t know the government’s assessment on the involvement of the armed forces on March 1-2. The legal assessment of top-secret order of Defence Minister is also missing.”
According to Jhangiryan, it hasn’t been clarified how the illegal armed groups were involved in the event.
“Summarizing, I simply don’t see the will, the desire to solve these crimes. And this is a result and consequence of inability of control of our law enforcement system, intelligence operative, investigative agencies and prosecution,” Jhangiryan concluded.