Իրինա Ռոդնինա. «Տաղանդներ կան, հարկավոր է գտնել նրանց»
Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության 10-ակի և Եվրոպայի առաջնության 11-ակի չեմպիոն գեղասահորդ Իրինա Ռոդնինան կրկին Հայաստանում է: Աշխարհահռչակ գեղասահորդը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է իր անունը կրող մարզադպրոցի և հայ երեխաների մասին:
«Մենք նոր ենք եկել սահադաշտից: Այստեղ խնդիր չպետք է լինի վարպետության դասեր տալը, ուղղակի դասընթացների հաջորդականություն է պետք: Դրանք պետք է լինեն մարզիչների համար: Այդ ամենը գեղեցիկ է դիտվում լրագրողների, նույնիսկ երեխաների համար: Բայց պետք է ավելի լուրջ աշխատանք տանել»,- Ռոդնինայի խոսքերը մեջբերել է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
Խոսելով Եվրոպայի անցած առաջնության մասին և անդրադառնալով մրցավարության հարցին՝ օլիմպիական եռակի չեմպիոնը փաստեց. «Գեղասահքում մենք երբեք չենք քննարկում մրցավարների որոշումները: Կարող ենք դժգոհ լինել արդյունքից, բայց գեղասահքի չգրված օրենքն է՝ չդատել մրցավարների որոշումները: Հիմա մրցավարների աշխատանքը բավական դժվարացել է: Ամեն ինչ կախված է համակարգչից: Իսկ եթե ցանկություն ունեք մրցավար ունենալ, ապա, կարծում եմ, ռուսաստանյան ֆեդերացիան պատրաստ կլինի աջակցել այդ հարցում»:
Օլիմպիական չեմպիոնը խոսել է նաև հայկական դպրոցի, երեխաների հեռանկարների մասին. «Չեմ կարող ասել, որ հայ պատանիների մեջ տաղանդավոր երեխաների չեմ տեսնում, չեմ կարող ասել, որ նրանք չկան: Պարզապես ուշ-ուշ եմ այցելում Հայաստան: Եթե ինչ-որ արդյունքների մասին ենք ուզում խոսել, ապա պետք է շարունակական աշխատանք կատարել: Հիմա հարկավոր է, որ համբերություն ունենանք և իսկապես սկսենք աշխատել: Տաղանդներ կան, հարկավոր է գտնել նրանց»:
Դեռևս 2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը և Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա են գտնվել Իրինա Ռոդնինայի նորակառույց գեղասահքի մարզադպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Ирина Роднина: Таланты есть, их необходимо найти, просто я редко приезжаю в Армению
Трехкратная чемпионка Олимпийских игр, 10-кратная чемпионка мира и 11-кратная чемпионка Европы по фигурному катанию Ирина Роднина прибыла с очередным визитом в Армению. Накануне знаменитая фигуристка на встрече с журналистами рассказала о носящей ее имя спортшколе в Армении и о возможностях армянских детей в этом виде спорта. Подробности приводит пресс-служба Национального Олимпийского комитета (НОК) Армении.
«Мы только что вернулись с катка. Здесь не должно возникнуть проблем с преподаванием уроков мастерства, необходима последовательность других курсов для тренеров. Все это красиво выглядит для журналистов и даже для детей, но нужна более серьезная работа», – отметила Роднина.
Говоря о состоявшемся Чемпионате Европы и обращаясь к вопросу судейства, трехкратная чемпионка Олимпийских игр заявила: «В фигурном катании мы никогда не обсуждаем решения судей. Мы можем быть недовольны результатами, но не осуждать решения судей – неписанный закон фигурного катания. Сейчас работа судей довольно осложнилась, все зависит от компьютера. Если у вас есть желание иметь судью, думаю, что федерация России готова оказать поддержку».
Олимпийская чемпионка обратилась также к армянской школе и имеющихся перспективах: «Не могу сказать, что не вижу талантливых детей и что их нет. Просто я редко приезжаю в Армению. Если есть желание говорить о каких-либо результатах, надо постоянно работать. Сейчас необходимо иметь терпение и начать работу. Таланты есть, необходимо найти их».
Напомним, в декабре 2015 года президент РА Серж Саргсян, министр спорта и по делам молодежи РА Габриэль Казарян и мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовали на торжественной церемонии открытия новой спортшколы фигурного катания имени Ирины Родниной.