ԵՄ-ն շատ խնդիրներ ունի. Ա.Իսկանդարյան
«Եվրամիությունն այսօր բավականին ճգնաժամային վիճակում է: Խնդիրները շատ են, այդ թվում նաև հարևանների հետ փոխհարաբերությունները»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա, ԵՄ-ն Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներից յուրաքանչյուրին պետք է տարբեր կերպ մոտենա, տարբեր կերպ աշխատի նրանց հետ՝ հասկանալու՝ ինչպե՞ս, ի՞նչ անել:
«Երկրները տարբեր են, ամեն մեկն ունի իր խնդիրները»,- նշեց Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետի դիտարկմամբ, հենց սրանով է պայմանավորված Եվրոպական միության միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա ‪Մոգերինի‬ի այցը Հայաստան:
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ ‪‎Նալբանդյան‬ի հրավերով Եվրոպական միության միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա ‪Մոգերինի‬ն կայցելի Հայաստան: Նրան կընդունի Հանրապետության Նախագահ Սերժ‪‎ Սարգսյանը: Այսօր կկայանա նաև Հայաստանի արտգործնախարարի և ԵՄ բարձր ներկայացուցչի բանակցությունները և համատեղ մամլո ասուլիսը:
Ա. Իսկանդարյանի խոսքով, այս տարածաշրջանը բավականին հետաքրքրիր ժամանակաշրջան է ապրում. «Եվրամիությունը շարունակում է աշխատել Կովկասում, Ֆեդերիկա ‪Մոգերինի‬ի այցը Հայաստան հնարավորություն է ստեղծելու շարունակել աշխատանքը»:

Какие возможности появятся с визитом Федерики Могерини в Армению? Ответил А. Искандарян
Европейский Союз на сегодняшний день находится в кризисной ситуации в связи с наличием множества проблем, в том числе связанных с взаимоотношениями с соседними странами. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян.
«Евросоюз должен иметь различные подходы по отношению к каждым странам-участницам Восточного партнерства, а также должен работать с ними различными способами, чтобы понять, как и что делать», – подчеркнул эксперт.
По словам А. Искандаряна, именно этим и обусловлен визит в Армению вице-президента Европейской комиссии, Верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини.
Отметим, по приглашению министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна сегодня, 1 марта, республику посетит вице-президент Европейской комиссии, Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини. Ее примет президент РА Серж Саргсян. Сегодня также состоятся переговоры и совместная пресс-конференция главы МИД Армении и Верховного представителя ЕС.
А. Искандарян также отметил, что регион переживает довольно интересный период. «Евросоюз продолжает работать на Кавказе, и визит в Армению Федерики Могерини даст возможность продолжить работу», – подытожил политолог.