Ռեժիսորներ Գաբրիել Օսորիոնի և Պատո Էսկալանի «Արջի պատմությունը», Փիթ Դոկտորի և Յոնաս Ռիվերաի «Գլուխկոտրուկը» անիմացիոն ֆիլմերը «Օսկար» 88-րդ մրցանակաբաշխության ժամանակ ճանաչվել են լավագույնները՝ համապատասխանաբար «Լավագույն անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմ» և «Լավագույն անիմացիոն լիամետրաժ ֆիլմ» անվանակարգերում:
Նկարիչ-անիմատոր Նաիրա Մուրադյանի կարծիքով, «Օսկար» մրցանակի առավել արժանի էին ռուս ռեժիսոր Կոնստանտին Բրոնզիտի «Մենք չենք կարող ապրել առանց տիեզերքի» կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը և բրազիլացի ռեժիսոև Ալե Աբրեուի «Տղան ու աշխարհը» լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը:
«Հատուկ հասկանալի, ավելի շուտ ընթեռնելի մեսիջ ունեցող ֆիլմերն են ստանում մրցանակ, բայց կինոն միայն դաստիարակող ու պլակատային լինելով կորցնում է իր հմայքը ու չի վարակում ստեղծագործելու»,- պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե ի՞նչ չափանիշներ պետք է ունենան «Օսկարի» ներկայացված, հաղթած անիմացիոն ֆիլմերը, ասաց Ն. Մուրադյանը:
Ինչ վերաբերում է անիմացիայի ոլորտում նոր թրենդներին, անիմատորն ասաց. «Մի գուցե և կան նոր թրենդներ, բայց չեմ հետևում դրանց ու չեմ կարևորում»:
Պատասխանելով հարցին, թե անիմացայի մեջ ի՞նչն եք գնահատում, Ն.Մուրադյանը նշեց. «Անկեղծ ու հուզիչ պատմությունը հետաքրքիր նկարչական լեզվով պատմած, միակ թրենդն է, որ ժամանակից չի վախենում ու չի հնանում»:
Ի դեպ՝ վերջերս «Միրզոյան» գրադարանում նկարիչ, անիմատոր Նաիրա Մուրադյանի «Ամանոր» վերջին անիմացիայի ցուցադրությունն էր, որ անցավ «բիսով» ու ջերմ նստվածք թողեց։

On the 88th Academy Award Pete Docter and Jonas Rivera’s “Inside Out” received an award in “Best Animated Feature Film” Nomination and Gabriel Osorio and Pato Escala’s “Bear Story received an award in “Best Animated Short Film”.
Yet painter-animator Naira Muradyan thinks that Konstantin Bronzit’s “We Can’t Live without Cosmos” and Alê Abreu’s “Boy and the World” deserved the awards more.
“Films with specifically clear and decipherable messages are the ones that receive awards, but educative and “poster only” cinema loses its charm and doesn’t infect with the urge to create,” said Naira Muradyan
As far as it concerns new trends in animation, Naira Muradyan said that sincere and touching stories told in the language of art is the only trend that “doesn’t fear time and will never be obsolete”.
Recently, at “Mirzoyan Library” painter and animator Naira Muradyan presented her latest work “New Year”, which left a warm impression on the audience.