Թուրքիայում ԶԼՄ-ներ են փակվել
Աղբյուրի փոխանցմամբ, մասնավորապես փակվել են «Kanaltürk», «Bugün TV» մասնավոր հեռուստաընկերությունները, «Kanaltürk Radyo» ռադիոկայանը, ինչպես նաև «Bugün Gazetesi», «Millet Gazetesi» թերթերը, որոնք մտնում էին «Koza-lpek» մեդիահոլդինգի մեջ:
Հոլդինգն իր պաշտոնական հայտարարության մեջ ԶԼՄ-ների փակումը պայմանավորում է վերջիններիս բիզնես անարդյունավետությամբ, սակայն ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հաղորդում էին Մեդիահոլդինգի և նրա կազմի մեջ մտնող ԶԼՄ-ների վրա իշխանությունների կողմից բանեցվող ճնշումների մասին: Հոլդինգը Թուրքիայի իշխանությունները համարում են ընդդիմադիր մահմեդական քարոզիչ Ֆաթուլլահ Գյուլենի հետ կապված միավորում: Նշենք, որ Գյուլենը ներկայումս բնակվում է ԱՄՆ-ում:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին ոստիկանությունը գրոհով վերցրել է հոլդինգի կազմի մեջ մտնող երկու հեռուստաընկերությունների գրասենյակները, վերջիններիս մեղադրելով Գյուլենի հետ կապ ունենալու մեջ: Դրանից հետո պետությունը իր կառավարման ներքո է վերցրել հոլդինգի կազմի մեջ մտնող 22 ընկերությունների:
Նշենք, որ Ֆաթուլլահ Գյուլենը համարվում է Թուրքիայի ներկայիս նախագահի անձնական թշնամին: «Koza-lpek» հոլդինգը ստեղծվել է 1945թ.-ին, որի կազմում ներառված են մետաղագործական, առողջապահական, կրթական և մեդիա ոլորտներում աշխատող ընկերություններ:

«Драконовская цензура» Эрдогана: в Турции закрыли сразу пять оппозиционных СМИ
Частные телеканалы Kanaltürk и Bugün TV, газеты Bugün Gazetesi и Millet Gazetesi, а также радиостанция Kanaltürk Radyo, которые входили в холдинг Koza-Ipek, закрыты в Турции. Об этом сообщает РИА Новости.
Как отмечается, в официальном заявлении холдинг объясняет закрытие медиа-активов их убыточностью, однако ранее турецкие СМИ сообщали о давлении властей на Koza-Ipek и входящие в него средства массовой информации. Сам холдинг власти Турции считают связанным с оппозиционным исламским проповедником Фетхуллахом Гюленом, проживающим в США.
В октябре полиция Турции взяла штурмом офисы двух телеканалов холдинга Koza-Ipek в качестве мер борьбы с компаниями, связанными с Гюленом, который считается врагом президента Турции Тайипа Эрдогана. После этого власти Турции взяли на себя управление 22 компаниями, принадлежащими холдингу Koza-Ipek, указывает РИА Новости.
Информагентство отмечает, холдинг Koza-Ipek был создан в 1948 году. В его состав входят более 20 компаний, работающих в разных сферах – металлургия, здравоохранение, образование, средства массовой информации.