Հանրության քննարկմանը կդրվի Վենետիկի հանձնաժողով չուղարկված ԸՕ նախագծի տարբերակը
Ընտրական օրենսգիրքը մշակող աշխատանքային խումբը Վենետիկի հանձնաժողով ուղարկել է օրինագծի նախնական տարբերակը՝ ժամանակի սղության պատճառով, նկատի ունենալով հանրային քննարկումների համար հնարավորինս ամփոփ տարբերակ ներկայացնելու անհրաժեշտությունը: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից՝ մեր խնդրանքով մեկնաբանելով այն հայտարարությունները, թե նոր ԸՕ նախագիծը պետք էր քննարկել Հայաստանում և հետո միայն ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողով:
Նոր Ընտրական օրենսգրքի այն տարբերակը, որը շուտով կհրապարակվի և շրջանառության մեջ կդրվի կառավարության կողմից, ըստ աղբյուրի, իր մեջ ներառում է շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունների կողմից ներկայացված առաջարկները:
«Օրինագիծը լրամշակված է և որոշակի տարբերություններ առկա են Վենետիկի հանձնաժողով ուղարկված նախնական տարբերակի համեմտությամբ և այդ տեսքով այն կդրվի հանրային քննարկման», -հավելեցին կառավարության լրատվական ծառայությունից:

Armenia new Electoral Draft Code to be subject for public discussion
The working group developing the Electoral Code (EC) has already submitted the initial version of the Code to the Venice Commission due to time constraints and taking into account the need to present a briefer version for public discussions, the Government Press Service informed at the request of Parorama.am.
According to the source, the version of new EC that is going to be published and circulated by the government contains the proposals submitted by all stakeholders concerned.
"The bill is revised and contains certain differences compared with the preliminary version submitted to the Venice Commission. In this revised form it will be subject for public discussion," added the Government Press Service.