Սերժ Սարգսյան. Հանրային առողջապահության խնդիրներն արդի աշխարհում չեն ճանաչում սահմաններ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է մարտի 1-2-ը Երևանում անցկացվող «Հանրային առողջապահության նոր մարտահրավերները» խորագրով միջազգային նախարարական համաժողովի մասնակից երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին՝ Ռուսաստանի Դաշնության առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովային, Իրանի Իսլամական Հանրապետության առողջապահության և բժշկական կրթության նախարար Հասան Հաշեմիին, Վրաստանի աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական հարցերի նախարար Դավիդ Սերգեենկոյին, Բելառուսի Հանրապետության առողջապահության նախարար Վասիլի Ժարկոյին և Ղազախստանի Հանրապետության առողջապահության և սոցիալական զարգացման նախարարի տեղակալ Ելժան Բիրտանովին: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին մեր երկրում և կարևորել հանրային առողջապահության արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին նվիրված երևանյան համաժողովը: Ընդգծելով, որ ամբողջ աշխարհում հանրային առողջապահությունը համարվում է ազգային անվտանգության ամենակարևոր գործոններից, ինչպես նաև պետությունների սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության հաջողության գլխավոր չափանիշներից մեկը, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հանրային առողջապահության խնդիրներն արդի աշխարհում չեն ճանաչում սահմաններ, ի հայտ եկած նոր վիրուսների համաճարակը չի սահմանափակվում մեկ պետությամբ և այսօր լրջագույն վտանգ է բոլոր պետությունների ժողովուրդների համար: Այս և նման խնդիրները, Նախագահի համոզմամբ, հնարավոր է արդյունավետորեն լուծել միայն սերտ համագործակցության, մասնագիտական փորձի փոխանակման, ոլորտի հաջողություններն ու ձեռքբերումները գործընկերների հետ կիսելու շնորհիվ, ինչին է միտված նաև Երևանում անցկացվող նախարարական համաժողովը:
Հանդիպման մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի իշխանություններին և առողջապահության ոլորտի պատասխանատուներին՝ ի դեմս ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի, նման կարևոր քննարկումների հարթակ ստեղծելու և մասնակցության հրավերի համար, նշելով, որ հանրային առողջապահության ոլորտում փոխգործակցության լայն դաշտ և չիրացված մեծ հնարավորություններ կան:
Նրանք գոհունակությամբ են փաստել, որ Երևանում անցկացվող համաժողովում բավականին հետաքրքիր և փոխադարձ օգտակար ելույթներ են հնչել, փաստեր ներկայացվել, անդրադարձ է եղել առաջավոր փորձի կիրառմամբ մասնակից երկրներում իրականացվող ծրագրերին, ոլորտի բարեփոխումներին, առկա խնդիրներին ու մտահոգություններին: Այս ձևաչափով գործընկերությունը, նախարարների համոզմամբ, զգալիորեն կնպաստի ինչպես ոլորտի պատասխանատուների միջև հարաբերությունների և համագործակցության ամրապնդմանը, այնպես էլ առողջապահության զարգացմանը:

Президент Армении: В современном мире проблемы общественного здоровья не знают границ, угрозы эпидемий всеобщие
18:04 01/03/2016
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял руководителей делегаций стран-участниц проходящей 1-2 марта в Ереване международной министерской конференции «Общественное здоровье: новые вызовы». Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В частности, Серж Саргсян провел встречу с министром здравоохранения России Вероникой Скворцовой, министром здравоохранения и медицинского образования Ирана Хасаном Хашеми, министром здравоохранения, труда и социальных дел Грузии Давидом Сергеенко, министром здравоохранения Беларуси Василием Жарко и заместителем министра здравоохранения и социального развития Казахстана Елжаном Биртановым.
Серж Саргсян поприветствовал гостей в Армении, отметив важность ереванской конференции, посвященной актуальным проблемам и вызовам в сфере общественного здоровья. Подчеркнув, что во всем мире общественное здравоохранение считается одним из важнейших факторов национальной безопасности, а также одним из главных критериев  успеха социально-экономической политики государств, Серж Саргсян отметил, что в современном мире проблемы общественного здоровья не признают границ, эпидемии новых вирусов не ограничиваются лишь одним государством, представляя серьезную угрозу для народов всех стран. Эти и другие подобные проблемы, по убеждению главы государства, можно решить эффективно лишь при тесном сотрудничестве, обмене профессиональным опытом, разделении успехов и достижений с коллегами, на что и нацелена ереванская конференция.
Участники встречи выразили благодарность властям Армении и ответственным сферы здравоохранения в лице главы Минздрава РА Армена Мурадяна за создание площадки для подобных важных обсуждений и приглашение на мероприятие, отметив, что в сфере общественного здравоохранения имеются большие нереализованные возможности, налицо широкое поле для взаимодействия.
Они с удовлетворением также отметили, что на проведенном в Ереване конгрессе прозвучали довольно интересные и полезные для всех выступления, были представлены примечательные данные, обсуждались проводимые в странах-участницах форума программы с применением передового опыта, реформы в сфере здравоохранения, имеющиеся проблемы и вызовы. Партнерство в данном формате, согласно мнению министров, значительно поспособствует как укреплению отношений и сотрудничества между ответственными данной сферы, так и в целом развитию области здравоохранения.