«Ես կողմնակից եմ «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի ազգայնացմանը, բայց մեծ հույսեր չեմ կապում պետության հետ: «Կինոյի մասին» օրենք պետք է ընդունվի, որը երևի նպաստի այս հարցի լուծմանը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կինոգետ, կինոքննադատ Սուրեն Հասմիկյանը՝ պատասխանելով «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի մասին հարցին:
Հիշեցնենք, որ 2015 թ. օգոստոսի 31-ին կառավարության ընդունած որոշմամբ, Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ կինոստուդիա» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը՝ 2 միլիարդ 702 մլն 469 հազար դրամ գնահատված արժեքով, կվերադարձվի ՀՀ կառավարությանը:
Նա նշեց, որ թեև սեփականատերը խոստացել էր թվայնացել, վերականգնել ֆիլմերը, սակայն էությամբ սև ու սպիտակ ֆիլմերը դարձրին գունավոր, երանգները փչացրեցին:
«Ես ինձ էլ եմ մեղավոր համարում, որ ակտիվ չպայքարեցինք սեփականաշնորհման դեմ: Հայկական կինոն չէր կարելի սեփականաշնորհել»,- ասաց Ս. Հասմիկյանը:

According to the government decision of August 31, 2015, 100% shares of “HayFilm” studio named after Hamo Beknazaryan, will be returned to the Government of Armenia.
“I’m in favor of nationalization of “HayFilm” studio, yet I don’t have high hopes with the state. A Law on Cinema should be adopted, which would help solve this problem,” said Honored Artist of Armenia, film critic Suren Hasmikyan at a press conference.
He also said that the owner had promised to digitalize and restore the movies, yet if they change black and white movies into colored ones, the films will lose their essence.
“I consider myself guilty for not actively fighting against privatization. Armenian film shouldn’t be privatized,” Hasmikyan said.