«Հայաստանում գենդերային անջրպետը աշխատանքային տնտեսական առումով կազմում է 35,9 տոկոս»
2015 թվականին համաշխարհային տնտեսական ֆորումը գնահատել է, որ եթե մենք շարունակենք այս տեմպերով պայքարել կանանց իրավունքների հավասարության համար, ապա լիարժեք հավասարության, այսինքն` հիսուն-հիսուն կլինի 2133 թվականին: Այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպած կանանց նկատմամբ խտրական դրսևորումներին նվիրված ուսումնասիրության թեմայով ասուլիսի ժամանակ ասաց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր տնօրեն Գարիկ Հայրապետյանը:
Ներկայացնելով  ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի՝ 2015-2016 թթ. Հայաստանում իրականացրած նոր հետազոտությունը՝ նա նշեց, որ  Հայաստանում գենդերային անջրպետը աշխատանքային տնտեսական առումով կազմում է 35,9 տոկոս. «Այսինքն` կանայք, ընդհանուր առմամբ, ստանում են 35,9 տոկոս պակաս աշխատավարձ, քան տղամարդիկ»:
Նա համեմատության համար նշեց, որ Հայաստանը Արևմտյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ համեմատած այս ցուցանիշով երրորդ տեղն է զբաղեցնում, իսկ ԵՄ-ում այս ճեղքվածքը կազմում է 16 տոկոս, իսկ ամբողջ աշխարհում՝ 22,9 տոկոս:
«Մեր նախնական ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ Հայաստանում կիրառվող կանանց աշխատանքի սահմանափակումը տարեկան երկրի ՀՆԱ-ի վրա բերում է 50-60 մլն դոլար գումար, այսինքն` Հայաստանի ՀՆԱ-ն չի ստանում 50-60 մլն դոլարի պակասորդ, ինչը հետևանք է կանանց նկատմամբ կրառվող աշխատանքի սահմանափակումների»,-հավելեց Գարիկ Հայրապետյանը:

The World Economic Forum estimated in 2015 that if we continue to fight for women's rights at this pace, complete equality will be reached by 2133, said UNFPA Armenia Country Office Assistant Representative Garik Hayrapetyan during a press conference on discrimination against women organized by «Media Center».
He then presented the 2015-2016 research of UNFPA Armenia Country Office, stating that in Armenia in economic terms the employment gender gap is 35.9%, “This means that women in general receive 35.9% less salary than man.”
According to Hayrapetyan, Armenia is the third on the list compared with the indicators of Western Europe and Central. This gap in EU is 16% and 22.9% in the whole world.
“Our preliminary study showed that employment restrictions applied on women add $50-60 million to the GDP of the country, that is to say, the GDP of Armenia doesn't suffer a deficit of $50-60 which is a result of employment restrictions applied against women, ” Garik Hayrapetyan concluded.