Հայաստանի գյուղատնտեսության բնագավառի աշխատողների 50%-ից ավելին կանայք են. նախարար
«Գյուղատնտեսությունը մեր երկրի տնտեսության գերակա ոլորտներից է, որտեղ մեծ դերակատարություն ունեն նաև կանայք. Հայաստանի գյուղատնտեսության բնագավառի աշխատողների 50%-ից ավելին կանայք են, որոնք ներգրավված են ոլորտի բոլոր ճյուղերում»,- «Գյուղմթերքի կին հերոս-2016» ազգային ամենամյա մրցանակաբաշխության արարողությանն ժամանակ ասել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նրա կարծիքով, հատկապես կանանց հոգատար աշխատանքով է պայմանավորված հայրենական գյուղմթերքի բարձր համային և որակական հատկանիշները:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, «Գյուղմթերքի կին հերոս-2016» ազգային ամենամյա մրցանակաբաշխության արարողությունը կազմակերպվել էր ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ու ՕՔՍՖԱՄ-ի հայաստանյան գրասենյակի կողմից, այն անցկացվում է «Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային պարենային անվտանգության բարելավում ազգային ռազմավարությունների և մանր ֆերմերային արտադրության միջոցով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից:
Իր խոսքում անդրադառնալով նաև կոոպերատիվների դերին գյուղատնտեսության զարգացման և արտադրողականության բարձրացման գործում՝ նախարարը, հատկապես ընդգծել է կանանց կոոպերատիվների կարևորությունը, որոնք ունենալով փոքր հզորություններ, մեծ արդյունք են տալիս ոլորտում:
Նախարարի խոսքով` կոոպերատիվների շարժումը Հայաստանում նոր թափ է ստացել, այս պահին առկա են գործող 272 կոոպերատիվներ, որոնք արդյունավետ գործունեություն են ծավալում և կարևոր է, որպեսզի այդ արդյունքը տեսանելի լինի բոլորի համար, և նրանց փորձը կիրառելով` մյուս գյուղացիական տնտեսությունները նույնպես համոզվեն` կոոպերատիվներին անդամագրումն բերելու է եկամուտների ավելացման:
Մրցանակաբաշխությունը անց է կացվում ի նշանավորումն գյուղատնտեսական արտադրության ու պարենային անվտանգության ոլորտում կանանց դերի և ձեռքբերումների՝ Կանանց միջազգային օրվա շրջանակներում:
Միջոցառման ընթացքում մթերքների արտադրության մեջ ներգրավված ավելի քան 40 կին ֆերմերներ ներկայացրել են իրենց արտադրանքը, կազմակերպվել է նաև ավանդական խոհանոցի ուտեստների համտես՝ պատրաստված Հայաստանի տարբեր մարզերի էկոլոգիապես մաքուր, համեղ ու առողջարար մթերքից:
Միջոցառման մասնակիցների թվում էին նաև նախարարությունների, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների, տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
«Գյուղմթերքի կին հերոս» մրցանակաբաշխությունն անց է կացվում 2011 թվականից: Միջոցառման նպատակն է խթանել այն կանանց գործունեությունը, ովքեր գյուղատնտեսության ոլորտում հասել են դրական արդյունքների ու կարող են նպաստել համայնքների կայուն զարգացմանը, պարենային ու սնուցման անվտանգությանը: Այս տարի մրցանակաբաշխությունն ընդգրկում է Հայաստանի բոլոր մարզերը:
Միջոցառման ավարտին լավագույն արտադրողներին նախարար Սերգո Կարապետյանը հանձնել է շնորհակալագրեր և խրախուսական նվերներ: Այնուհետև նախարարը շրջել է տաղավարներով, զրուցել մասնակիցների հետ:

Серго Карапетян: В Армении более 50% работников сельскохозяйственной сферы – женщины
В Армении более 50% работников сельскохозяйственной сферы – женщины, они вовлечены во все ветви данной отрасли. Об этом заявил сегодня министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян во время национальной ежегодной церемонии вручения награды «Женщина-герой сельхозпродукции – 2016» накануне Международного женского дня 8 марта.
Как передает пресс-служба Минсельхоза РА, глава ведомства отметил, что сельское хозяйство является одним из приоритетных направлений экономики Армении, в котором женщины играют большую роль.
«Именно трепетным отношением женщин к работе обуславливаются высокое качество и вкусовые данные армянской сельскохозяйственной продукции», – сказал С. Карапетян.
Как отмечается, национальная ежегодная церемония вручения награды «Женщина-герой сельхозпродукции – 2016» была организована министерством сельского хозяйства Армении, а также армянским офисом организации ОКСФАМ.
Данное мероприятие проводится в рамках финансируемой Европейским Союзом программы «Улучшение региональной продовольственной безопасности на Южном Кавказе посредством национальных стратегий и малого фермерского производства».
Говоря о роли кооперативов в деле развития сельского хозяйства и повышения производительности, С. Карапетян отметил важность женских кооперативов, которые, имея малую мощность, демонстрируют высокую эффективность.
По словам главы Минсельхоза РА, кооперативное движение в республике набирает обороты. «В настоящее время в Армении существует 272 кооператива», – добавил министр.
Согласно источнику, во время мероприятия более 40 женщин-фермеров представили свою продукцию и организовали дегустацию блюд традиционной кухни, приготовленных из экологически чистых, вкусных и полезных продуктов из разных областей Армении.
В данном мероприятии также приняли участие представители министерств, международных и местных организаций, региональных и местных органов власти, сельскохозяйственных кооперативов и средств массовой информации.