2016թ. ընթացքում ԼՂՀ Հադրութի շրջանի Արաքսավան համայնքում` «Արաքսի հովիտ» տեղամասում, կկառուցվի ուսանողական ուսումնափորձնական-արտադրական բազա: Այս մասին հայտնում են ՀԵՀ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Այն կառուցվում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողական խորհրդի աջակցությամբ։ Բազան բաղկացած է լինելու վարչական շենքից, հանրակացարաններից և օժանդակ կառույցներից։
Ուսանողական ուսումնափորձնական-արտադրական բազան ստեղծելով՝ հնարավորություն կընձեռվի ագրարային համալսարանի ուսանողներին իրենց ուսումնական և գիտաարտադրական գործունեությունը ծավալել նաև Արցախում։ Այս հնարավորությունից օգտվելու են նաև բոլոր ուսանողական կառույցները։

An educational, practice and production center will be established in Araqsavan community of Hadrut district of the Nagorno Karabakh Republic in 2016. According to the information, disseminated by Armenian Youth Fund press office,
the center will be constructed with the assistance of the Armenian National Agrarian University and the Armenian Youth Fund itself.
The center will consist of an administrative building, dormitories and subordinate objects.
The new facility will open up an opportunity for the student of the Agrarian University to conduct their educational, research and production activities in Artsakh. All student organizations will benefit of the center resources, reads the statement.