Մարտի 8. Կինը պետք է երջանիկ լինի, կնոջ աչքերը` ուրախ
«Երջանկություն, առողջություն, հաջողություններ, միայն ուրախ և անհոգ պահեր, միշտ լինեն գեղեցիկ, կանացի, միայն ժպտացող դեմքեր տեսնենք մեր շուրջբոլորը»,-տղամարդիկ են մաղթում կանանց՝ չմոռանալով ավելացնել, որ այդ ամենն ապահովելու համար մեծ է տղամարդկանց դերը:
«Կինը պետք է երջանիկ լինի, քանի որ երբ կնոջ աչքերն ուրախ են, կինը ժպտում է, տղամարդն էլ իրեն է լավ զգում: Ճիշտ է`  այսօր ամենուր խնդիրներ, դժվարություններ են, բայց հայ կինը շարունակում է մնալ նրբագեղ, ամեն կերպ ջանում է պահպանել մեր հայկական ավանդույթները,  դաստիարակել և մեծացել լավ երեխաներ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց երևանաբնակ 40-ամյա  Խաչատուր Գասպարյանը, ով օծանելիքի էր ընտրում՝ կնոջը նվիրելու համար:
Վարդգեսը, ով իր ընկերուհու համար էր նվեր ընտրում, նախ ասաց, որ արդեն երեք տարի է ուզում է ամուսնանալ, սակայն «ռիսկ» չի անում, ապա բացատրեց, թե ինչու. «Բացի այն, որ ընտանիք պահելը դժվար է, ուզում եմ որ կինս շատ չաշխատի: Բայց… Կինը պետք է մշտապես գեղեցիկ, խնամված լինի, պետք է ուրախ տրամադրությամբ դիմավորի իր ամուսնուն, երեխաներին: Բայց այսօրվա պայմանները թույլ չեն տալիս, որ այդպես լինի: Կինն էլ հավասար աշխատում է տղամարդու հետ, շատ-շատ դեպքերում առավոտ դուրս գալիս տանից, միայն երեկոյան վերադառնում: Աշխատանքից հոգնած վերադառնում է, այդքանից հետո՝ էլ ի՞նչ ուրախ տրամադրություն: Բայց հալալ է մեր կանանց, դիմանում են այդ ամենին, այդ ամենով հանդերձ հասցնում  նաև տնային աշխատանքները, երեխաների խնամքը»:
35-ամյա Նարինեն մեկ օր շուտ է ամուսնուց նվեր ստացել, ինքն էլ իր մայրիկի և սկեսրոջ համար էր նվեր փնտրում:
«Գեղեցիկ գարնանային օր է: Դրան գումարվում է նաև տոնական տրամադրությունը: Ի՞նչ կարող եմ ցանկանել մեր կանանց, մայրերին… Այն, ինչ ամեն կին կցանկանա իրեն:  Այսօր մի քիչ դժվար է մեր բոլոր ցանկություններն ի կատար ածել,  բայց չեմ ուզում դժգոհել: Միայն այն, որ մարդ առողջ լինի, արդեն մնացած ամեն ինչ հաղթահարելի է»,- ասաց Նարինեն:
Մարտի 8-ին նշվում է Կանանց միջազգային տոնը: 1908-ի մարտի 8-ին Նյու Յորքի կարի ֆաբրիկայի աշխատակցուհիները ցույցի էին դուրս եկել` պահանջելով աշխատաժամանակի կրճատում ու աշխատանքի պայմանների բարելավում: Այդ ժամանակ տղամարդիկ ստիպված էին զիջումների գնալ, և բանվորուհիների պահանջները կատարվել: Իսկ ահա 1910-ին Կոպենհագենում տեղի ունեցած Սոցիալիստ կանանց միջազգային մի կոնֆերանսում գերմանուհի սոցիալիստ Կլարա Ցետկինն առաջարկել էր տոնել մարտի 8-ը որպես կանանց իրավունքի պաշտպանության և տղամարդկանց իրավունքների հետ հավասարության օր: Եվ ահա այդ ժամանակներից մարտի 8-ը նշվում է որպես Կանանց Միջազգային օր:

March 8: Women should be Happy, their Eyes  - Full of Joy
“Let them be happy, healthy, lucky, let joyful and careless moments of the life accompany them, let them always stay beautiful and feminine embraced with smiling faces all around,” men are congratulating women on March 8, without forgetting to mention their own role in all of the above.
“A woman should be happy, as when her eyes are full of joy, smiling, the man feels good as well. Problems and difficulties are true to be everywhere, but the Armenian woman is still graceful, does her best to keep our Armenian traditions bringing up good children,” Khachatur Gasparyan, 40, a Yerevan resident told “Panorama.am” while he was choosing perfume for his wife.
Vardges, who was looking for a gift for his girlfriend, told he had wanted to marry for three years, but “was afraid of taking the risk,” and then explained: “ Aside from the fact, that feeding a family is quite hard, I want my wife not to work much. A Woman should always be well groomed and always meet her husband and children in good mood. However, today’s realities hamper that to come through. The woman works along with the man equally and sometimes goes out in the morning and returns only in the evening. After the tired work what good mood is left? However, let me laud their resilience with all that to manage all the housework, look after the children.”
Narine, 35 years old, received a present from her husband a day earlier. She also was searching for gifts for her mother and mother-in-law.
"It's a beautiful spring day, plus the festive mood. What can I wish to our women, our mothers? Perhaps what each woman would wish for herself. It is a bit hard today to realize all our dreams, yet I don't want to complain. When a person is healthy, everything else is surmountable,” said Narine.
March 8 is the International Women's Day. In 1908, New York International Ladies' Garment Workers' Union went on a strike demanding reduced working hours and better working conditions. Men had to make compromises and fulfilled the demands of women. Then in August 1910, an International Women's Conference was organized to precede the Socialist Second International in Copenhagen, Denmark. Inspired in part by the American socialists, German Socialist Luise Zietz proposed the establishment of an annual 'International Woman's Day' and was seconded by fellow socialist and later communist leader Clara Zetkin. Since then March 8 has been celebrated as Women's International Day.
However, in Armenia the holiday has lost its initial meaning and is celebrated as a spring and women's holiday.