Հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ. ԼՂՀ ՊՆ
Մարտի 8-ին՝ ժամը 23:20-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն խմբի առաջխաղացումը և ետ շպրտել վերջիններիս իրենց ելման դիրքերը: Տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տվյալներով, հակառակորդն ունի կորուստներ: Մանրամասները ճշտվում են:
Մարտի 7-ին և 8-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 12000 կրակոց: ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են համարժեք գործողությունների:
«Բացի վերոնշյալ ապակառուցողական քայլերից, ադրբեջանական զանգվածային լրատվամիջոցները մարտի 8-ին տեղեկատվություն էին տարածել, թե իբր Չայլու գյուղի ուղղությամբ հայկական ուժերը կրակ են բացել հովիվների ուղղությամբ: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտարարում է, որ նշվածը ապատեղեկատվություն է և, ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի, հայկական ուժերը երբեք քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակ չեն վարում»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:

On March 8 at about 23:20 Azerbaijani troops made an attempt of subversive infiltration in the Southeastern direction of the Line of Contact, press service of Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic informs.
The frontline units of NKR Defense Army promptly detected the Azerbaijani special units’ attempts to advance. The enemy retreated. Defense Army of the NKR did not suffer losses in the skirmish.
According to the relevant agencies of the Defense Army, the Azerbaijani forces suffered losses, while retreating. The details of the incident are being clarified, the report says.
On the night of March 7 – March 8 the adversary fired over 12000 shots using weapons of different calibers on the Line of Contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. The Defense Army’s frontline units responded proportionately.
The Defence Army also refuted reports disseminated by Azerbaijani Mass Media that the Armenian side had allegedly opened fired on herdsmen in the village of Chaylu.
The Defence Ministry dismisses the reports as disinformation and reiterates its commitment not to fire at civilians.