Ադրբեջանցիները փորձում են ցույց տալ, իբր ԱՄՆ հետ հարաբերություններում ամեն ինչ լավ է. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
12:00 10/03/2016
Ընդամենը մեկ երկու հոդվածի մասին է խոսքը, ինչը չի նշանակում, որ տեղեկատվական լուրջ արշավ է սկսվել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի կողմից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ անդրադառնալով լուրերին, թե ամերիկյան մամուլում հակահայկական միտումներ, Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչության նոր թեզեր ու մեթոդներ են կիրառվում:
«Թերևս սա կարելի է տեղավորել նախկինում մշակված և իրագործվող նրանց քաղաքականության մեջ, որի հիմնական նպատակն է Հայաստանը հնարավորինս բացասական լույսի տակ ներկայացնել թե Արևմուտքում, թե Ռուսաստանում, թե քաղաքական բոլոր հնարավոր կենտրոններում»,-նշեց քաղաքագետը:
Ըստ նրա, իրականում այսօր Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության մեջ տեղի ունեցողը բացատրվում է բանակցությունները չշարունակելու նրանց ցանկությամբ. «Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը հետևողականորեն ամեն ինչ արել է, որպեսզի բանակցային գործընթացը դադարի: Այժմ էլ օգտագործելով փետրվարյան այս ժամանակահատվածը փորձում էին աղդամյան դեպքերն իբրև Խոջալուի ցեղասպանություն  ներկայացնել Արևմուտքում և ինչ-որ հոդվածներ գրել»:
Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով՝ ամերիկյան թերթերում ադրբեջանցիները հրատարակած հոդվածներով նպատակ ունեին ցույց տալ, որ Հայաստանը տարածաշրջանում համագործակցում է բացառապես Ռուսաստանի հետ և այդ ճանապարհով փորձում են դաշնակիցներ գտնել Արևմուտքում իրենց քաղաքական դիրքն առաջ տանելու համար:
«Մյուս նպատակն էլ, հենց իրենց հասարակությանը ցույց տալն է, որ Ադրբեջան-ԱՄՆ հարաբերություններում որոշակի տաքացում է սկսվել և այժմ Միացյալ նահանգների կողմից ավելի լոյալ վերաբերմունք կա նրանց նկատմամբ»,-ասաց քաղաքագետը:
Նաև հավելեց, որ ադրբեջանցիները փորձում են մինչև մարտի վերջ՝ Ալիևի ԱՄՆ մեկնելը, ժամանակահատվածն օգտագործել ցույց տալու համար, թե իբր ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում ամեն ինչ լավ է:

Эксперт: Азербайджан последовательно торпедирует переговорный процесс по карабахскому урегулированию
Азербайджан последовательно торпедирует переговорный процесс по карабахскому урегулированию. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Комментируя муссируемые слухи о том, что в американской прессе прослеживаются антиармянские тенденции, а также используются новые антиармянские тезисы и методы азербайджанской пропаганды, Г. Мелик-Шахназарян сказал: «Речь идет всего лишь об одной-двух статьях, и это вовсе не означает, что Азербайджаном начата серьезная информационная кампания против Армении».
«Пожалуй, это можно вписать в рамки разработанной ранее политики Азербайджана, основанная цель которой заключается в том, чтобы выставлять Армению в максимально дурном свете как на Западе и в России, так и во всех возможных политических центрах», – подчеркнул эксперт.
По его словам, в действительности все, что сегодня происходит во внешней политике Азербайджана, объясняется нежеланием Баку продолжать переговорный процесс по карабахскому конфликту.
«В течение последних нескольких месяцев Азербайджан последовательно делал все, чтобы остановить переговорный процесс по карабахскому конфликту. До сих пор, пользуясь февральским периодом, Баку пытался представлять агдамские события на Западе в качестве “геноцида” в Ходжалу и распространять те или иные статьи», – отметил Г. Мелик-Шахназарян.
По его словам, публикуя те или иные статьи в американских газетах, азербайджанцы ставят целью продемонстрировать, будто в регионе Армения сотрудничает исключительно с Россией, и таким путем Баку пытается найти союзников на Западе, чтобы продвигать собственную политическую позицию.
«Другая цель Баку заключалась в том, чтобы показать азербайджанской общественности, что в отношениях с США наблюдается некоторое потепление и сейчас Соединенные Штаты якобы более лояльно относятся к Азербайджану», – пояснил эксперт.
Г. Мелик-Шахназарян также добавил: «Азербайджанцы попытаются использовать период до конца марта, то есть до визита президента Ильхама Алиева в Соединенные Штаты, с целью показать, что будто в отношениях Азербайджан – США все хорошо».