Կուսակցությունը ԱԺ ընտրություններում կհամարվի ընտրված, եթե ստանա 53 մանդատ. Արփինե Հովհաննիսյան
Հայաստանի նոր Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ Հայաստանի ԱԺ ընտրություններն անցկացվելու են համամասնական ընտրակարգով: Այդ մասին այսօր Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կազմակերպած քննարկման ժամանակ հայտարարեց Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Ընտրական օրենսգրքով առաջարկվող տարբերակը նախատեսում է մանդատների բաշխման 50/50 սկզբունքը՝ համապետական և տարածքային ցուցակներից: Մենք կարող ենք խոսել ԱԺ ընտրվելու և մանդատների բաշխման մասին այն դեպքում, երբ որևէ կուսակցություն ստացել է 53 մանդատ: Սա քանի որ քիչ հավանական տարբերակ է, մենք նախատեսում ենք, որ հնարավոր է ձևավորվեն կոալիցիաներ», -քննարկմանը ներկա կուսակցությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ԸՕ նախագիծը ներկայացրեց Հովհաննիսյանը:
Հղում անելով Սահմանդրությանը, նախարարը հիշեցրեց, որ Մայր օրենքը սահմանում է խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն սկզբունքը:
«Սա նշանակում է, որ այն դեպքում, երբ որևէ կուսակցություն ստացել է մանդատների 51 տոկոսը կամ 53 մանդատ, ապա նրանց մանդատները ավելացվում են մինչև 54 տոկոս, որը մեր կարծիքով, հնարավորություն կտա ապահովել կայուն խորհրդարանական մեծամասնությունը: Շատ կարևոր է մեկ հանգամանք, որ այդ մանդատները լրացուցիչ են բաշխվում և որևէ կուսակցությունից ձայներ չեն նվազեցվում»,-ասաց նախարարը:
Այդուհանդերձ, եթե որևէ կուսակցություն 53 մանդատ չի ստանում ԸՕ նախագիծը կոալիցիաներ ձևավորելու հնարավորություն է տալիս: Իսկ որպեսզի կոալիցիաները, ինչպես նախարարն ասաց, խայտաբղետ չլինեն, կարող են ձևավորվել «առավելագույնը 3 կուսակցությունների միջև, ովքեր հաղթահարել են ընտրությունների արգելապատնեշը»:
Երեք կուսակցություններ, որոնք կկազմեն կոալիցիա ու կունենան 51 տոկոս կամ 53 մանդատ, կարող են ձևավորվել Ազգային ժողով:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլին, ապա այն կարող է լինել այն դեպքում, երբ կուսակցությունը չի հավաքում անհրաժեշտ ձայները և չեն ձևավորվում կոալիցիաներ: Երկրորդ փուլում, ըստ նախարարի նոր ԸՕ-ով կարող են ստեղծվել նոր դաշինքներ:

Глава Минюста Армении Арпине Ованнисян представила особенности проекта нового Избирательного кодекса
Проект изменений в Конституцию Армении, принятый в результате состоявшегося 6 декабря 2015г. референдума, устанавливает процедуру проведения выборов в Национальное Собрание РА по пропорциональной избирательной системе. Об этом заявила сегодня министр юстиции РА Арпине Ованнисян в ходе обсуждения вокруг проекта нового Избирательного кодекса РА, организованного ереванским офисом ОБСЕ.
«Проект нового Избирательного кодекса РА предусматривает распределение депутатских мандатов по принципу 50/50 из общегосударственных и территориальных списков. И мы можем говорить об избрании в НС РА и распределении мандатов лишь в том случае, если та или иная партия получила 53 мандата. И поскольку такой вариант маловероятен, мы предусматриваем возможность формирования коалиций», – сказала А. Ованнисян, представляя проект нового Избирательного кодекса РА присутствующим на встрече представителям партий и гражданского общества.
Глава Минюста Армении также напоминала, что Основной закон устанавливает принцип стабильного парламентского большинства.
По словам А. Ованнисян, если та или иная партия не получает 53 мандата, то проект нового Избирательного кодекса РА предоставляет возможность формирования коалиций.
«А для того, чтобы коалиции не были разношерстными, они могут быть сформированы максимум из трех партий, которые смогли преодолеть избирательный порог», – сказала министр.
Что касается, второго тура парламентских выборов, то А. Ованнисян отметила, что он может состояться в том случае, если партии не набрали необходимого числа голосов и коалиция не может быть сформирована. Во втором туре выборов, по словам главы Минюста, согласно проекту нового Избирательного кодекса РА, могут быть созданы новые союзы.
Отметим, правительство Армении в ходе состоявшегося 3 марта заседания утвердило проект нового Избирательного кодекса РА. Министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян, представляя проект, заявил, что окончательный вариант сформируется посредством активных политических обсуждений и будет принят 1 июня.