Մագնուս Կառլսենը ենթադրում է, որ Արոնյանը կարող է հաղթել հավակնորդների մրցաշարում
VG հեռուստաընկերության համար կատարած մեկնաբանությունում աշխարհի շախմատի չեմպիոն Մագնուս Կառլսենը բացատրել է, թե ով կարող է հաղթել Մոսկվայում մեկնարկած հավակնորդների մրցաշարում:
«Նակամուրա՞ն: Ոչ, չեմ կարծում: Ենթադրում եմ, որ հաղթողը կլինի Կարուանա, Արոնյան, Կարյակին եռյակից որևէ մեկը,- ասել է Կառլսենը:- Իհարկե, սա միայն ենթադրություն է, սակայն եթե գումար դնեի, ապա միայն՝ նրանցից մեկի վրա»:
Նորվեգացու խոսքերով՝ տարօրինակ կլինի, եթե ինքը թագի համար մրցախաղում երրորդ անգամ հանդիպի Անանդի հետ: Նրան կզարմացնի նաև Տոպալովի կամ Սվիդլերի հաղթանակը: Իսկ ահա Արոնյանին Մագնուսը չի դասում տարեց շախմատիստների շարքին:
«Չնայած տարիքային որոշակի տարբերությանը, ես Լևոնին իմ սերնդի շախմատիստ եմ համարում, քանզի գրեթե միասին ենք սկսել խաղալ խոշոր մրցաշարերում: Ինձ համար Արոնյանն ավելի շատ է իմ սերնդի ներկայացուցիչը, քան Կարուանան»,- նշել է Կառլսենը:

Magnus Carlsen sees Levon Aronyan among the main favorites at Candidates Tournament
World Chess Champion Magnus Carlsen has predicted the winner of the Candidates Tournament launched in Moscow. Carlsen’s comments came at a commentary made for the VG TV Channel.
“I do not think Nakamura would (win). My prediction is one of the trio Caruana, Aronyan and Karyakin,” Carlsen said, adding that is only his own prediction and he would bet only on the mentioned.
The Norwegian chess grand master then said it would be strange for him to compete with Anand for the World Chess Champion title for the third time in a row. He would be surprised at Topalov’s and Svidler’s victory either.
At the same time Carlsen considers Armenian grand master Levon Aronyan as a player of his generation
“Despite the difference in our ages, I consider Levon as a player of my generation, since we started playing at chess competitions at the same time,” Carlsen noted.