Գերակա շահի որոնումներով
«Օրենքը չի սահմանում, թե ինչը կարող է ճանաչվել գերակա հանրային շահ: Հանրային շահը գերակա է ճանաչվում կառավարության որոշմամբ: Ըստ ժողովրդի ընկալման, նաև վիճակագրությունն է վկայում, որ շատ դեպքերում գերակա հանրային շահ են ճանաչվում այնպիսի օբյեկտներ, որոնք գերակա հանրային շահ ճանաչվելու արժանի չեն»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Էդգար Բադեմյանը, ով արդեն տարիներ շարունակ պաշտպանում է գերակա հանրային շահ ճանաչված գոտիների բնակիչների շահերը:
Նշենք, որ վերջին տարիներին տասնյակ օրինակների ենք ականատես եղել, թե ինչպես է կառավարության որոշմամբ որևէ տարածք, որը կոնկրետ մարդու կամ մարդկանց սեփականությունն է, ճանաչվում գերակա հանրային շահ ու տրվում մեկ այլ մարդու, ով այդ տարածքում կառուցում է՝ ինչ սիրտը ցանկանա, բնականաբար, հիմնականում եկամտաբեր որևէ օբյեկտ:
Ըստ փասաբանի, կառավարության կողմից պետք է հստակ պատճառաբանվի, թե ինչու է տվյալ տարածքը ճանաչվում գերակա հանրային շահ:
«Հարցի մյուս կողմն է, թե արդյո՞ք այդ պատճառաբանությունը համարվում է օրինաչափ: Եթե տվյալ տարածքի սեփականատերը գտնում է, որ որևէ մեկի քմահաճ ցանկությունն է, հանրային շահ չէ, կարող է վիճարկել դատարանում այն հիմքով, որ հասարակության և պետության կարիքներից չի բխում»,-  նշեց նա:
ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Հաղթանակ Շահումյանն ասաց, որևէ տարածք, որն ունի սեփականատեր, միայն սեփականատիրոջ համաձայնության դեպքում կարելի է օտարել նույնիսկ այն դեպքում, եթե տվյալ տարածքը պետության ամենակարևոր նպատակների համար է անհրաժեշտ:
«Մեզ մոտ մի սեփականատիրոջից վերցնում տալիս են մեկ այլ սեփականատիրոջ: Ես դա կարող էի հասկանալ, եթե այդ գործարքը լիներ հին սեփականատիրոջ սրտով, բավարարված լիներ այդ գործարքի արդյունքներից»,- ասաց արվեստագետը:
Նա հիշեց ֆրանսիական մի ֆիլմ. «Պետական, ստրատեգիական ճանապարհ են կառուցում: Ճանապարհի վրա գտնվող բոլոր տների սեփականատերերի հետ պայմանագրեր են կնքում՝ ազատելով այդ տարածքը: Մի տուն չեն կարողանում վերցնել: Տղան ասում է, որ իր հոր տունն է, գնում են հոր մոտ, ով պետական պաշտոնյաներին ատրճանակով է դիմավորում և ասում, որ այլևս չգան: Նա ասում է, որ այդ տունը ժառանգել է իր պապերից, և եթե ամբողջ Ֆրանսիան էլ իրեն տա, ինքը չի թողնի այն քանդեն: Ֆիլմում ցույց են տալիս, թե ինչպես են բոլոր տները քանդում, և միայն այդ տունն է մնում ճանապարհի մեջտեղում»:
Հ.Շահումյանի համոզմամբ, երբ ասում են սեփականության իրավունք, նաև պետությունը պետք է պաշտպանի այդ սեփականությունը, ոչ թե մասնակից դառնա սեփականատիրոջից վերցնելու և մեկ այլ մարդու տալու գործարքին:
«Գերակա շահը մի քանի ձեռներցներին հարստացնելու միջոց է: Առաջին հերթին պետությունը պետք է ապահովի իր քաղաքացիների բարեկեցիկ կյանքը, հարմարավետությունը, իր քաղաքացիների շահը»,- ասաց Հ.Շահումյանը:
Սերգեյ Փարաջանովի արվեստի թանգարանի տնօրեն, լուսանկարիչ  Զավեն Սարգսյանը նախ հարցադրում արեց, թե ո՞ւմն է այդ գերակա շահը. «Այսօր ասում են գերակա շահ, ո՞ւմն է այդ գերակա շահը, ի՞նչ որ մարդու է, թե՞ այս երկրինն է, քաղաքինն է, մերն է: Գերակա շահն այն էր, երբ պատերազմի ժամանակ շատ շտապ կառուցեցին նոր ճանապարհներ: Պարսկաստանից օր ու գիշեր բեռնատարներ էին գալիս ու անցնում  Երևանով: Փողոց էր պետք: Աբովյանը նեղ էր: Դրա համար կառուցվեցին մի շարք փողոցներ, որ մեքենաներն անցնեն: Դա է գերակա շահ»:
Երգիչ Արթուր Իսպիրյանի խոսքով, այսօր Երևանի կենտրոնում գտնվող պատմամշակութային արժեք ներկայացնող բոլոր շենքերը սեփականատերեր ունեն: Ըստ նրա, սեփականատիրոջ առջև պետք է հստակ պայման դրվի, որ շենքի արտաքին տեսքին չեն դիպչելու, հարկեր չեն ավելացնելու:
«Այլապես մի օր սեփականատերը կասի՝ էս սարն իմն է, էս ծառն իմն է, կբռնի, կքանդի ու տեղում 16-հարկանի ապակե շենք կկառուցի, ինչպես արվում է հիմա: Դրա կողքին գտնվող շենքը սարայի տպավորություն կթողնի, կբռնեն դա էլ կքանդեն, որտեղ մեր հիշողություններ են: Դա կոչվում է գերակա հանրային շահ: Այսինքն միջավայրն այնպիսին են դարձնում, որ հին շենքերը չնայվեն, իրենք էլ քանդեն»,- ասաց նա:
Ա.Իսպիրյանի կարծիքով, արդարացված չէ, որ ամբողջ Հյուսիսային պողոտան ճանաչեցին գերակա հանրային շահ:
«Երևանի կենտրոնում պետք է լինեին 3-5 հարկանի գեղեցիկ ոճով կառուցված շենքեր»,- ասաց նա:
«Ի՞նչ է նշանակում հանրային գերակա շահ, եթե տվյալ տարածքը ճանաչվում է հանրային գերակա շահ ու տրվում է մասնավորին՝ մասնավոր կառույցի համար»:
Հարցադրումով նախ դիմեցինք մշակույթի նախարարություն, քանի որ հիմնականում հենց  պետության կողմից պահպանվող մշակութային հուշարձանների տարածքներն են ճանաչվում գերակա հանրային շահ: Ասացին, որ   քաղաքաշինական հարցերով պետք է դիմել քաղաքաշինության նախարարություն: Քաղաքաշինության նախարարությունից պատասխանեցին. «Հարցի պատասխանը ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել ՀՀ արդարադատության նախարարություն»:

“The law does not envisage what is considered to be a prevailing public interest and that is recognized as such only based on government decision. In many cases, as rooted in the public perception and the statistics shows, objects are often said to be of prevailing public interest although they are not sometimes worth it,” Edgar Bademyan told Panorama.am, a lawyer who used to defend the residents’ interests of the areas recognized as prevailing interest.
Over the recent years we have witnessed dozens of examples when an area being a property of certain people is recognized to be of prevailing interest by a government decision and is handed to another person who decides to build on the place whatever he deems, mostly a profitable object.
According to the lawyer, the government should provide clear-cut justifications as to why a certain area is considered to represent a prevailing interest.
“The other side of the issue is whether the justification appears to be legitimate. If the property owner considers that the decision instead of being a prevailing interest is of arbitrary nature, he can question the lawfulness at the court on grounds that it does not correspond the needs of the state and the public,” he said.
Armenian Honored artist Haghtanak Shahumyan said any area, which has an owner, can be alienated only based on the property owner’s consent - even in cases when the area is demanded for the most urgent needs of the state.
“In our state an area is taken from one owner and given to the other. I could justify that if the deal were realized by the old owner’s consent, if the latter were satisfied with the outcome,” the artist said.
He reminded of a French film “A state strategic road was constructed and an agreement was concluded with all the property owners along the road to alienate the area, except the one who refused to leave the place. The officials went to that house and the latter met them with a gun threatening not to return. He told the house is inherited from his grandfather and he would not let to demolish it, even if whole France is gifted to him. The film shows how all the houses were demolished except that one which stood in front of the road.”
Shahumnayn assures that prevailing interest implies that the state itself should protect it instead of becoming a participant to taking the property away from the owner and giving to the other.
“Prevailing interest has turned to be a mean for enriching some of entrepreneurs. The state first should ensure the prosperous life, comfort and the interests for its citizens,” Shahumyan said.
Director at Sergei Paradjanov Museum, photographer Zaven Sargsyan asked rhetorically what is prevailing interest. “When saying a prevailing interest whom are we implying? The state? Citizen? To me, the prevailing interest occured when new roads were constructed during the war to let the trucks from Persia to pass through Yerevan day and night as the city needed streets, and Abovyan street was rather narrow. This was seen to be a prevailing interest.”
Meanwhile singer Arthur Ispiryan said all the historically and culturally significant buildings in downtown Yerevan have owners, who should meet the condition not to touch the facades of the buildings. Ispiryan singled out the case with the Northern Avenue where the whole street was recognized as of prevailing interest.
“What is considered to be prevailing interest if the area on grounds of public interest is given to a private owner, private structure,” was the question panorama.am addressed the Ministry of Culture. People at the Ministry asked to address the issue to the Ministry of Territorial Administration. The latters advised to apply to the Ministry of Justice.