Վենետիկի հանձնաժողովը քննադատել է ՄԻԵԴ-ի վճիռներն անտեսող Ռուսաստանի օրենքը
Եվրոպայի խորհրդի փորձագետները քննադատել են Ռուսաստանի Դաշնությունում ընդունված օրենքը, որը թույլ է տալիս հակասահմանադրական համարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջպետական կառույցների վճիռները: Այս մասին գրում է գերմանական «Deutsche Welle» պարբերականը:
Երեկ՝ մարտի 11-ին կայացած նիստի ժամանակ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամները հայտարարել են, որ հիշյալ օրենքը հակասում է այն միջազգային պարտավորություններին, որոնք ստանձնել է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
ԵԽ փորձագետները կոչ են արել Ռուսաստանին երկրի Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքից վերացնել այն դրույթը, որը թույլ է տալիս դատարանին հակասահմանադրական և ոչ կիրառելի ճանաչել միջազգային դատարանների և առաջին հերթին ՄԻԵԴ-ի վճիռները, այն դեպքում, եթե դրանք հակասում են Ռուսաստանի Հիմնական օրենքին:
Հիշյալ օրենքը Ռուսաստանի Պետական Դումայի կողմից ընդունվել և Դաշնային խորհրդի կողմից հաստատվել է 2015թ-ի դեկտեմբերին:

Венецианская комиссия критикует российский закон о решениях КС
Эксперты Совета Европы подвергли критике принятый в РФ закон, позволяющий объявлять неконституционными решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) и других межгосударственных органов по защите прав человека. Информацию передает Deutsche Welle.
Этот документ противоречит международным обязательствам, которые взяла на себя Россия, заявили члены Европейской комиссии за демократию через право (Венецианской комиссии) на заседании, состоявшемся в Венеции в пятницу, 11 марта.
Согласно информации, эксперты Совета Европы призывают Россию убрать из закона о Конституционном суде РФ положение, разрешающее суду признавать неисполнимыми решения международных судов, в первую очередь ЕСПЧ, в случае их противоречия Основному закону страны.