Գյուղացիների մեծ մասն այսօր հողը մշակում է այնքան, ինչքան թույլ են տալիս հնարավորությունները: Գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նկատեց, որ այդ պարագայում ոչ բարձր բերքատվությունը կապահովվի, ոչ էլ որակական հատկանիշները:
«Շատ կարևոր է արտադրվող արտադրանքի որակը: Պետք է անպայման փորձել ստանալ այնպիսի արտադրանք, որն իր որակական ու համային հատկանիշներով, տեսքով մրցունակ լինի արտաքին շուկայում»,-ասաց փոխնախարարը:
Նման արտադրանք ստանալու կարևոր նախապայմաններից մեկը հողի՝ անհրաժեշտ չափով պարարտացումն է: Սակայն վիճակագրական տվյալները ցույց են տվել, որ նախկինի համեմատ պարարտանյութերի վաճառքի ծավալները կրճատվել են:
Պետրոսյանը հիշում է, որ խորհրդային տարիներին սպառվում էր 120 հազար տոննա ֆոսֆորական պարարտանյութ, հիմա այդ թիվը մի քանի անգամ կրճատվել է:
«Գյուղանտեսության նախարարությունը հիմա ընդամենը մի քանի հազար տոննա ֆոսֆորական պարարտանյութ է ներմուծել, որը շուկայականից 50 տոկոս ավելի էժան է՝ 1 պարկը 7 հազար դրամ: Սպառումը շատ քիչ է: Այսօր 2-3 հազար տոննա չի սպառվում»,-ասաց գյուղնախարարության պաշտոնյան:
Նա գիտի, որ իրականում պարարտանյութի մեծ պահանջարկ կա, սակայն գյուղացին այն ձեռքբերելու հնարավորություն չունի: Գյուղացուն օգնելու համար պետությունը գյուղատնտեսական վարկերի սուբսիդավորում է իրականացնում, ինչի արդյունքում տարեկան 14 տոկոս տոկասդրույքով վարկը գյուղացիներին տրվում է 8 տոկոսով:
«Պետությունը շուրջ 1 մլրդ 163 մլն դրամ սուբսիդիա է տրամադրում: Սա լուրջ գումար է, բայց նորից եմ նշում, դա դեռևս բավարար չէ»,-ասաց Գ. Պետրոսյանը, հիշեցնելով, որ եթե այգին լիարժեք չի պարարտացվում, ագրոտեխնիկական բոլոր միջոցառումները լիարժեք չեն իրականացվում, ապա բարձրորակ ու առատ բերքի, առավել ևս շահույթի մասին խոսելն ավելորդ է:
Բարձր բերքատվության ապահովման առումով պաշտոնյան մատնացույց է անում եվրոպական երկրների հաջողված փորձը:
«Հայաստանում դեռևս օգտագործում են այն նույն հնարավորությունները, ինչ 100-200 տարի առաջ: Մինչդեռ այսօր կյանքը բավականին առաջ է գնացել, և այսօր ինտենսիվ այգիներ են հիմնում»,-ասաց Պետրոսյանը:
Սովորական պայմաններում 1 հա հողամասում տեղադրվում է շուրջ 200 ծիրանենի, իսկ եվրոպական երկրներում առնվազն եռապատիկ, քառապատիկ կամ հնգապատիկ ավելի ծառ: Դրանք ավելի կարճ են, հետևաբար, խնամքի աշխատանքներն ու բերքահավաքն էլ ավելի հեշտ է, ստացվում է բարձրորակ արտադրանք:
Միաժամանակ նախարարի տեղակալն ընդունում է, որ նման ծրագրերի իրականացման համար լուրջ ֆինանսական միջոցներ են հարկավոր:
«Եթե որակական առումով, հատկապես համային հատկանիշներով մեր գյուղացիական մթերքները միանշանակ մրցունակ են, և շատ դեպքերում մեր ապրանքանիշի անվան տակ մեր հարևան երկրները ներկայացնում են իրենց արտադրանքը, սակայն առանձին դեպքերում գնային առումով մեր արտադրանքը մրցունակ չէ»,-ասաց նա:

Deputy Minster: Villagers are unable to buy even affordable fertilizers
Villagers today cultivate their lands as much as their possibilities allow, Deputy Minister of Agriculture Garnik  Petrosyan told Panorama.am, adding that in current situation  one should expect  neither rich harvest, nor quality products.
«The quality of the agricultural products is of utmost importance. We should try to get products which would be competitive at international markets both on quality and taste parameters,’’ the Deputy Minister noted.
According to him, one precondition to get such product is through proper fertilization of the soil, yet the statistics show that volumes of fertilizer prices have significantly declined.
Petrosyan recalls the Soviet times, when 120k tones of phosphorus fertilizers were spent yet the number today declined for several times.
‘’Ministry of Agriculture imports several thousand tones of phosphorus fertilizers, which are chеаper compared with the market prices with one bag amounting to 7 000 AMD. The consumption is quite low, and even 2-3 thousand tones are not consumed today,’’ the official said.
The reason for that is the high demand for fertilizers, Petrosyan says, though villagers are not able to buy it. Therefore, the state subsidies the agricultural loans, providing an opportunity to villagers to take loans at 8% instead of the usual 14%.
“The state allocates some 1 bln 163 mln AMDs subsidiary which is serous amount, although not enough.
Petrosyan then recalls the European experience of receiving rich harvest.
“Armenia still employs the methods which were practiced 100-200 years ago, yet today’s life has progressed and intensive parks are created.” “Under usual circumstances 200 apricot trees are planted in 1 – hectare area, while in European countries the number is twofold, threefold and even - fivefold. The trees are lower making the harvest and cultivation works easier. That is the way, according to him, the quality product is produced.