Հայ արտադրողները «MosShoes» 66-ի արդյունքում արտահանման պատվերներ են ստացել
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ կոշիկ արտադրող հայրենական ութ ընկերություններ մարտի 15-18-ը մեկ միասնական տաղավարով ոլորտը ներկայացնում են Մոսկվայում մեկնարկած «MosShoes’2016» միջազգային ցուցահանդեսին: Այն 67-րդն է իր պատմության ընթացքում, անցկացվում է տարեկան չորս անգամ՝ հունվար, մարտ, հունիս և սեպտեմբեր ամիսներին։
Հիմնադրամի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, նախորդ՝ «MosShoes’2016» 66-րդ ցուցահանդեսի մասնակցության արդյունքում Հայաստանը ներկայացնող ընկերությունները շուրջ 15 000 զույգ կոշիկի արտահանման պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել, մի շարք գործարքներ բանակցությունների փուլում են։
«Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը հայկական ընկերությունների մասնակցությանն աջակցել է՝ հաշվի առնելով նախորդ ցուցահանդեսի դրական արդյունքները։ Հիմնադրամը հետևողական քայլեր է անում արտահանման խթանման ուղղությամբ և, հույս ունենք, կնքված պայմանագրերը հետագայում կամպրապնդվեն ավելի երկարաժամկետ և ավելի մեծածավալ արտահանումների գործարքներով»,-նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը։
67-րդ «MosShoes»-ին մասնակցում են ավելի քան 500 առաջատար կոշիկ և կաշվե պարագաներ արտադրող նորաստեղծ ու համաշխարհային ճանաչում ունեցող ապրանքանիշեր ներկայացնող ընկերություններ: Հայաստանից բացի ցուցահանդեսին ներկայացված են արտադրողներ Ավստրիայից, Բելառուսից, Բրազիլիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Դանիայից, Իտալիայից, Հնդկաստանից, Չինաստանից, Իսպանիայից, ընդհանուր առմամբ՝ 30 երկրներից։ «MosShoes»-ը կոշիկի ու կաշվե պարագաների արտադրության Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի խոշորագույն ցուցահանդեսն է, որին տարեկան այցելում են շուրջ 12 հազար մարդ՝ հիմնականում ոլորտի մեծածախ գնորդներ և մասնագետներ։
Հայրենական կոշիկի արտադրության ոլորտն այս ցուցահանդեսին ներկայացնում են  «Զեննի», «Էլեն 93» «Մաքսոլ», «Բաբիննի», «Բենիտո», «Սիմար» ընկերությունները, «Վահագն Ակուշյան», «Արտաշես Գասպարյան» ԱՁ-երը:

With the support of Armenian Development Fund (ADF), eight local shoes manufacturer represent their products in a single booth during MosShoes 2016 exhibition from March 15-18 in Moscow. It’s the 67th exhibition held four times a year in January, March, June and September.
ADF press service reports that during “MosShoes 2016” 66th exhibition, Armenian manufacturers received export orders for 15000 pairs of shoes.
“Armenian Development Fund supported the companies’ participation considering the positive results of the last exhibition. The Fund is taking consistent steps towards export promotion and we hope that the contracts signed will further strengthen into long-term and larger export deals,” CEO of Armenian Development Fund Arman Khachatryan said.
More than 500 leading shoes and leather accessories manufacturers presented their products during “MosShoes” 67th exhibition. Manufacturers from Austria, Belarus, Brazil, UK, Germany, Denmark, Italy, India, China, Spain etc. also presented their products. “MosShoes” is the largest shoes and leather accessories exhibition in Russia and Eastern Europe. Over 12k people, mainly wholesale consumers and experts of the industry, attend the exhibition.