Իրանցիներն ուսումնասիրում են Արարատի մարզի հետ համագործակցության հնարավորությունները
Իրանի և Հայաստանի մարզերի միջև համատեղ ծրագրեր իրականացնելու մեծ ներուժ կա: Այս մասին հայտարարել է տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Լոքյանը Իսլամական Հանրապետության Գիլանի նահանգապետ Մոհամմադալի Նաջաֆիին և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ երևանյան հանդիպման ժամանակ:
Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին և Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանը:
Նախարար Լոքյանը հույս է հայտնել, որ  Գիլանի նահանգի և Արարատի մարզի միջև կծավալվի  փոխշահավետ համագործակցություն:
Մոհամմադալի Նաջաֆին ներկայացնելով նահանգի  տնտեսական ներուժը՝  համոզմունք է հայտնել, որ Գիլանի նահանգը Արարատի մարզի հետ կարող է համագործակցել գյուղատնտեսության,  ձկնաբուծության, զբոսաշրջության ոլորտներում:
Իրանցի նահանգապետը տեղեկացրել է, որ այսօր  պատվիրակությունը, որի կազմում են նաև  մասնավոր հատվածի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ,  կայցելի Արարատի մարզ և տեղում կծանոթանա մարզում համագործակցության հնարավորություններին:
Հանդիպման ընթացքում Գիլանի նահանգապետը նշել է, որ Նովրուզի տոնին ընդառաջ բազմաթիվ իրանցիներ են այցելում Հայաստան և խնդրել է նախարարին՝ այս ժամանակահատվածում աջակցել նրանց համար զբոսաշրջային համապատասխան պայմաններ ստեղծելու հարցում: Նախարար Դավիթ Լոքյանը նշել է, որ այս հարցով արդեն համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել Սյունիքի, Վայոց ձորի,Արարատի մարզպետներին:

Iranians consider opportunities to cooperate with Ararat province
There is a great potential for cooperation between Iran and Armenian provinces, Minister of Territorial Administration and Development Davit Lokyan told Gilan Governer Mohammad-Ali Najafi during the meeting with delegation in Yerevan.
As the Department of Public Relations of the Ministry reports, Iran Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Mr. Seyyed Kazem Sajjad met with Governor of Ararat province Rubik Abrahamyan.
Minister Lokyan hopes that mutually beneficial cooperation will develop between Gilan and Ararat provinces.
Representing the economic potential of the province Mohammad-Ali Najafi expressed his belief that Gilan can cooperate with Ararat province in the fields of agriculture, fish farming and tourism.
According to Najafi the delegation will visit Ararat province and find out the opportunities for cooperation.
Gilan Governer mentioned that during Nowruz Day many Iranians visit Armenia, and he asked the Minister to support them in the creation of appropriate conditions for tourism. Minister Davit Lokyan said that instructions concerning the matter had already been given to governors of Syunik, Vayots Dzor and Ararat provinces.