Իրանցիներն ուսումնասիրում են Արարատի մարզի հետ համագործակցության հնարավորությունները
Իրանի և Հայաստանի մարզերի միջև համատեղ ծրագրեր իրականացնելու մեծ ներուժ կա: Այս մասին հայտարարել է տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Լոքյանը Իսլամական Հանրապետության Գիլանի նահանգապետ Մոհամմադալի Նաջաֆիին և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ երևանյան հանդիպման ժամանակ:
Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին և Արարատի մարզպետ Ռուբիկ Աբրահամյանը:
Նախարար Լոքյանը հույս է հայտնել, որ  Գիլանի նահանգի և Արարատի մարզի միջև կծավալվի  փոխշահավետ համագործակցություն:
Մոհամմադալի Նաջաֆին ներկայացնելով նահանգի  տնտեսական ներուժը՝  համոզմունք է հայտնել, որ Գիլանի նահանգը Արարատի մարզի հետ կարող է համագործակցել գյուղատնտեսության,  ձկնաբուծության, զբոսաշրջության ոլորտներում:
Իրանցի նահանգապետը տեղեկացրել է, որ այսօր  պատվիրակությունը, որի կազմում են նաև  մասնավոր հատվածի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ,  կայցելի Արարատի մարզ և տեղում կծանոթանա մարզում համագործակցության հնարավորություններին:
Հանդիպման ընթացքում Գիլանի նահանգապետը նշել է, որ Նովրուզի տոնին ընդառաջ բազմաթիվ իրանցիներ են այցելում Հայաստան և խնդրել է նախարարին՝ այս ժամանակահատվածում աջակցել նրանց համար զբոսաշրջային համապատասխան պայմաններ ստեղծելու հարցում: Նախարար Դավիթ Լոքյանը նշել է, որ այս հարցով արդեն համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել Սյունիքի, Վայոց ձորի,Արարատի մարզպետներին:

Араратская область Армении и иранская провинция Гилян изучают возможности сотрудничества
Существует большой потенциал для реализации совместных программ областями Армении и провинциями Ирана. Об этом заявил министр территориального управления и развития Давид Локян на встрече с губернатором иранской провинции Гилян Мохаммадом Али Наджафи и возглавляемой им делегацией в Ереване.
Как передает пресс-служба министерства, во встрече принимали участие посол ИРИ в Армении Сейед Казем Саджади и губернатор Араратской области РА Рубик Абрамян.
Министр Локян выразил надежду, что между провинцией Гилян и Араратской областью будет вестись взаимовыгодное сотрудничество.
Мохаммад Али Наджафи, представляя экономический потенциал провинции, выразил уверенность, что провинция Гилян и Араратская область могут сотрудничать в сферах сельского хозяйства, рыбоводства, туризма.
Губернатор сообщил также, что иранская делегация, в состав которой вошли представители частного сектора, посетят Араратскую область и на месте ознакомятся с возможностями сотрудничества.