Էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների ժամային տվյալների խախտումների ու հավելագրումների վերաբերյալ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում կատարվել է քննարկում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ղեկավար կազմի հետ միասին: Այդ մասին այսօր խորհրդարանում պատգամավորներին զեկուցեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը:
Նրա խոսքով, հանդիպման ընթացքում հանձնարարավել է հետևողականորեն ուսումնասիրել ու տալ հստակ գնահատականներ, ձեռնարկվել են միջոցառումներ նման խախտումները հետագայում բացառելու նպատակով:
«Հաշվիչների ժամերի խախտման փաստացի ուսումնասիրության նպատակով հարուցվել է վարչական վարույթ և սահմանված ժամկետում հանձնաժողովը կտա համապատասխան գնահատական», -հայտարարեց Նազարյանը:
Նաև տեղեկացրեց, որ ՀԷՑ-ին հանձնարարվել է իրականացնել գույքագրում ստուգելու առևտրային հաշվիչների համապատասխանությունը էլեկտրաէներգիայի մատակարարման և օգտագործման կանոններից (ԷՄՕԿ) բխող պահանջներին, ցուցմունքի տեսանելիությունը, էլեկտրոնային հաշվիչների ժամերի ճշտությունը:
«Կարող եմ նաև սպառողներին հիշեցնել, որ համաձայն գործող կարգի, սպառողը կարող է լրացուցիչ կնքել իր առևտրային հաշվիչը՝ թեկուզ սոսինձով իր ստորագրությամբ կամ տարբերանշանով թուղթ փակցնելով: Եթե հաշվիչը տեղադրված է առանձին արկղում, կարող է կնքել նաև ամբողջ արկղը», -նշեց ՀԾԿՀ նախագահը:

PSRC to assess the erroneous time setup of electricity meters
Armenia’s Public Services Regulatory Commission (PSRC) held a discussion about the recorded erroneous timing data of the household electricity meters with the leadership of “Electric Networks of Armenia” CJSC, PSRC Chairman Robert Nazaryan informed at a parliament hearing on March 14.
According to him, during the discussion an instruction was given to thoughtfully investigate and give corresponding assessment to the recorded violations, take up measures to eliminate those in the future.
“An administrative case was established to investigate the time setup of the electricity meters, and the commission will issue its assessment within the set period of time,” Nazaryan said.
Aside from that, “Electric Networks of Armenia” CJSC was obliged to carry out full and complete equipment verifications to check the operation of the commercial household meters against the rules and requirements of the power supply and consumption.
“I would remind that according to the set rules the consumers can additionally seal their commercial meters through glued paper and signed seal. If the meter is adjusted in a separate box, the box itself can be sealed,” Chairman of the commission said.