Վենետիկի հանձնաժողովը նոր ԸՕ-ի նախագծի մասին նախնական եզրակացությունը կներկայացնի հունիսին
Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի նիստում, որը տեղի է ունեցել մարտի 11-12-ին, օրակարգային այլ հարցերի հետ միասին անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ նոր Ընտրական օրենսգրքի նախագծին և դրան համապատասխան եզրակացության նախապատրաստման խնդրին: Սահմանադրական դատարանի մամուլի կենտրոնից տեղեկացնում են, որ ՎՀ լիագումար նիստին մասնակցել է ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Ըստ աղբյուրի, Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Եվգենի Տանչևը հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հայցել է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով, որ Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա հունիսի սկզբին, սույն հարցով զեկուցողների անունից նա հայցել է Հանձնաժողովի թույլտվությունը` նախնական եզրակացությունը ներկայացնել մինչև հունիսյան լիագումար նիստը, ինչն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:

During the Venice Commission Bureau meeting on March 11-12, along with other issues the commission also discussed the draft Electoral Code of Armenia and preparation issues for its corresponding conclusion, the press service of Constitutional Court reports that the President of Constitutional Court Gagik Harutyunyan was also present at the meeting.
According to the source, VC member Evgeni Tanchev said that Armenia requested the opinion of the Commission on the draft Electoral Code.
Considering that the next Commission meeting will take place at the beginning of June, Evgeni Tanchev asked the permission of the Commission to issue the initial conclusion before the June Bureau meeting. The Commission granted its permission.