ԱՆ. Եղանակի փոփոխությունները կարող են պատճառ դառնալ սուր շնչառական վարակների աշխուժացման
ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի տեղեկացմամբ, հանրապետության տարածքին Սկանդինավիայի տարածքից մոտենում են արկտիկական ցուրտ օդային զանգվածներ, որի արդյունքում մինչև մարտի վերջ օդի ջերմաստիճանը կնվազի: Եղանակի նման փոփոխությունները կարող են պատճառ դառնալ մրսածության գործոնով պայմանավորված սուր շնչառական վարակների աշխուժացման:
Սուր շնչառական վարակների հնարավոր բարդություններից խուսափելու նպատակով, ինչպես նաև հաշվի առնելով, որ հանապետությունը դեռևս գտնվում է սուր շնչառական վարակների սեզոնում, ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին հիշեցնում և հորդորում է՝
- գրիպանման երևույթների արձանագրման դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական օգնության, հատկապես՝ տարեց անձինք, ովքեր տառապում են խրոնիկ հիվանդություններով, հղիները և երեխաները,
- չզբաղվել ինքնաբուժմամբ՝ չօգտագործելով հակաբիոտիկներ,
- հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները` հետևելով անձնական հիգիենային,
- գրիպանման երևույթների առաջացման ժամանակ ահմանափակել շփումներն այլ անձանց հետ, մնալ տանը և հետևել բժշկի խորհուրդներին,

Минздрав Армении предупреждает об опасности активизации острых респираторных заболеваний
Государственная служба по Гидрометеорологии и мониторингу (Армгосгидромет) МЧС Армении предупреждает о приближении с территории Скандинавии холодных воздушных масс, вследствие чего в республике до конца марта ожидается понижение температуры. Подобные перемены в погоде могут стать причиной активизации обусловленных простудой острых респираторных заболеваний.
Во избежание осложнений, вызываемых ОРВИ, а также с учетом того, что страна все еще находится в сезоне распространения острых респираторных заболеваний, Министерство здравоохранения Армении вновь напоминает и призывает граждан не заниматься самолечением при появлении симптомов гриппа и немедленно обращаться к врачу, особенно людям, страдающим хроническими заболеваниями.
Минздрав также призывает пристально следить за правилами гигиены, часто проветривать помещения, ограничивать контакты в случае появления симптомов гриппа и одеваться по сезону, в соответствии с погодными условиями.