Կիպրոսում կտեղադրվի Հին Ջուղայի խաչքարի կրկնօրինակը
Հայաստանի և Կիպրոսի Հանրապետությունների միջև մշակութային համագործակցության շրջանակում` այսօր, Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարության հարակից այգում կտեղադրվի Հին Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակը: Խաչքարի հանդիսավոր բացմանը ներկա կգտնվեն երկու երկրների Նախագահները: Արարողությանը կմասնակցեն ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ու Կիպրոսի կրթության և մշակույթի նախարար Կոստաս Կադիսը:
Մշակույթի նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Խաչքարի տեղադրման առաջարկը ներկայացվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության համաձայնությամբ՝ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարության խնդրանքով:
Խաչքարը թվագրվում է 1598 թվականով, գույնը՝ բաց կարմրավուն: Ջուղայի խաչքարերը 15-17-րդ դարերի խաչքարային մշակույթի պատկերագրական, ոճական ու իմաստաբանական առումով խիստ եզակի երևույթ էին:
Տեղադրվող կրկնօրինակի հեղինակն անվանի վարպետ, խաչքարագործության մշակույթի յուրահատուկ դպրոցի հիմնադիրներից` Ռուբեն Նալբանդյանն է:
Նախարարությունը հիշեցնում է, որ 2010 թվականին «Խաչքարի արվեստ. խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» Հայաստանի Հանրապետության հայտն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում:

На Кипре будет установлена копия одного из хачкаров Старой Джуги
В рамках сотрудничества в области культуры между Арменией и Кипром сегодня, 16 марта, в парке, прилегающем к зданию министерства иностранных дел Республики Кипр, будет установлена копия одного из хачкаров Старой Джуги. Об этом сообщает пресс-служба министерства культуры РА.
На торжественной церемонии открытия будут присутствовать президенты Армении и Кипра Серж Саргсян и Никос Анастасиадис, министр культуры РА Асмик Погосян и министр образования и культуры Кипра Костас Кадис.
Предложение по установке хачкара было представлено министерством культуры Армении при согласии МИД РА – по просьбе МИД Кипра.
Автором копии хачкара является Рубен Налбандян.
Напоминается также, что в 2010 г. была представлена заявка «Искусство армянского хачкара: символика и искусство изготовления хачкара», которая была включена в представительный список ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию человечества.