Առանց ԱԱՀ-ի մեքենա ներկրելու մասին օրինագիծն ԱԺ-ում ընդունվեց միաձայն
Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներից առանց 20 տոկոս ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) մեքենա ներկրելու մասին օրենքի նախագիծն Ազգային ժողովում ընդունվեց միաձայն, առանց «դեմ», «ձեռնպահ» ձայների:
Նշենք, որ պատգամավորները միաձայն ընդունեցին ԱԺ մի քանի պատգամավորների և ՀՀ կառավարության կողմից համատեղ ներկայացված «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» և «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, որի համաձայն քաղաքացիների կողմից մեքենաների ներկրման դիմաց 20 տոկոս ավելացված արժեքի հարկ չի գանձվի:
Օրինագծերի քննարկման ժամանակ հայտարարվել էր, որ ներկրված մեքենայի դիմաց ֆիզիկական անձանցից ավելացված արժեքի հարկի գանձումն անօրինական է, քանի որ ԵՏՄ անդամ հանդիսացող պետությունում հիշյալ ավտոմեքենաների համար արդեն իսկ ԱԱՀ-ն վճարված է:

Armenia's National Assembly adopted unanimously the legislative amendments in the RA Law “On value added tax” (VAT) today that set the removal of the VAT levied from imported cars from the EEU countries. No against votes and abstentions were registered during the voting.
According to the report, PMs adopted the legislative package of an amendment and supplement to the RA Law “On value added tax” and amendments and supplements to the RA Law “On value added tax” presented by several PMs and the Government respectively. The Law establishes the removal of the 20% of VAT levied from the imported cars for physical entities.
It was mentioned during the discussion that VAT exact from the imported cars is illegal as any state party to the EEU agreement already levies the tax.