«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության շրջանակներում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդվել են: Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ առևտրի ծավալը 2015 թվականին հասել է 330 մլն ԱՄՆ դոլարի՝ արձանագրելով տարեկան 13.9 % աճ: Այս մասին ծավալուն վերլուծությամբ տեղեկացնում են Հայաստանում Չինաստանի առևտրային ներկայացուցչությունից:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ այս նախաձեռնությունը Չինաստանի կողմից առաջադրված բաց և տնտեսական դիվանագիտության բարձր մակարդակի մի նախագիծ է, նոր դարաշրջանում համագործակցության զարգացմանն ու ընդհանուր բարգավաճմանն ուղղված Չինական մոդել:
«Չինական կառավարությունը առաջարկեց այսպիսի մի խոշոր համագործակցության նախաձեռնություն, որպեսզի «Մետաքսի ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում խթանի խաղաղությունն ու համագործակցությունը, հրապարակայնությունն ու հանդուրժողականությունը, փոխադարձ ուսուցումն ու փոխշահավետությունը:
«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության իրականացումը չի ուրվագծում սահմաններն ըստ գաղափարախոսության, ուղու, մոդելի և մակարդակի զարգացման կամ այլ ստանդարտների, այլ նպատակաուղղված է ձեռք բերել փոխշահավետություն ու փոխադարձ հաղթանակ քաղաքականության, առևտրի, տարադրամի շրջանառության, ենթակառուցվածքի, մշակույթի և այլ ոլորտներում փոխանակման և համագործակցության միջոցով՝ հիմնվելով փոխադարձ բանակցությունների և փոխանցման սկզբունքների վրա, հետևաբար այն համագործակցության բաց և ընդգրկուն նախաձեռնություն է: Այսպիսով, «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնությունը Չինաստանի նախագիծն է, որը նպատակաուղղված է համաշխարհային համագործակցությանը և կայուն զարգացմանը:
2013 թվականից Չինաստանի՝ ներմուծվող ու արտահանվող ապրանքների առևտուրը, ինչպես նաև արտահանման ծավալը եղել են լավագույնը, 2015 թվականը նույնպես բացառություն չէ: Առցանց մանրածախ վաճառքի ծավալը պահպանել է առաջին տեղն աշխարհում, սպառողական ապրանքների մանրածախ վաճառքի ընդհանուր ծավալն ու ծառայությունների ոլորտում ներկրման և արտահանման ծավալը իր կայուն երկրորդ տեղն են զբաղեցրել աշխարհում, օտարերկրյա ներդրումները (126.27 մլդ. ԱՄՆ դոլար) զբաղեցրել են առաջին հորիզոնականը զարգացող երկրների շարքում 24 տարի անընդմեջ, իսկ արտերկրյա ներդրումները (118.02 մլդ. ԱՄՆ դոլար)՝ երրորդ հորիզոնականն աշխարհում:
Երկու տարիների ընթացքում այս նախաձեռնությունը ստացել է ավելի ու ավելի մեծ արձագանք, ուշադրություն և բուռն բանավեճերի առիթ է հանդիսացել, և նույնիսկ որոշ համաշխարհային ճանաչում ունեցող հետազոտական ինստիտուտներ սկսել են ուսումնասիրել «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության իրականացման գործընթացը, քանի որ նրանք ցանկանում են պարզել այն ազդեցությունը, որը վերջինս կունենա համաշխարհային համագործակցության և զարգացման վրա: Վերջերս ավելի քան 60 երկիր դրական արձագանք են տվել այս նախաձեռնությանը, իսկ որոշ երկրներ իրականացրել են ռազմավարական միավորումներ Չինաստանի հետ և առաջ են քաշել համագործակցության կոնկրետ գաղափարներ: «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնությունը Չինաստանի «մեներգը» չէ, այն բոլոր երկրներից կազմված «երգչախումբ» է:
Չինաստանի արտաքին առևտուրն ու տնտեսական համագործակցության ոլորտները դրական առաջընթաց են կատարել: Չինաստանը հիմնել է 75 արտերկրյա տնտեսական և առևտրային համագործակցության գոտիներ աշխարհում, ինչպես օրինակ Պակիստանում, Շրի Լանկայում, Բելառուսում, Թաիլանդում, Եգիպտոսում, Քենիայում և այլուր, որոնք ստեղծել են բազում աշխատատեղեր և նպաստել են եկամտահարկերի ծավալի ավելացմանը տվյալ երկրում: Ըստ վիճակագրության, Չինական ֆինանսավորմամբ տարբեր արտերկրյա ընկերություններ վճարել են ավելի քան 100 մլդ. ԱՄՆ դոլար հարկեր այն երկրին, որտեղ ներդրումներ են կատարել: 2015 թվականի վերջին Չինական ֆինանսավորմամբ արտերկրյա ընկերությունները աշխատանքով են ապահովել ավելի քան 900 օտարերկրյա աշխատակիցների:
«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության շրջանակներում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդվել են, իսկ գործնական համագործակցությունը տնտեսության և առևտրի ոլորտներում դրական առաջընթաց է արձանագրել 2015 թվականին: Համաձայն Չինաստանի Մաքսային ծառայության տվյալների, Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ առևտրի ծավալը 2015 թվականին հասել է 330 մլն ԱՄՆ դոլարի՝ արձանագրելով տարեկան 13.9 % աճ, որից Չինաստանից Հայաստան արտահանումների ծավալը կազմել է 114 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տարեկան կտրվածքով նվազելով 7.5 %-ով, մինչ Հայաստանից կատարված ներկրումները Չինաստան կազմել են 217 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տարեկան կտրվածքով ավելանալով 29.5 %-ով: 2009 թվականից Չինաստանը եղել է Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ գործընկերը: Չինաստանից Հայաստան արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակներն են՝ բջջային և ֆիքսված կապի սարքավորումներ, համակարգիչներ, պողպատ, կաշի, մորթեղեն, կահույք և այլն, իսկ Հայաստանից Չինաստան արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակներն են ՝ պղինձ և պղնձի խտանյութ, ալկոհոլային և ադամանդե արտադրանք և այլն:
2015 թվականին «SINOHYDRO Corporation Limited» ընկերությունը հաղթեց «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի» Տրանշ-3-ի «Լանջիկ-Գյումրի» ճանապարահատվածի մրցույթում: Չինական ընկերություններն ակտիվորեն մասնակցում են Հայաստան-Իրան երկաթգծի կառուցման տեխնիկատնտեսական իրագործելիության նախնական ուսումնասիրություններում, ինչպես նաև հայկական կողմի հետ համակարգում են պղնձի, ցեմենտի և ապակու արտադրությունն՝ այս ոլորտներում ներդրումային համագործակցությունն ամրապնդելու համար:
Չինաստանի և Հայաստանի միջև տեխնիկական համագործակցության նախագծերը նոր առաջընթաց են գրանցել: Չինական կառավարության կողմից տրամադրված հանրային ավտոբուսներն ու շտապօգնության ավտոմեքենաները թեթևացրել են ամենօրյա ուղևորափոխադրումներն ու շտապ բժշկական ծառայությունների ապահովումը հայ ազգի համար, շուտով կսկսվեն Երևանի Չինարեն լեզվի դպրոցի շինարարական աշխատանքները, որը անփոխարինելի հարթակ կհանդիսանա Հայաստանում չինարեն լեզվի ուսումնասիրության և չինական մշակույթի փոխանակման համար: Հայաստանի Հանրային Հեռուսաընկերության հետ համատեղ իրականացվող Տեխնոլոգիական Արդիականացման Նախագիծը գրեթե ավարտվում է, որը տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում Հայաստանին՝ HD թվային հեռարձակմանն անցում կատարելու համար: Սահուն իրականացվել է նաև Հայաստանի Մաքսային Կառավարման, Տեխնոլոգիաների և Սարքավորումների Արդիականացման Ծրագիրը, որը կնպաստի մաքսազերծման և մանքսանենգության դեմ պայքարի արդյունավետության մակարդակի բարձրացմանը, իսկ Մարդկային Ռեսուրսների ուսուցողական ծրագրերը հնարավորություններ են ընձեռել գրեթե 200 հայ մասնակիցների ամեն տարի հաճախել կարճաժամկետ սեմինարների Չինաստանում:
«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնությունը նոր խթան է Հայաստանի և Չինաստանի միջև գործարար համագործակցության խորացման համար, որը ամուր հիմք է ստեղծում երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների համագործակցության առողջ և արագ զարգացման համար, և նպաստում է համաշխարհային տնտեսության բարգավաճմանն ու զարգացմանը»,-ասված է Հայաստանում Չինաստանի առևտրային ներկայացուցչության վերլուծականում:

China enters Armenia
The trade representation of the China in Armenia presents the "Belt and Road Initiative" which is named as “an economic diplomacy and China's scheme on the cooperation development and common prosperity in the new era.” Below is the text disseminated by the Trade Representation.
“Chinese government proposed such a major cooperation initiative to promote peace and cooperation, openness and tolerance, mutual learning and mutual benefits under the "Silk Road" symbol. With respect to the implementation of the "Belt and Road Initiative", it does not delineate the boundaries by ideology, development path, development model and development level or other standards, but intends for mutual benefit and win-win through exchanges and cooperation in policy, trade, currency, infrastructure, cultural and other aspects in the principles of mutual negotiation and sharing; therefore, it is an open and inclusive cooperation initiative. So, "the Belt and Road Initiative" is a China scheme targeting at the promotion of global cooperation and win-win development.
China's import and export trade in goods and export value have ranked the top one in the world since 2013, and the year 2015 is not an exception. The value of online retail sales maintained the first place in the world, the total value in retail sales of consumer goods and the import and export volume in service trade stably ranked the second place in the world, foreign investment (US$ 126.27 billion) has ranked the top one among developing countries for 24 consecutive years and the investment abroad (US$ 118.02 billion) ranked the third one in the world.
For two years, this initiative has enjoyed more and more response, attention and hot debates, and even some world famous research institutions began the study on the implementation of "the Belt and Road Initiative", since they want to figure out the impacts thereof on the global cooperation and development. More than 60 countries have given positive responses recently and some countries carried out strategic docking with China, and put forward specific ideas of cooperation. "The Belt and Road" is not China's “solo”, but the mixed “chorus” of all countries.
Chinese overseas trade and economic cooperation zones have made positive progress. China has established 75 overseas economic and trade cooperation zones in the world, such as Pakistan, Sri Lanka, Belarus, Thailand, Egypt, Kenya and so on, which has created employment and made contribution to the tax revenue of the host country. According to statistics, various overseas Chinese funded enterprises have paid taxes of more than US$ 100 billion to the country in which they have invested; at the end of 2015, overseas Chinese funded enterprises have nearly employed 900 thousand foreign employees.
Within the framework of "Belt and Road Initiative", the bilateral relationship between China and Armenia has been strengthened and pragmatic cooperation in the fields of economy and trade has made positive progress in 2015.  According to the China Customs, the bilateral trade volume between China and Armenia in 2015 reached US$ 330 million, up by 13.9 percent year on year, among which China's export to Armenia was US$ 114 million, down by 7.5 percent year on year, while China's import from Armenia was US$ 217 million, up by 29.5 percent year on year. China has been the second largest trade partner of Armenia since 2009. The main products and goods which China exports to Armenia include: mobile and fixed communications equipment, computers, steel, leather, furs, furniture, etc; and the main products which China imports from Armenia include: copper and copper concentrate, alcohol and diamond products, etc.
In 2015, SINOHYDRO Corporation Limited won the tender of “Lanjik-Gyumri” section of the third tranche of “North-South Road Corridor”. Chinese enterprises have been actively carrying out technical and economic pre-feasibility study on the construction of Armenia-Iran Railway project, as well as coordinating the production of copper, cement and glass with the Armenian side to strengthen the investment cooperation in these fields.
Technical cooperation projects between China and Armenia have made new progress. The public buses and ambulances provided by Chinese government have facilitated daily travels and emergency medical services of Armenian people; the Yerevan Chinese School Project will enter the construction phase soon, which will provide an irreplaceable platform for the Chinese language study and Chinese culture exchanges in Armenia; the Technological Upgrade Project with the Public Television of Armenia is about to be concluded, which provides technical support to Armenia's transition to HD digital broadcasting; the Armenian Customs Management, Technology and Equipment Modernization Project has been implementing smoothly, which will improve the efficiency of customs clearance and combat smuggling; the Human Resource Training programs have provided opportunities for nearly 200 Armenian participants to attend short-term seminars in China each year.
"Belt and Road Initiative" brings new impetus to deepening pragmatic cooperation between China and Armenia, provides solid foundation for the healthy and rapid development of bilateral friendly cooperative relationship, and promotes the prosperity and development of the global economy,” reads the analysis.