«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության շրջանակներում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդվել են: Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ առևտրի ծավալը 2015 թվականին հասել է 330 մլն ԱՄՆ դոլարի՝ արձանագրելով տարեկան 13.9 % աճ: Այս մասին ծավալուն վերլուծությամբ տեղեկացնում են Հայաստանում Չինաստանի առևտրային ներկայացուցչությունից:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ այս նախաձեռնությունը Չինաստանի կողմից առաջադրված բաց և տնտեսական դիվանագիտության բարձր մակարդակի մի նախագիծ է, նոր դարաշրջանում համագործակցության զարգացմանն ու ընդհանուր բարգավաճմանն ուղղված Չինական մոդել:
«Չինական կառավարությունը առաջարկեց այսպիսի մի խոշոր համագործակցության նախաձեռնություն, որպեսզի «Մետաքսի ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում խթանի խաղաղությունն ու համագործակցությունը, հրապարակայնությունն ու հանդուրժողականությունը, փոխադարձ ուսուցումն ու փոխշահավետությունը:
«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության իրականացումը չի ուրվագծում սահմաններն ըստ գաղափարախոսության, ուղու, մոդելի և մակարդակի զարգացման կամ այլ ստանդարտների, այլ նպատակաուղղված է ձեռք բերել փոխշահավետություն ու փոխադարձ հաղթանակ քաղաքականության, առևտրի, տարադրամի շրջանառության, ենթակառուցվածքի, մշակույթի և այլ ոլորտներում փոխանակման և համագործակցության միջոցով՝ հիմնվելով փոխադարձ բանակցությունների և փոխանցման սկզբունքների վրա, հետևաբար այն համագործակցության բաց և ընդգրկուն նախաձեռնություն է: Այսպիսով, «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնությունը Չինաստանի նախագիծն է, որը նպատակաուղղված է համաշխարհային համագործակցությանը և կայուն զարգացմանը:
2013 թվականից Չինաստանի՝ ներմուծվող ու արտահանվող ապրանքների առևտուրը, ինչպես նաև արտահանման ծավալը եղել են լավագույնը, 2015 թվականը նույնպես բացառություն չէ: Առցանց մանրածախ վաճառքի ծավալը պահպանել է առաջին տեղն աշխարհում, սպառողական ապրանքների մանրածախ վաճառքի ընդհանուր ծավալն ու ծառայությունների ոլորտում ներկրման և արտահանման ծավալը իր կայուն երկրորդ տեղն են զբաղեցրել աշխարհում, օտարերկրյա ներդրումները (126.27 մլդ. ԱՄՆ դոլար) զբաղեցրել են առաջին հորիզոնականը զարգացող երկրների շարքում 24 տարի անընդմեջ, իսկ արտերկրյա ներդրումները (118.02 մլդ. ԱՄՆ դոլար)՝ երրորդ հորիզոնականն աշխարհում:
Երկու տարիների ընթացքում այս նախաձեռնությունը ստացել է ավելի ու ավելի մեծ արձագանք, ուշադրություն և բուռն բանավեճերի առիթ է հանդիսացել, և նույնիսկ որոշ համաշխարհային ճանաչում ունեցող հետազոտական ինստիտուտներ սկսել են ուսումնասիրել «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության իրականացման գործընթացը, քանի որ նրանք ցանկանում են պարզել այն ազդեցությունը, որը վերջինս կունենա համաշխարհային համագործակցության և զարգացման վրա: Վերջերս ավելի քան 60 երկիր դրական արձագանք են տվել այս նախաձեռնությանը, իսկ որոշ երկրներ իրականացրել են ռազմավարական միավորումներ Չինաստանի հետ և առաջ են քաշել համագործակցության կոնկրետ գաղափարներ: «Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնությունը Չինաստանի «մեներգը» չէ, այն բոլոր երկրներից կազմված «երգչախումբ» է:
Չինաստանի արտաքին առևտուրն ու տնտեսական համագործակցության ոլորտները դրական առաջընթաց են կատարել: Չինաստանը հիմնել է 75 արտերկրյա տնտեսական և առևտրային համագործակցության գոտիներ աշխարհում, ինչպես օրինակ Պակիստանում, Շրի Լանկայում, Բելառուսում, Թաիլանդում, Եգիպտոսում, Քենիայում և այլուր, որոնք ստեղծել են բազում աշխատատեղեր և նպաստել են եկամտահարկերի ծավալի ավելացմանը տվյալ երկրում: Ըստ վիճակագրության, Չինական ֆինանսավորմամբ տարբեր արտերկրյա ընկերություններ վճարել են ավելի քան 100 մլդ. ԱՄՆ դոլար հարկեր այն երկրին, որտեղ ներդրումներ են կատարել: 2015 թվականի վերջին Չինական ֆինանսավորմամբ արտերկրյա ընկերությունները աշխատանքով են ապահովել ավելի քան 900 օտարերկրյա աշխատակիցների:
«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնության շրջանակներում Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդվել են, իսկ գործնական համագործակցությունը տնտեսության և առևտրի ոլորտներում դրական առաջընթաց է արձանագրել 2015 թվականին: Համաձայն Չինաստանի Մաքսային ծառայության տվյալների, Չինաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ առևտրի ծավալը 2015 թվականին հասել է 330 մլն ԱՄՆ դոլարի՝ արձանագրելով տարեկան 13.9 % աճ, որից Չինաստանից Հայաստան արտահանումների ծավալը կազմել է 114 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տարեկան կտրվածքով նվազելով 7.5 %-ով, մինչ Հայաստանից կատարված ներկրումները Չինաստան կազմել են 217 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տարեկան կտրվածքով ավելանալով 29.5 %-ով: 2009 թվականից Չինաստանը եղել է Հայաստանի երկրորդ ամենամեծ գործընկերը: Չինաստանից Հայաստան արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակներն են՝ բջջային և ֆիքսված կապի սարքավորումներ, համակարգիչներ, պողպատ, կաշի, մորթեղեն, կահույք և այլն, իսկ Հայաստանից Չինաստան արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակներն են ՝ պղինձ և պղնձի խտանյութ, ալկոհոլային և ադամանդե արտադրանք և այլն:
2015 թվականին «SINOHYDRO Corporation Limited» ընկերությունը հաղթեց «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի» Տրանշ-3-ի «Լանջիկ-Գյումրի» ճանապարահատվածի մրցույթում: Չինական ընկերություններն ակտիվորեն մասնակցում են Հայաստան-Իրան երկաթգծի կառուցման տեխնիկատնտեսական իրագործելիության նախնական ուսումնասիրություններում, ինչպես նաև հայկական կողմի հետ համակարգում են պղնձի, ցեմենտի և ապակու արտադրությունն՝ այս ոլորտներում ներդրումային համագործակցությունն ամրապնդելու համար:
Չինաստանի և Հայաստանի միջև տեխնիկական համագործակցության նախագծերը նոր առաջընթաց են գրանցել: Չինական կառավարության կողմից տրամադրված հանրային ավտոբուսներն ու շտապօգնության ավտոմեքենաները թեթևացրել են ամենօրյա ուղևորափոխադրումներն ու շտապ բժշկական ծառայությունների ապահովումը հայ ազգի համար, շուտով կսկսվեն Երևանի Չինարեն լեզվի դպրոցի շինարարական աշխատանքները, որը անփոխարինելի հարթակ կհանդիսանա Հայաստանում չինարեն լեզվի ուսումնասիրության և չինական մշակույթի փոխանակման համար: Հայաստանի Հանրային Հեռուսաընկերության հետ համատեղ իրականացվող Տեխնոլոգիական Արդիականացման Նախագիծը գրեթե ավարտվում է, որը տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում Հայաստանին՝ HD թվային հեռարձակմանն անցում կատարելու համար: Սահուն իրականացվել է նաև Հայաստանի Մաքսային Կառավարման, Տեխնոլոգիաների և Սարքավորումների Արդիականացման Ծրագիրը, որը կնպաստի մաքսազերծման և մանքսանենգության դեմ պայքարի արդյունավետության մակարդակի բարձրացմանը, իսկ Մարդկային Ռեսուրսների ուսուցողական ծրագրերը հնարավորություններ են ընձեռել գրեթե 200 հայ մասնակիցների ամեն տարի հաճախել կարճաժամկետ սեմինարների Չինաստանում:
«Մեկ գոտի և մեկ ուղի» նախաձեռնությունը նոր խթան է Հայաստանի և Չինաստանի միջև գործարար համագործակցության խորացման համար, որը ամուր հիմք է ստեղծում երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների համագործակցության առողջ և արագ զարգացման համար, և նպաստում է համաշխարհային տնտեսության բարգավաճմանն ու զարգացմանը»,-ասված է Հայաստանում Չինաստանի առևտրային ներկայացուցչության վերլուծականում:

Инициатива «Один пояс и один путь» создает новые возможности для развития Армении
Инициатива «Один пояс и один путь» является Китайским планом высшего уровня для открытой и экономической дипломатии, а также схемой сотрудничества по развитию и общему процветанию в новую эпоху. Китайское правительство выдвинуло такую крупную инициативу сотрудничества по содействию миру и взаимодействию, открытости и толерантности, взаимного обучения и взаимной выгоды в рамках символа «Шелкового пути». Реализация инициативы «Один пояс и один путь» очерчивает границы не по идеологии, пути, модели и уровню развития или иным стандартам, а предназначается для взаимной выгоды и обоюдной пользы путем обмена и сотрудничества в политике, торговле, денежном обращении, инфраструктуре, культуре и в других аспектах, основанных на переговорах и обмене. Следовательно, она является открытой и всеобъемлющей инициативой сотрудничества. Таким образом, инициатива «Один пояс и один путь» является Китайским проектом, предназначенным для содействия глобальному сотрудничеству и беспроигрышному развитию.
Начиная с 2013 года китайская импортная и экспортная торговля товарами, а также экспортный объем были на первом месте в мире; и 2015 год – не исключение. Объем онлайновых розничных продаж сохранил первое место в мире; общий объем розничных продаж потребительских товаров, а также объем импорта и экспорта в торговле услуг стабильно занимал второе место в мире, иностранные инвестиции (126.27 млрд. долларов) последовательно занимали первое место среди развивающихся стран на протяжении 24 лет, а инвестиции за рубежом (118.02 млрд. долларов) – третье место в мире.
В течение двух лет эта инициатива получает все больше откликов, пользуется вниманием, вокруг нее разворачиваются жаркие дебаты, и даже некоторые всемирно известные исследовательские институты начали изучение вопроса реализации инициативы «Один пояс и один путь», поскольку желают выяснить степень ее воздействия на глобальное сотрудничество и развитие. Недавно более 60 стран дали положительные отклики, и некоторые государства провели стратегические стыковки с Китаем и выдвинули конкретные идеи сотрудничества. Инициатива «Один пояс и один путь» – это не «соло» Китая, а «смешанный хор»всех стран.
Китайская заграничная торговля и зоны экономического сотрудничества внесли позитивный вклад, обеспечив прогресс. Китай создал 75 заграничных экономических и торговых зон сотрудничества в мире, таких как Пакистан, Шри-Ланка, Беларусь, Таиланд, Египет, Кения и другие, которые создали большое количество рабочих мест для местных жителей и способствовали увеличению налоговых доходов на территории данной страны.
Согласно статистике, различные заграничные предприятия финансируемые Китаем, заплатили налоги на сумму в более чем $100 млрд. для страны, в экономику которой они вложили средства; в конце 2015 года финансируемые Китаем заграничные предприятия трудоустроили почти 900 тысяч иностранных работников.
В рамках инициативы «Один пояс и один путь» двусторонние отношения Китая и Армении были укреплены, и прагматическое сотрудничество в сферах экономики и торговли зафиксировало прогресс в 2015 году. Согласно данным Китайской таможни, в 2015 году объем двусторонней торговли между Китаем и Арменией достиг 330 млн. долларов, увеличившись на 13.9% в годовом исчислении. При этом китайский экспорт в Армению составил 114 млн. долларов, уменьшившись на 7.5 % в годовом исчислении, в то время как китайский импорт из Армении составил 217 млн. долларов, увеличившись на 29.5% в годовом исчислении.
Начиная с 2009 года Китай является вторым крупным торговым партнером Армении. Основные продукты и товары, экспортируемые Китаем в Армению, – это оборудование мобильной и фиксированной связи, компьютеры, сталь, кожа, меха, мебель и др.; а основные товары, импортируемые Китаем из Армении, – медь и медные концентраты, алкогольные продукции, алмазные изделия и т.д.
В 2015 году «СИНОГИДРО Корпорейшн Лимитед» (SINOHYDRO Corporation Limited) выиграла в тендере по третьему траншу участка «Ланджик-Гюмри» в рамках проекта строительства автомагистрали «Север-Юг». Китайские предприятия активно проводят предварительный анализ технико-экономического обоснования по вопросу строительства железной дороги Армения-Иран, а также проводят координацию действий с армянской стороной в целях укрепления инвестиционного сотрудничества в области производства меди, цемента и стекла.
Проекты технического сотрудничества между Китаем и Арменией достигли новых успехов. Общественные автобусы и машины скорой помощи, безвозмездно предоставленные китайским правительством, облегчили ежедневное перемещение и неотложную медицинскую помощь для армянского народа. Проект школы китайского языка в Ереване скоро вступит в стадию строительства, что обеспечит незаменимую платформу для изучения китайского языка и обмена китайской культурой в Армении. Проект технологического обновления с Общественным телевидением Армении находится почти в стадии завершения и предоставляет техническую поддержку РА для перехода к HD цифровому вещанию. Бесперебойно был реализован проект Армянского таможенного управления, модернизации технологии и оборудования, что в свою очередь повысит эффективность таможенного досмотра и борьбы с контрабандой. Ежегодно учебные программы кадровых ресурсов предоставляют возможность почти 200 представителям Армении участвовать в краткосрочных семинарах в Китае.
Инициатива «Один пояс и один путь» дает новый стимул процессу углубления прагматического сотрудничества между Китаем и Арменией, обеспечивает прочную основу для здорового и быстрого развития двусторонних дружественных отношений и способствует процветанию и развитию мировой экономики.