Երիտասարդական նվագախումբը «Ալ Բուստանում» կատարել է Բեռլիոզի, Վյենյավսկու, Էլգարի ստեղծագործությունները
13:40 18/03/2016
Բեյրութում անցկացվող «Ալ Բուստան» միջազգային փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել Էմիլ Բուստանի համերգասրահում։
Համերգի առաջին բաժնում հնչել է Հեկտոր Բեռլիոզի «Լիր արքա» նախերգանքը, ապա հանրահռչակ ջութակահար Լետիսիա Մորենոյի կատարմամբ՝ Վյենյավսկու Ջութակի թիվ 2 կոնցերտը:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, համերգային ծրագրի երկրորդ բաժնում փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Ջանլուկա Մարչիանոյի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարել է Էլգարի «Ֆալստաֆ» սիմֆոնիկ ստեղծագործությունը:
«Ալ Բուստան» հեղինակավոր փառատոնը հիմնադրվել է 1994 թվականին։ Այն Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի անդամ է։ Մինչև օրս աշխարհի տարբեր ծայրերից ավելի քան 4 000 արվեստագետներ են հրավիրվել՝ մասնակցելու երաժշտական այս տոնին: «Ալ Բուստանը» բազմաժանր է, ամեն տարի այստեղ ներկայացվում է հարուստ երաժշտական ծրագիր, որում ներառվում են նվագախմբային, երգչախմբային համերգներ, պարային ելույթներ և այլն։ Փառատոնի շրջանակներում, որպես կանոն, կազմակերպվում են նաև վարպետության դասեր, սեմինարներ։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը երրորդ տարին անընդմեջ հանդես է գալիս «Ալ Բուստան» միջազգային փառատոնում որպես պաշտոնական նվագախումբ։ Երիտասարդականը «Ալ Բուստան» փառատոնին է մասնակցում ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել ՄՏՍ-ը։

Молодежный оркестр Армении исполнил произведения Берлиоза, Венявского и Элгара на фестивале «Аль Бустан» в Бейруте
В рамках международного фестиваля «Аль Бустан» в Бейруте 17 марта Государственный молодежный оркестр Армении выступил в концертном зале имени Эмиля Бустана. Об этом сообщает пресс-служба оркестра.
В первой части прозвучала увертюра «Король Лир» Гектора Берлиоза, затем – концерт для скрипки N 2 Генрика Венявского.
Во второй части концертной программы Государственный молодежный оркестр Армении под управлением художественного руководителя фестиваля Джанлуки Марчиано исполнил симфоническое произведение «Фальстаф» Элгара.
Отмечается также, что фестиваль «Аль Бустан» был основан в1994 г. По сей день в престижном международном фестивале приняли участие более 4000 артистов со всего мира. Концертная программа включает как оперную, симфоническую, хоровую и камерную музыку, так и джаз, восточную музыку, танцевальные и театральные представления. В рамках фестиваля проводятся также мастер-классы и семинары.
Государственный молодежный оркестр Армении третий год подряд выступает на фестивале «Аль Бустан» в качестве его официального оркестра. Молодежный коллектив принимает участие на фестивале при поддержке министерства культуры РА. Генеральным партнером Молодежного оркестра является VivaCell MTS.