Տիկնիկային թատրոնը նպաստում է ազատ մտքի ձևավորմանը. Ռ.Բաբայան
Մարտի 21-ը ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես Տիկնիկային թատրոնի օր: Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը գործունեության 80 տարիների ընթացքում խաղացանկում ունեցել է մոտ 500 ներկայացում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Ռուբեն Բաբայանն ասաց, որ երևանյան տիկնիկային թատրոնը տարբերվում է աշխարհի բոլոր նմանատիպ թատրոններից. «Մեր թատրոնի ամենամեծ առանձնահատկությունը գործունեության ծավալն է՝ բեմադրում ենք տիկնիկային արվեստի բոլոր ձևերը, ներկայացումներ ունենք բոլոր տարիքային խմբերի համար, ներկայացումներ ունենք հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, արաբերեն և այլ լեզուներով»:
Ռ.Բաբայանը կարևորեց այն փաստը,  որ թատրոնը 80 տարում երբեք չի փակվել, նույնիսկ ամենադժվար տարիներին:
«Սա շատ կարևոր է, որովհետև կանգնեցնել որևէ ընթացք միգուցե հեշտ է, բայց վերականգնել ընթացքը դժվար է: Հետո ստիպված ես լինում սկսել զրոյից, իսկ կյանքը զարգանում է միայն այն ժամանակ, երբ մենք շարունակական բնույթ ենք տալիս մեր գործողություններին, ոչ թե քանդում ենք ու սկսում զրոյից, այլ շարունակում ենք անել այն, ինչ արել են մեր նախորդները: Կա շատ կարևոր մի հատկություն, որը թատրոնը կիրառում է իր գործունեության մեջ՝ ժառանգաբար փոխանցել այն ամեն լավը, որ ստեղծել են նախորդ սերունդները: Նոր հաջողությունների կարելի է հասնել այն ժամանակ, երբ ունես այդ կարևորագույն հիմքը՝ անցյալը»,- ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Այսօր թատրոնում  300 տիկնիկ կա՝ գործող ներկայացումների համար: Բացի դա թատրոնն ունի թանգարան, որտեղ տարբեր ժամանակաշրջաններում պատրասված, տարբեր երկրների թատրոնների նվիրած տիկնիկներ են  ցուցադրվում՝ հնդկական, անգլիական, չինական, բուլղարական և այլն:
«Այդ տեսակից էլ թատրոնը կատարում է իր որոշակի գեղագիտական-կրթական աշխատանքը, հանդիսատեսը հասկանում է՝ ինչքան լայն է, հետաքրքիր ու տարբեր տիկնիկային աշխարհը, որպեսզի մեր փոքրիկ քաղաքացին մեծանա այն զգացումով, որ ամբողջ աշխարհն իրեն է, ինքն այդ ամբողջ աշխարհի կարևորագույն մասն է»,- ասաց Ռ.Բաբայանը:
Թանգարանում ներկայացված ամենահին տիկնիկը 80 տարեկան Տերն է՝ «Տերն ու ծառան» ներկայացումից:
«Տիկնիկային թատրոնը կարևոր է երեխայի համար ազատ մտքի ձևավորման առումով, որովհետև այն թատերական պայմանականությունները, որոնք ընդունված են տիկնիկային թատրոնում, ձևավորում են ազատ մտածողություն: Յուրաքանչյուր երկրի համար շատ կարևոր է  ունենալ  ազատ մտածող քաղաքացիներ: Միայն ազատ մտածող մարդը կարող է արարել: Մարդը, ով գտնվում է կաղապարների մեջ, ոչ մի նոր բան երբևէ չի ստեղծի: Այդ տեսակետից այն ֆունկցիան, որը կատարում է  տիկնիկային թատրոնը, արվեստը իր մանկական ներկայացումներով, ոչ միայն զվարճական  է, ընկերության, բարության, ազնվության քարոզ է անում, այլ նաև ազատ մտքի ձևավորում: Միայն այստեղ կարելի է տեսնել կապույտ արև, կանաչ նապաստակ»,- նշեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:

The world marks March 21 as the International Day of Puppet Theatre. Yerevan Puppet theatre named after Hovhannes Tumanyan had 500 performances over the 80 years of activity, Ruben Babayan, Manager and the Art Director of the theatre, told Panorama.am, assuring that Yerevan Puppet Theatre differs from other theaters in the world.
“The main feature of our theatre is the volume of its activity. We perform all the genres of the puppet theatrical performances, have plays for all age groups performed in Armenian, English, Russian, Arabic, etc.”
Babayan highlighted that Yerevan theatre never closed its doors amid even difficult periods.
“That is important because it is easy to quit an activity, while to resume it is even harder. We would have to start from the beginning, while the life develops only when we make continuous steps,” Babayan said, adding the main feature of the theatre is the fact that its passes all the good created in the past through generations.
“One will succeed to progress based on its foundation  - the past”, the Art Director said.
According to him, the Yerevan Puppet Theatre today has 300 puppets for the ongoing performances. Aside from that, the theatre has a museum, featuring puppets gifted from other theatres worldwide, created at various times, Indian, English, Chinese, Bulgarian puppets among them. The oldest puppet exhibited in the museum is 80 years old.
“Puppet theatre is of utmost importance as the theoretical conventionalities advocated by the theatre promote free thinking among the children.  Each country needs free-minded citizens, as only the latters may create. A person constrained within limitations may make nothing. In this sense, the theatre mission, the art with its children’s performances are not only entertaining but also propagate the ideas of the good, friendship and honesty. Only then one can see a blue sun, a green rabbit,” the art director noted, emphasizing the theatre’s educational role.