Տիկնիկային թատրոնը նպաստում է ազատ մտքի ձևավորմանը. Ռ.Բաբայան
Մարտի 21-ը ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես Տիկնիկային թատրոնի օր: Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը գործունեության 80 տարիների ընթացքում խաղացանկում ունեցել է մոտ 500 ներկայացում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Ռուբեն Բաբայանն ասաց, որ երևանյան տիկնիկային թատրոնը տարբերվում է աշխարհի բոլոր նմանատիպ թատրոններից. «Մեր թատրոնի ամենամեծ առանձնահատկությունը գործունեության ծավալն է՝ բեմադրում ենք տիկնիկային արվեստի բոլոր ձևերը, ներկայացումներ ունենք բոլոր տարիքային խմբերի համար, ներկայացումներ ունենք հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, արաբերեն և այլ լեզուներով»:
Ռ.Բաբայանը կարևորեց այն փաստը,  որ թատրոնը 80 տարում երբեք չի փակվել, նույնիսկ ամենադժվար տարիներին:
«Սա շատ կարևոր է, որովհետև կանգնեցնել որևէ ընթացք միգուցե հեշտ է, բայց վերականգնել ընթացքը դժվար է: Հետո ստիպված ես լինում սկսել զրոյից, իսկ կյանքը զարգանում է միայն այն ժամանակ, երբ մենք շարունակական բնույթ ենք տալիս մեր գործողություններին, ոչ թե քանդում ենք ու սկսում զրոյից, այլ շարունակում ենք անել այն, ինչ արել են մեր նախորդները: Կա շատ կարևոր մի հատկություն, որը թատրոնը կիրառում է իր գործունեության մեջ՝ ժառանգաբար փոխանցել այն ամեն լավը, որ ստեղծել են նախորդ սերունդները: Նոր հաջողությունների կարելի է հասնել այն ժամանակ, երբ ունես այդ կարևորագույն հիմքը՝ անցյալը»,- ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Այսօր թատրոնում  300 տիկնիկ կա՝ գործող ներկայացումների համար: Բացի դա թատրոնն ունի թանգարան, որտեղ տարբեր ժամանակաշրջաններում պատրասված, տարբեր երկրների թատրոնների նվիրած տիկնիկներ են  ցուցադրվում՝ հնդկական, անգլիական, չինական, բուլղարական և այլն:
«Այդ տեսակից էլ թատրոնը կատարում է իր որոշակի գեղագիտական-կրթական աշխատանքը, հանդիսատեսը հասկանում է՝ ինչքան լայն է, հետաքրքիր ու տարբեր տիկնիկային աշխարհը, որպեսզի մեր փոքրիկ քաղաքացին մեծանա այն զգացումով, որ ամբողջ աշխարհն իրեն է, ինքն այդ ամբողջ աշխարհի կարևորագույն մասն է»,- ասաց Ռ.Բաբայանը:
Թանգարանում ներկայացված ամենահին տիկնիկը 80 տարեկան Տերն է՝ «Տերն ու ծառան» ներկայացումից:
«Տիկնիկային թատրոնը կարևոր է երեխայի համար ազատ մտքի ձևավորման առումով, որովհետև այն թատերական պայմանականությունները, որոնք ընդունված են տիկնիկային թատրոնում, ձևավորում են ազատ մտածողություն: Յուրաքանչյուր երկրի համար շատ կարևոր է  ունենալ  ազատ մտածող քաղաքացիներ: Միայն ազատ մտածող մարդը կարող է արարել: Մարդը, ով գտնվում է կաղապարների մեջ, ոչ մի նոր բան երբևէ չի ստեղծի: Այդ տեսակետից այն ֆունկցիան, որը կատարում է  տիկնիկային թատրոնը, արվեստը իր մանկական ներկայացումներով, ոչ միայն զվարճական  է, ընկերության, բարության, ազնվության քարոզ է անում, այլ նաև ազատ մտքի ձևավորում: Միայն այստեղ կարելի է տեսնել կապույտ արև, կանաչ նապաստակ»,- նշեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:

Рубен Бабаян: Театр кукол способствует формированию у маленьких зрителей свободного мышления
Сегодня, 21 марта, во всем мире отмечается Международный день кукольника (International Day of Puppetry), или Международный день театра кукол (World Puppetry Day). В репертуаре Ереванского государственного театра кукол им. Ованеса Туманяна за 80-летнюю деятельность насчитывается около 500 представлений.
Художественный руководитель Ереванского государственного театра кукол им. Ованеса Туманяна, заслуженный деятель искусств РА Рубен Бабаян в интервью Panorama.am рассказал, чем ереванский кукольный театр отличается от всех других подобных театров. «Самая большая особенность нашего театра заключается в объеме работы – мы обращаемся ко всем видам кукольного театра, у нас есть представления для всех возрастных групп – на армянском, английском, русском и других языках», – сказал он.
При этом Рубен Бабаян отметил важность того, что Ереванский государственный театр кукол им. Ованеса Туманяна за все эти 80 лет ни разу не закрывался, даже в самые непростые времена.
«Это очень важно, поскольку остановить ход, может быть, и легко, но вот возобновить его – очень сложно», – сказал он, добавив: «Есть один очень важный принцип, которым театр руководствуется в своей деятельности, – передавать новому поколению лучшее, что было создано предыдущим. Новых успехов можно достичь лишь при наличии важнейшего фундамента – прошлого».
Сегодня в театре насчитывается 300 кукол, которые используются в спектаклях. Кроме того, в театре действует музей, в котором выставлены куклы, изготовленные в разные периоды, подаренные театрами разных стран.
«С этой точки зрения тоже театр выполняет определенную художественно-образовательную функцию, зритель понимает, каким интересным, разным и большим является мир кукол, помогает юному зрителю расти с ощущением, что ему принадлежит весь мир, что он является важнейшей частью этого мира», – сказал Бабаян.
Самой старой куклой театра является 80-летний Хозяин из спектакля «Хозяин и слуга».
«Кукольный театр важен для ребенка с точки зрения формирования свободного мышления, так как театральные условности, которые приняты в кукольном театре, формируют свободное мышление. Свободно мыслящие граждане нужны любой стране. Только свободно мыслящий человек способен созидать. Человек, который скован рамками, никогда не сможет создать ничего нового», – добавил собеседник Panorama.am, отметив также важность воспитательной функции театра кукол.