Դեռ վաղ է խոսել ձկնային պաշարների լավացման կամ վերականգնման մասին. Բարդուղ Գաբրիելյան
Ջուրն ունի սակագին, բայց նրա արժեքը կյանքի համար անգնահատելի է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն Բարդուղ Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը հարևան երկրների համեմատ ունի առավելություն, քանի որ Սևանա լիճն ամենամեծ քաղցրահամ ջրամբարն է տարածաշրջանում:
«Իհարկե մենք պետք է այդ առավելությունն օգտագործենք»,- ասաց նա:
Բարդուղ Գաբրիելյանը նշեց, որ Սևանը պետք է դիտվի ոչ միայն որպես հանգստի գոտի կամ ջրի էներգիայի աղբյուր, այլ որպես ռազմավարական նշանակության գոտի:
Գիտնականը կարևորեց ձկնային պաշարների ռեսուրսները, մասնավորապես, սիգը, որը 1990-ականներին միակ արժեքավոր սննդի աղբյուրն էր Հայաստանի ազգաբնակչության համար, և, ըստ նրա, չի բացառվում, որ նման իրավիճակ լինի ապագայում, ուստի պետք է պահուստային պաշար ունենալ:
«Այն նաև էկոլոգիական նշանակություն ունի, քանի որ ձուկը հանդիսանում է այն օղակը, որի միջոցով կարելի է նվազեցնել օրգանական նյութերի ավելցուկը Սևանա լճի ջրում՝ դրանով իսկ նպաստելով ջրի որակի լավացմանը»,- ընդգծեց Բարդուղ Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքերով՝ ի տարբերություն ջրի որակի, որը վերջին տարիներին միտում ունի լավանալու, դեռ վաղ է խոսել ձկնային պաշարների լավացման կամ վերականգնման մասին: Իհարկե, ըստ նրա, նախատեսվում են ձկնային պաշարների վերականգնման նոր ծրագրեր, որոնք պետք է բերեն ձկնորսական համակարգի փոփոխմանը, արհեստական աճեցմանը, որոնք կնպաստեն իշխանի պաշարների ավելացմանը, սակայն դեռևս բնական վերարտադրություն չի կատարվում, ուստի այսօրվա դրությամբ դեռ վաղ է ասել, որ Սևանում իշխանի պաշարները վերականգնվել են:
Բարդուղ Գաբրիելյանը նշեց նաև, որ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել Սևանա լիճ թափվող գետերի վիճակի վրա, քանի որ ձվադրման գետերի ջրի մի մասն օգտագործվում է փոքր ՀԷԿ-երի կարիքների, ոռոգման համար, սակայն պետք է գոյություն ունենա էկոլոգիական հոսք, որը կապահովի ձկների և այդ գետերի էկոհամակարգը կազմող կենդանական և բուսական աշխարհի կենսագործունեությունը:
«Հուսով ենք, որ այս խնդիրներին էլ ուշադրություն կդարձնեն և այդ վիճակը կբարելավվի, ինչի արդյունքում անհետացող էնդեմիկ ձկնատեսակները կվերականգնվեն»,- նշեց Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրենը:
Նշենք, որ մարտի 22-ին աշխարհում նշվում է ջրային պաշարների համաշխարհային օրը(World Day for Water или World Water Day)։ Դրա անցկացման մտահղացման մասին առաջին անգամ բարձրաձայնել են 1992 թվակականի Ռիո դե Ժանեյրոյում՝ ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի պահպանության ու զարգացման համաժողովի ժամանակ։

Bardugh Gabrielyan: Too early to speak of improving and restoring fish supplies
Water has a price, yet its value for life can’t be estimated, director of the Institute of Hydroecology and Ichthyology under the Scientific Centre of Zoology and Hydroecology of Armenian National Academy of Sciences Bardugh Gabrielyan said during a press conference.
According to him, Armenia has a relative advantage compared with other countries, as Sevan Lake is the biggest freshwater reservoir in the region.
“We surely should use that advantage,” he noted.
Bardugh Gabrielyan said that Sevan water and life resources should be viewed not only as a recreation area and water energy source, but also as a strategic zone.
The scientist stressed the importance of fish supplies, particularly, the whitefish, that was the only valuable food source for Armenians in 1990s. According to him, such situation is quite possible to repeat itself, so we should have reserve supplies.
“It also has ecological importance as fish is the link through which the excess organic substances in Sevan Lake can be reduced contributing to water quality improvement,” Bardugh Gabrielyan stressed.
According to him, unlike water quality it is too early to speak about improving and restoring fish supplies. Of course, work is being done towards restoring fish supplies that will bring some changes in the fishing sector and artificial cultivation contributing to increase in trout supplies, yet natural reproduction isn’t observed, so it is early to say that trout supplies have been restored in Sevan.
Bardugh Gabrielyan also noted that attention should be paid to the condition of rivers flowing into Sevan, as the water for spawning is used by smaller hydropower plants, for irrigation, yet there should be ecological flow to provide vital functions of flora and fauna.
It should be noted that March 22 is celebrated as World Water Day. This day was first formally proposed in Agenda 21 of the 1992 United Nations Conference on Environment and Development in Rio de Janeiro.