Հայաստանում երեք համակարգչից 2-ը վարակված է, ու մարդկանց դա չի մտահոգում. Սամվել Մարտիրոսյան
Աշխարհում Հայաստանը տարիներ շարունակ համարվում է երկիր, որտեղ համակարգիչների վարակվածությունը մեծ տարածում ունի. մոտ 3 համակարգիչներից երկուսը վարակված են տարբեր վիրուսներով: Այդ մասին այսօր ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Կիբերանվտանգության ոլորտի զարգացումը ՀՀ-ում. հատվածային կարգավորումներից դեպի ռազմավարություն» թեմայով սեմինարի ժամանակ հայտարարեց ՏՏ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Դա պակաս իրազեկված լինելու հետևանք է, քանի որ բնակչության մի մասը կամ համակերպվում է վարակված համակարգիչների հետ, քանի որ դրա մեջ չի տեսնում լուրջ վտանգ», -հավելեց փորձագետը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը «ոչ նորմալ կիբերզարգացող» երկիր է, և դրա պատճառն այն է, որ մեր երկիրը երկար տարիներ թե տնտեսական ճգնաժամի, թե մենաշնորհի պատճառով հետ է մնացել զարգացումներից:
Այդուհանդերձ, ինքնակարգավորման մեխանիզմները զարգացած են, և հանրությունը իր սխալների վրա կրթվում է:
«Տարիների ընթացքում Հայաստանում գնալով ավելի նվազում են միջադեպերը, երբ համակարգիչները համացանցում հարձակումների են ենթարկվում. Երկու երեք տարվա ընթացքում միջադեպերի թիվը 2-3 անգամ նվազել է և դա եղել է հենց ինքնակարգավորման շնորհիվ և մարդիկ հատուկ դրա համար չեն իրազեկվել, կրթվել: Մարդիկ ուղղակի իրենց սխալների վրա քիչ-քիչ սովորել են», -հավելեց Մարտիրոսյանը:

Samvel Martirosyan: 2 out of 3 computers infected in Armenia
For many years, infected computers in Armenia have been widespread: 2 computers out of 3 are infected with various viruses, Social Media and Information Security Analyst Samvel Martirosyan said during “Cyber security development in Armenia: from special regulations to strategies” seminar organized by Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs.
“That is a result of lack of awareness, as a part of the society gets used to infected computers and doesn’t see any serious danger in that,” added  Martirosyan.
According to him, Armenia is a “non-normal cyber developing” country. The reason for this is that Armenia being in economic crisis didn’t keep up with the developments.
However, self-regulation mechanisms are developed, and the public learns from its mistakes.
“Through the years, the number of computer internet attacks decreased in Armenia. In 2 or 3 years, the number of such cases decreased twice or trice and this is because of self-regulations. People have learnt from their mistakes,” Martirosyan said.