Հայաստանում երեք համակարգչից 2-ը վարակված է, ու մարդկանց դա չի մտահոգում. Սամվել Մարտիրոսյան
Աշխարհում Հայաստանը տարիներ շարունակ համարվում է երկիր, որտեղ համակարգիչների վարակվածությունը մեծ տարածում ունի. մոտ 3 համակարգիչներից երկուսը վարակված են տարբեր վիրուսներով: Այդ մասին այսօր ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Կիբերանվտանգության ոլորտի զարգացումը ՀՀ-ում. հատվածային կարգավորումներից դեպի ռազմավարություն» թեմայով սեմինարի ժամանակ հայտարարեց ՏՏ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Դա պակաս իրազեկված լինելու հետևանք է, քանի որ բնակչության մի մասը կամ համակերպվում է վարակված համակարգիչների հետ, քանի որ դրա մեջ չի տեսնում լուրջ վտանգ», -հավելեց փորձագետը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը «ոչ նորմալ կիբերզարգացող» երկիր է, և դրա պատճառն այն է, որ մեր երկիրը երկար տարիներ թե տնտեսական ճգնաժամի, թե մենաշնորհի պատճառով հետ է մնացել զարգացումներից:
Այդուհանդերձ, ինքնակարգավորման մեխանիզմները զարգացած են, և հանրությունը իր սխալների վրա կրթվում է:
«Տարիների ընթացքում Հայաստանում գնալով ավելի նվազում են միջադեպերը, երբ համակարգիչները համացանցում հարձակումների են ենթարկվում. Երկու երեք տարվա ընթացքում միջադեպերի թիվը 2-3 անգամ նվազել է և դա եղել է հենց ինքնակարգավորման շնորհիվ և մարդիկ հատուկ դրա համար չեն իրազեկվել, կրթվել: Մարդիկ ուղղակի իրենց սխալների վրա քիչ-քիչ սովորել են», -հավելեց Մարտիրոսյանը:

Эксперт: В Армении последовательно сокращается число сетевых атак на компьютеры, но есть одно «но»
В Армении последовательно сокращается число инцидентов, при которых компьютеры подвергаются Интернет-атакам, однако распространенность компьютерных вирусов высокая. Об этом заявил сегодня специалист по информационным технологиям и информационной безопасности Самвел Мартиросян во время семинара на тему «Развитие сферы кибербезопасности в РА:  от фрагментарных урегулирований до стратегии», организованного Постоянной комиссией Национального Собрания Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам.
«В мире уже на протяжении лет Армения считается страной, где заражение компьютеров вирусами широко распространено. Примерно два из трех компьютеров заражены различными вирусами», – подчеркнул эксперт.
По его словам, это происходит в результате недостаточной информированности общественности, «поскольку часть населения просто мирится с этим явлением, так как не видит серьезной опасности в заражении компьютера вирусами».
Тем не менее, по словам С. Мартиросяна, сегодня развиты саморегулирующиеся механизмы, и общественность уже учится на своих ошибках.
Эксперт также отметил, что именно благодаря данным саморегулирующимся механизмам в Армении за два-три года число случаев сетевых атак на компьютеры сократилось в 2-3 раза, и в связи с этим общественность специально не информировалась и не обучалась.