Ամբողջությամբ և լիարժեք կարելի է օգտագործել «Զվարթնոց»- կլոր շենքի ողջ տարածքը. Ա.Թարխանյան
««Զվարթնոց» օդանավակայանի կոնցեսիոների այն պատճառաբանությունները, թե կլոր շենքը չի համապատասխանում սեյսմիկ չափանիշներին, տարածքները չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին, իրականում այդպես չէ»,- «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր մասնաշենքի՝ օդանավակայանների միջազգային պահանջներին համապատասխանեցման առաջարկների քննարկման ժամանակ ասաց օդանավակայանի կլոր մասնաշենքի ճարտարապետներից Արթուր Թարխանյանի դուստրը՝  ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը և ներկայացրեց իր կողմից մշակված նախագիծ, որի համաձայն ամբողջությամբ և լիարժեք կարելի է օգտագործել օդանավակայանի հին շենքի ողջ տարածքը, իսկ արդիականացնելու համար անհրաժեշտ է է մոտ 30 միլիոն դոլար:
«Կարծում եմ, որ ինչ-որ միտումնավոր մոտեցում է սեփականատիրոջ կողմից նման պատճառաբանությունները, որովհետև, ըստ կառավարության հետ կնքած պայմանագրի, այն ինչ կկառուցի, կդառնա իր սեփականությունը, իսկ ինչը կվերանորոգի, մնում է Հայաստանի սեփականությունը:  Բնական է, որ իրեն ձեռնտու է նորը կառուցել»,- ասաց նա:
Ա.Թարխանյանի խոսքով, պետք է ստեղծել տեղացի և արտասահմանցի ճարտարապետներից կազմված մի խումբ և փորձել միասին աշխատել ու նոր լուծումներ տալ «Զվարթնոց»  օդանավակայանի կլոր մասնաշենքին:
Անահիտ Թարխանյանի առաջարկած նախագծով, կլոր մասնաշենքը դառնում է ինքնուրույն օդանավակայան, որևէ  ձևով կապված չի լինում այսօր գործող օդանավակայանի հետ:  Այն կունենա 12 թռիչքուղի:
«Հայաստանի համար օդանավակայանը ստարտեգիական կարևոր նշանակություն ունեցող օբյեկտ է: Մասնավոր օդանավակայանները շատ լավ են, կարող են լինել, բայց Հայաստանը պետք է ունենան նաև պետական օդանավակայան, որը շատ կարևոր է անվտանգության առումով»,- նշեց Ա.Թարխանյանը:
Հիշեցնենք, որ քննարկման ժամանակ Զվարթնոց»-ի կլոր մասնաշենքի ճարտարապետներից Ժորժ Շեխլյանը ներկայացրեց իր նախագծած տարբերակը, որի համաձայն այսօրվա գործող շենքը փոքրիկ կամուրջով միանում է կլոր մասնաշենքին:

Anahit Tarkhanyan: Old building of Zvartnots airport can be fully used
Arguments by Armenia International Airport concessioners that the old round building of Zvartnots airport does not correspond to seismic and international standards are not true, Anahit Tarkhanyan, the daughter of one of the architects of the airport said at a discussion held in Yerevan. She presented a working plan which will ensure the complete reconstruction for the building functioning while its modernization will require 30 million AMD.
«I think arguments of the concessioners are of a deliberate nature since according to the agreement reached with the Government of Armenia what is constructed will be in their ownership and what is reconstructed will remain under Armenia's possession. That is natural that concessioners would prefer to construct a new building,'' Trakhanyan said.
She then suggested forming a group of specialists comprising of both local and international architects and work together in addressing the matter.
According to the plan presented by Tarkhanyan, the round building of Zvartnots will be a separate airport not linked to the functioning one.
«Airports for Armenia are considered to be objects of strategic importance. Private airports may operate, that is acceptable, however Armenia should have a state airport as well which is valuable in terms of state security,'' Tarkhanyan mentioned.
To remind, earlier Armenian government approved a master plan for Yerevan’s Zvartnots International Airport permitting the demolition of the old round building of the airport within the reconstruction plan.