Հայաստանում վերջին օրերին առնվազն 4 բանկ կիբերհարձակման է ենթարկվել. Սամվել Մարտիրոսյան
Չկա Հայաստանում մի մարմին, որը կզբաղվի կիբերհանցագործության իրազեկման վերաբերյալ հարցերով: Այդ մասին այսօր ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Կիբերանվտանգության ոլորտի զարգացումը ՀՀ-ում. հատվածային կարգավորումներից դեպի ռազմավարություն» թեմայով սեմինարի ժամանակ հայտարարեց ՏՏ փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ցրտահարության վերաբերյալ այդ հարցը լուծել ենք, դրա մասին իրազեկող մարմին կա, երևի թե հարցը հասունացել է նաև կիբերանվտանգության հարցում հաջողություն ունենալու համար», -նկատեց Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով, որ այդ հարցում Հայաստանում զարգացումները շատ դանդաղ են կատարվում:
Մինչ այժմ, փորձագետի խոսքով, կիբերհանցագործների համար Հայաստանը «լուրջ շուկա» չի համարվել:
«Բայց այսօր ակնհայտ է, որ Հայաստանը սկսել է հանդիսանալ թիրախ ոչ միայն մեր հարևանների կողմից: Մենք երկար տարիներ ինչ-որ առումով պարփակված ենք եղել, Հայաստանը չի եղել լուրջ շուկա միջազգային կիբերհանցավոր խմբերի համար՝ օգտատերերի թիվն է փոքր, կոմերցիայի թույլ զարգացվածության պատճառով գումարներն են քիչ եղել Հայաստանում և երկար տարիներ մենք հիմնականում որպես վտանգ ընդունել ենք Ադրբեջանը և ինչ-որ առումով Թուրքիան», -հավելեց նա:
Հայաստանի բանկերից մեկի հետ վերջերս տեղի ունեցած միջադեպը, սակայն, ցույց տվեց, որ կիբերկրիմինալը ներթափանցել է Հայաստան:
Հիշեցնենք, որ վերջերս «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը տեղեկացրել էր, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից թողարկված քիչ քանակությամբ քարտերից (մինչև 200 հատ), երկրի սահմաններից դուրս նախաձեռնվել էին զեղծարարության գործարքներ:
Փորձագետի խոսքով, խնդիր է, որ այդ մասին իրազեկման մակարդակը շատ ցածր է, և հանրությունն այդպես էլ չիրազեկվեց իրավիճակի մասին:
«Բանկը լավ արեց, որ տեղեկացրեց կատարվածի մասին, բայց հանրությունն այդպես էլ չիրազեկվեց, թե ինչ տիպի հարձակում էր դա՝ հաշվի առնելով, որ սա բավականին նոր բան էր Հայաստանի համար: Կարծում եմ՝ հանրությունը շարունակում է մնալ խոցելի, քանի որ Հայաստանում մարդիկ տեղյակ էլ չեն, որ բանկոմատներն ունեն իրենց կիբերները ու ընդհանրապես չեն էլ լսել այդ մասին: Իսկ բանկերի մասին տրամադրված հաղորդագրությունները չեն էլ բացահայտում՝ ինչ է եղել իրականում: Մենք սխալներից դասեր չենք քաղում», -հայտարարեց Մարտիրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ճիշտ է, կիբերհարձակման մասին պաշտոնապես հայտարարել է բանկերից մեկը, բայց իր ունեցած տեղեկություններով, առնվազն 3 բանկ ևս Հայաստանում նման խնդիր ունեցել է վերջերս:
«Ես գիտեմ առնվազն 4 բանկ, թեև դրան արձագանքել է բանկերից մեկը: Խնդիրն այն է, որ բանկոմատների վրա հնարավոր է տեղադրել հատուկ՝ կլոնավորող սարքեր (skimer), որոնք կարող են կլոնավորել քարտը: Չարագործը կարող է ձեր քարտի կլոնն ունենալ և օգտվել. ըստ պահանջի կարող է գումար տանել, առևտուր անել: Այստեղ պրոբլեմն այն է, որ Հայաստանում այդ տիպի հարձակումներ չեն եղել մինչ այժմ, հանրությունը տեղյակ չի եղել, որ նման պրոբլեմներ կան, որ կարող է բանկոմատը գողանալ տվյալները», -ներկայացրեց փորձագետը՝ խնդիր համարելով այն, որ պատշաճ իրազեկում բնակչության շրջանում չի կատարվում:
Նույն՝ ոչ պատշաճ իրազեկման արդյունք է նաև այն, որ մարդիկ, ըստ Մարտիրոսյանի, չգիտեն, թե որ բանկոմատներն են առավել անվտանգ, մինչդեռ նրա խոսքով, պետք է իմանալ, որ անվտանգ են համարվում հենց բանկին մոտ տեղադրված բանկոմատները, քանի որ այդ տեղերում վերահսկողությունը ավելի ուժեղ է:
Ներկայացնելով պաշտպանված բանկոմատների տեսքը, Մարտիրոսյանն ասաց, որ դրանց այն մասը, որտեղ մարդը մտցնում է քարտը, ավելի ուռուցիկ է լինում:
«Դա հատուկ միջոց է, որ ոչ մի լրացուցիչ սարք հնարավոր չլինի դնել: Կլոնավորող սարքերը տեղադրվում են նաև «պին» կոդը հավաքելու ստեղնաշարի վրա: Բանկոմատներ կան, որ երկու կողմից սահմանափակող շրջանակ են դնում, որը պաշտպանում է սքիմերից: Մարդիկ կարող են անզեն աչքով տեսնել, որ դա ավելի պաշտպանված բանկոմատ է: Երբ ստեղնաշարը բաց է, ավելի մեծ հնարավորություն կա ինչ-որ բան տեղադրելու», -հավելեց նա:

Эксперт: Общественность в Армении даже не в курсе киберпреступлений, совершаемых посредством банкоматов
18:22 23/03/2016
В Армении нет органа, который занимался бы вопросами информирования о киберпреступлениях. Об этом заявил сегодня специалист по информационным технологиям и информационной безопасности Самвел Мартиросян во время семинара на тему «Развитие сферы кибербезопасности в РА:  от фрагментарных урегулирований до стратегии», организованного Постоянной комиссией Национального Собрания Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам.
По его словам, проблема информирования в сельскохозяйственной сфере, например, о предстоящих заморозках, решена, и теперь настала пора зафиксировать аналогичный успех в вопросах кибербезопасности. Однако, отметил эксперт, процесс в этой сфере продвигается довольно медленно.
С. Мартиросян подчеркнул, что если ранее Армения не считалась международными киберпреступными группами «серьезным рынком», то ныне республика становится мишенью не только для хакеров из соседних стран – Турции и Азербайджана. Эксперт напомнил недавний инцидент с армянским банком.
Напомним, ранее пресс-служба ВТБ (Армения) сообщила, что в связи с произошедшими в результате мошеннических действий потерями денежных сумм со счетов некоторых клиентов 3 марта банк оперативно и в полном объеме изучил все транзакции, сделанные в результате мошеннических операций, и всем картодержателям, понесшим финансовый ущерб, полностью возместил за свой счет потерянные денежные средства, перечислив соответствующие суммы на банковские счета клиентов. «Кроме того, Банк на один день приостановил начисление кредитных процентов тем клиентам, чьи потери были составлены из кредитных средств, предоставленных Банком. Одновременно для всех этих клиентов (около 200) Банк в кратчайшие сроки инициировал процесс предоставления новых перевыпущенных карт вместо заблокированных. Также сообщаем, что информация предоставлена в соответствующие правоохранительные органы для поиска и наказания мошенников», – отмечалось в сообщении.
Комментируя данный инцидент, С. Мартиросян отметил, что наблюдается очень низкий уровень информированности по данной ситуации.
«Здорово, что банк сообщил о случившемся, однако общественность так и не была проинформирована о том, какая именно атака была совершена, тем более, что это было новостью для Армении. Полагаю, общество продолжает оставаться уязвимым, поскольку люди в Армении даже не в курсе, что есть киберпреступники, работающие с банкоматами. А сообщения от банков не поясняют сути произошедшего. Мы не учимся на ошибках», – сказал специалист, добавив, что преступления совершаются посредством размещения на банкоматах специальных устройств («skimer»), способных «клонировать» банковскую карту.
При этом С. Мартиросян подчеркнул, что хотя о кибератаке официально сообщил лишь один банк, однако с подобной проблемой в последнее время столкнулись еще как минимум три банка в Армении.
Именно по причине малой информированности, добавил С. Мартиросян, общественность не в курсе также того, что самыми безопасными банкоматами являются те, что размещены у офисов банков, поскольку там более высокий уровень контроля.