Երևանում հայտնաբերվել է մուրացկանությամբ զբաղվող 13 երեխա
Այս տարվա փետրվարի տվյալներով Երևանի տարածքում հայտնաբերվել է մուրացկանությամբ զբաղվող 13 երեխա: Նման տվյալներ են ներկայացվել մուրացկանությամբ զբաղվող, թափառաշրջիկ անչափահասների խնդիրների հետ կապված քննարկման ժամանակ:
Քաղաքապետարանի ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանություն բաժնի պետ Իդա Խաչատրյանը նշել է, որ ոստիկանության հետ համատեղ պարբերաբար տնայցեր են կազմակերպվում, բացատրական աշխատանքներ են տարվում ծնողների հետ:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության անչափահասների իրավունքների պաշտպանության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի վարչության պետ Նելլի Դուրյանը նկատել է, որ, ցավոք, մայրաքաղաքում խնդիրը շարունակում է մնալ արդիական:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացնելով մինչ օրս մուրացիկ և թափառաշրջիկ անչափահասների հետ տարված աշխատանքները՝ մասնավոր դեպքերի օրինակներով քննարկվել են նաև խնդիրների լուծման նոր մոտեցումների կիրառման հնարավորությունները, օրենսդրական դաշտում կարգավորումների անհրաժեշտությունը: Արված առաջարկներն առաջիկայում կուսումնասիրվեն առավել մանրամասն՝ մուրացիկ անչափահասների խնդիրների կարգավորման աշխատանքներում ներառելու նպատակով:

According to February’s data, there are 13 child beggars were revealed in Yerevan. Such data was provided during a discussion on problems concerning underage beggars and strollers.
Head of Family, Women and Children’s rights protection department of Municipality Ida Khachartyan stated that regular home visits with the police are organized to carry out explanatory work with parents.
Head of department of juvenile rights protection and fight against family violence of the General Department of Criminal Investigation of Police of Armenia Nelli Duryan said that the problem in Yerevan remains.
Discussing the work carried out with beggar and stroller children, new approaches on solving the problem and the necessity of legislative regulations were discussed on specific examples during the meeting. Suggestions made will be further thoroughly studied to be included in the problem regulations.