Սահմանադրական բարեփոխումների հիմքում պետք է դրվի ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության հետագա ամրապնդումը. Բակո Սահակյան
«Ցանկացած պետությունում, մեր երկրում ևս հասարակական հարաբերությունները անընդհատ փոփոխվում են՝ պահանջելով իրավակարգավորման նոր լուծումներ, որոնցից մի մասը առաջացնում են սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն»,-այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը՝ սահմանադրական բարեփոխումների մասին հրավիրած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ ցանկացած փոփոխություն կատարելիս պետք է ելնել երկրի անվտանգության, ժողովրդավարության և հասարակության համախմբվածության ամրապնդման հրամայականից: Դա պարտավորեցնում է հանրային և պետական շահը վեր դասել ամեն ինչից:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հիմքում պետք է դրվի ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության հետագա ամրապնդումը, իշխանության ճյուղերի հավասարակշռումը, պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացումը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է լինելու անել ամեն ինչ` գործընթացը բաց ու թափանցիկ, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում անցկացնելու համար:
«Արցախի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, և հենց ինքն է որոշում իր ապագան: Մեր ժողովրդի արժեհամակարգը, նրա պատմությունը և անցած ուղին, լավատեսությունը և սեփական ուժերին ապավինումը թույլ կտան նրան կատարել ճիշտ ընտրություն»,- եզրափակել է Նախագահ Սահակյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամները, օրենսդիր, գործադիր և դատական թևերի ներկայացուցիչներ:

Президент НКР: В основу конституционных реформ должны лечь дальнейшее укрепление демократии и верховенства права
18:28 24/03/2016
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 24 марта провел рабочее совещание, посвященное конституционным реформам. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В своем слове президент отметил, что в НКР, как и в любом другом государстве, общественные отношения постоянно меняются, требуя новых решений правового регулирования, часть которых порождает необходимость в конституционных преобразованиях. «При любом изменении нужно исходить из императива укрепления безопасности страны, народовластия и общественного единства. Это обязывает ставить государственные интересы превыше всего», – подчеркнул Бако Саакян.
Глава государства отметил, что в основу конституционных реформ должны лечь дальнейшее укрепление демократии и верховенства права, баланс ветвей власти, повышение эффективности государственного управления, при этом добавив, что необходимо сделать все для осуществления процесса в открытой и прозрачной атмосфере взаимного уважения.
«Власть в Республике Арцах принадлежит народу, и именно он определяет свое будущее. Система ценностей нашего народа, его история и пройденный путь, оптимизм и вера в собственные силы позволят ему сделать правильный выбор», –  заключил президент Саакян.
Отмечается также, что в совещании приняли участие председатель Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, члены профессиональной комиссии по конституционным реформам, представители законодательной, исполнительной и судебной ветвей власти.