Սահմանադրական բարեփոխումների հիմքում պետք է դրվի ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության հետագա ամրապնդումը. Բակո Սահակյան
«Ցանկացած պետությունում, մեր երկրում ևս հասարակական հարաբերությունները անընդհատ փոփոխվում են՝ պահանջելով իրավակարգավորման նոր լուծումներ, որոնցից մի մասը առաջացնում են սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն»,-այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը՝ սահմանադրական բարեփոխումների մասին հրավիրած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ ցանկացած փոփոխություն կատարելիս պետք է ելնել երկրի անվտանգության, ժողովրդավարության և հասարակության համախմբվածության ամրապնդման հրամայականից: Դա պարտավորեցնում է հանրային և պետական շահը վեր դասել ամեն ինչից:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հիմքում պետք է դրվի ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության հետագա ամրապնդումը, իշխանության ճյուղերի հավասարակշռումը, պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացումը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է լինելու անել ամեն ինչ` գործընթացը բաց ու թափանցիկ, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում անցկացնելու համար:
«Արցախի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, և հենց ինքն է որոշում իր ապագան: Մեր ժողովրդի արժեհամակարգը, նրա պատմությունը և անցած ուղին, լավատեսությունը և սեփական ուժերին ապավինումը թույլ կտան նրան կատարել ճիշտ ընտրություն»,- եզրափակել է Նախագահ Սահակյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամները, օրենսդիր, գործադիր և դատական թևերի ներկայացուցիչներ:

Artsakh Republic President Bako Sahakyan convoked a working consultation dedicated to the constitutional reforms on March 24, Information department of the President’s office reports.
In his speech the President mentioned that in any state and in our country too public relations were constantly changing requiring new solutions for legal regulation, some of them raising a need for constitutional changes. “While making any change we should proceed from the imperative of strengthening the country’s security, democracy and social cohesion. It urges place public and state interest above everything else”, underlined Bako Sahakyan.
The Head of the State emphasized that further consolidation of democracy and law supremacy, balancing the power branches and increasing the efficiency of public administration should be placed at the basis of constitutional reforms, adding that it was necessary to do everything possible for conducting the process in an open and transparent atmosphere based on mutual respect.
“The supreme power in the Artsakh Republic belongs to people and the people themselves master their own future. Our nation’s value system, its history and the path traversed by it, optimism and self-reliance will allow us making the right choice”, concluded President Sahakyan.
National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, prime-minister Arayik Haroutyunyan, members of the professional commission on constitutional reforms, representatives of legislative, executive and judicial bodies partook at the consultati