Դեռևս պարզ չէ «Հայակ-2016»-ը կանցկացվի, թե ոչ
Ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակաբաշխությունը հնարավոր է այս տարի չանցկացվի: Panorama.am-ի հետ զրույցում Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը դժվարացավ պատասխանել՝ թե այս տարի ե՞րբ է կայանալու մրցանակաբաշխությունը: Նա նշեց, որ «Հայակ»-ը ֆինանսավորող երկու կազմակերպություն տարբեր ժամանակներում անհայտ պատճառներով հրաժարվել են ֆինանսավորել:
«Հիմա մենք բանակցություններ ենք վարում: Եթե մինչև այս ամսվա վերջ գտնենք ֆինանսավորման աղբյուր, անպայման կլինի, եթե ոչ, կարող է տեղափոխենք»,- ասաց Գ.Գևորգյանը՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ բանակցությունները կտան դրական արդյունք:
Այսինքն, նրա խոսքով, այս ամսվա վերջ պարզ կլինի՝ այս տարի կանցկացվի «Հայակ» մրցանակաբաշխություն, թե ոչ:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք պետությունը չի ֆինանսավորում, Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենն ասաց. «Պետությունը մրցանակաբաշխությունները չի ֆինանսավորում, ի տարբերություն փառատոների: Չնայած միշտ էլ պետությունը մեզ օգնել է փոքր չափով, բայց հիմնական ֆինանսավորման աղբյուր է պետք: Այնպիսի միջոցառում է, որ կամ պետք է լավ արվի, կամ չարվի: Հենց այնպես չի կարելի անել»:
Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունը հայ կինեմատոգրաֆիստների աշխատանքների ամենամյա ստեղծագործական բաց մրցույթ է: Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունն ստեղծվել է ազգային կինոարտադրության խթանման ու զարգացման, նոր անունների բացահայտման, հայ հանդիսատեսին կինոթատրոններ վերադարձնելու, երկրի կինոգործիչներին համախմբելու, կինոարտադրության նոր նախագծերին օժանդակելու, ազգային կինոարտադրության լավագույն ավանդույթները պահպանելու նպատակով:
«Հայակ» մրցանակաբաշխությունն առաջին անգամ անցկացվել է 2012 թվականին: Որոշում էր կայացվել 2015-ին կինոմրցանակաբաշխություն չանցկացնել՝ պայմանվորված  2015 թվականի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների գերհագեցած ու բազմաբնույթ  ծրագրերի անցկացումով: Մրցանակաբաշխության կազմկոմիտեն  որոշում էր կայացրել հերթական «Հայակ»-ը   2016 թվականի գարնանն անցկացնելու մասին։

We cannot exclude that Hayak National Film Award won't take place this year, director of the National Cinema Centre of Armenia Gevorg Gevorgyan said, noting that two major companies funding the award refused their assistance this year for unknown reasons.
“We are negotiating now. If we find a funding source by the end of the month, the award will definitely take place, if not, we’ll postpone it,” Gevorgyan said hoping that the negotiations will end in positive results.
According to him, by the end of the year it will become clear whether or not the award will take place.
Answering the question about whether or not the state funds the award, Gevorgyan said that unlike festivals, the state doesn’t fund awards. The state has always supported them, however, it is necessary to have a stable funding source.
National Film Award is an open annual competition of Armenian cinematographers. The award was created to encourage and develop national cinematography, to discover new names, to bring the Armenian audience back to cinemas, to support new projects and to preserve the best traditions of national cinematography.
Hayak Award first took place in 2012. It was decided not to hold the award in 2015 conditioned by various programmes dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The committee decided to hold Hayak Award in Spring 2016.