Դեռևս պարզ չէ «Հայակ-2016»-ը կանցկացվի, թե ոչ
Ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակաբաշխությունը հնարավոր է այս տարի չանցկացվի: Panorama.am-ի հետ զրույցում Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը դժվարացավ պատասխանել՝ թե այս տարի ե՞րբ է կայանալու մրցանակաբաշխությունը: Նա նշեց, որ «Հայակ»-ը ֆինանսավորող երկու կազմակերպություն տարբեր ժամանակներում անհայտ պատճառներով հրաժարվել են ֆինանսավորել:
«Հիմա մենք բանակցություններ ենք վարում: Եթե մինչև այս ամսվա վերջ գտնենք ֆինանսավորման աղբյուր, անպայման կլինի, եթե ոչ, կարող է տեղափոխենք»,- ասաց Գ.Գևորգյանը՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ բանակցությունները կտան դրական արդյունք:
Այսինքն, նրա խոսքով, այս ամսվա վերջ պարզ կլինի՝ այս տարի կանցկացվի «Հայակ» մրցանակաբաշխություն, թե ոչ:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք պետությունը չի ֆինանսավորում, Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենն ասաց. «Պետությունը մրցանակաբաշխությունները չի ֆինանսավորում, ի տարբերություն փառատոների: Չնայած միշտ էլ պետությունը մեզ օգնել է փոքր չափով, բայց հիմնական ֆինանսավորման աղբյուր է պետք: Այնպիսի միջոցառում է, որ կամ պետք է լավ արվի, կամ չարվի: Հենց այնպես չի կարելի անել»:
Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունը հայ կինեմատոգրաֆիստների աշխատանքների ամենամյա ստեղծագործական բաց մրցույթ է: Ազգային կինոյի մրցանակաբաշխությունն ստեղծվել է ազգային կինոարտադրության խթանման ու զարգացման, նոր անունների բացահայտման, հայ հանդիսատեսին կինոթատրոններ վերադարձնելու, երկրի կինոգործիչներին համախմբելու, կինոարտադրության նոր նախագծերին օժանդակելու, ազգային կինոարտադրության լավագույն ավանդույթները պահպանելու նպատակով:
«Հայակ» մրցանակաբաշխությունն առաջին անգամ անցկացվել է 2012 թվականին: Որոշում էր կայացվել 2015-ին կինոմրցանակաբաշխություն չանցկացնել՝ պայմանվորված  2015 թվականի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների գերհագեցած ու բազմաբնույթ  ծրագրերի անցկացումով: Մրցանակաբաշխության կազմկոմիտեն  որոշում էր կայացրել հերթական «Հայակ»-ը   2016 թվականի գարնանն անցկացնելու մասին։

Церемония вручения национальной кинопремии Армении «Айак-2016» под угрозой срыва
В этом году церемония вручения ежегодной национальной кинопремии Армении «Айак» может не состояться. Директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян в беседе с корреспондентом Panorama.am затруднился ответить, когда в этом году будет вручена премия.
Он отметил, что две организации, являющиеся спонсорами церемонии, в разное время по неизвестным причинам отказались от предоставления финансирования.
«Сейчас мы ведем переговоры. Если до конца этого месяца найдем источники финансирования, церемония обязательно состоится, если нет – мероприятие может быть отложено», – сказал Геворк Геворкян, выразив надежду, что по итогам переговоров удастся достигнуть положительного результата.
То есть, по его словам, до конца марта станет ясно, состоится церемония вручения кинопремии «Айак», или нет.
В ответ на вопрос, не может ли взять на себя финансирование государство, Геворк Геворкян сказал: «Государство не финансирует церемонии вручения премий, в отличие от проведения фестивалей. Хотя государство всегда нам и оказывало определенную поддержку, но нужно найти основной источник финансирования. Это такое мероприятие, которое нужно либо проводить на хорошем уровне, либо не проводить вообще».
«Айак» – ежегодная национальная кинопремия Армении, учрежденная в 2012 году Национальным киноцентром Армении и фондом развития кино. Вручается за заслуги и успехи в области кинематографа. Премия является ежегодным открытым творческим конкурсом и направлена на развитие национального кинопроизводства, раскрытие новых имен, стимулирование зрителей, объединение кинодеятелей, поддержку новых проектов и сохранение лучших традиций армянского кино.
В 2015 году Фонд развития национального кино и организационный комитет национальной кинопремии «Айак» приняли решение о проведении очередной кинопремии весной 2016 года. Как сообщалось, «Айак- 2016» даст оценку армянским фильмам, произведенным в период 2014-2015 в Армении и за рубежом. Данное решение было обусловлено перегруженностью в связи с проведением разнообразных программ, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.