Կառավարությունը դեմ է մարտի 1-ը հիշատակի օր համարելու նախաձեռնությանը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում բացասական եզրակացություն տվեց մարտի 1-ը որպես 2008 թվականի նույն օրվա զոհերի հիշատակի և պետական ահաբեկչության ու բռնաճնշումների դեմ համազգային հիշատակի օր նշելու մասին նախագծին:
«Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ներկայացրել են Ազգային ժողովի պատգամավորներ Լևոն Զուրաբյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Արամ Մանուկյանը և Գագիկ Ջհանգիրյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը նշեց, որ Կառավարությունը հարկ է համարում նկատի ունենալ օրենքի դրույթները, որոնց համաձայն նշվում են տոները և հիշատակի օրերը, ընդ որում, որպես հիշատակի օրեր նշվում են՝ ադրբեջանական ԽՍՀ-ում կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի և բռնագաղթած հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, բռնադատվածների հիշատակի օրը, երկրաշարժի զոհերի հիշատակի օրը: Մինչդեռ, ըստ նրա, նախագծով նախատեսվող կարգավորումները բովանդակային առումով չեն համապատասխանում օրենքի դրույթներին:
«Հարկ ենք համարում նշել, որ նախագիծը հիմնված է քաղաքական գնահատականների վրա: Մասնավորապես՝ նախագծի հիմնավորման համաձայն «թեև ֆորմալ առումով շարունակվում է մարտի 1-ի սպանությունների գործով նախաքննությունը, սակայն, ըստ էության դրանցով վարույթը կասեցված է և հանցագործների բացահայտմանն ուղղված քննչական գործողություններ, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ փաստորեն չեն կատարվում»,-ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Կառավարության եզրակացության մեջ էլ նշված է. «Նախագիծը քաղաքական գնահատական է տալիս իշխանությունների, դրա առանձին մարմինների աշխատանքին և արդյունքում առաջարկում է իրավական լուծում, որը սկզբունքորեն չի համապատասխանում այն օրենքի տրամաբանությանը, որում առաջարկվում է փոփոխություն կատարել»:

Government opposes to mark March 1 as Memorial Day
Government is against the initiative of marking March 1 as a day of national commemoration and protest against state terror and repression with regard to the events of March 1, 2008.
The draft law on introducing amendments in the RA law “On holidays and Memorial days” was introduced by National Assembly parliamentarians Levon Zurabyan, Stepan Demirchyan, Aram Manukyan and Gagik Jhangiryan.
Minister of Justice Arpine Hovhannisyan stated that the Government considers it necessary to take into account the provisions of the law, according to which the holidays and remembrance days are celebrated. According to her, the content of proposed regulations doesn’t comply with the provisions of the law.
“I find it necessary to stress that the draft is based on political assessments. Particularly, according to the justification of the draft ‘although the initial investigation of the killings on March 1 formally continues, in fact the proceedings are suspended and the investigative and operative measures aimed at discovering the initiators aren’t carried out’,” said Arpine Hovhannisyan.
The Government decision reads, “The draft gives political assessment to the work of state authorities, its special bodies and suggests a legal solution that in principle doesn’t correspond to the logic of the law they suggest to make amendments in."