Բացառելու ենք անորակ բենզինի, գազի մուտքը Հայաստան. Էկոնոմիկայի նախարար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ առաջիկայում տնտեսության ոլորտում տեղի կունենան երկու-երեք կոնկրետ գործողություններ՝ կապված շուկայում պատշաճ վերահսկողության հետ:
Դա, ըստ նրա, վերաբերում է նաև ոչ պարենային ապրանքների շուկային:
«Կտեսնենք այնպիսի վերահսկողական համակարգի գործադրում, որը կբացառի անորակ բենզինի, գազի, սարքավորումների, խաղալիքների մուտքը և շրջանառությունը Հայաստանի տարածքում»,- ընդգծեց նախարարը:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքերով՝ երկրորդ կարևոր ուղղությունը շուկայում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության որոշակի էլեմենտների կիրառումն է:
«Հիմա ես փակագծեր չեմ բացի: Երբ որ արդյունք կունենանք, այն ժամանակ դուք ինքներդ կգնահատեք»,- ասաց նախարարը:
Երրորդ կարևոր ուղղությունն էլ, ըստ նրա, օդային փոխադրումների ոլորտում է, որտեղ ջանքեր են գործադրվում՝ հնարավորինս մեծ և որակյալ օդային փոխադրումների ծառայություններ մատուցողների մուտքը ապահովել Հայաստանի օդային տարածք, ինչի արդյունքում կզարգանա տնտեսության կարևոր ոլորտներից մեկը՝ զբոսաշրջությունը:

Глава Минэкономики А. Минасян намерен пресечь поставки в Армению некачественного бензина и газа
В ближайшее время в сфере Армении экономики будет проводиться конкретная работа, связанная с осуществлением надлежащего контроля на рынке. Об этом заявил сегодня на брифинге министр экономики РА Арцвик Минасян.
«Вскоре мы увидим применение такой системы контроля, которая позволит исключить поставки и оборот на территории Армении некачественного бензина, газа, оборудования, игрушек», – подчеркнул А. Минасян.
По словам министра, еще одним важным направлением на рынке станет применение определенных механизмов по защите экономической конкуренции
«Сейчас я не буду раскрывать всех подробностей. Когда будут зафиксированы результаты, тогда вы и сами сможете оценить работу», – сказал глава Минэкономики РА.
Напомним, 24 февраля в резиденции президента РА было подписано Соглашение о политическом сотрудничестве между Республиканской партией Армении и АРФ «Дашнакцутюн». От правящей партии подпись поставил зампредседателя РПА Армен Ашотян, от «Дашнакцутюн» – представитель Верховного органа АРФД Агван Варданян. В рамках политического сотрудничества АРФД с Республиканской партией Армении был осуществлен переход некоторых министерских портфелей и губернаторских постов. Арцвик Минасян сменил на посту главы Минэкономики РА Карена Чшмаритяна.