Բացառելու ենք անորակ բենզինի, գազի մուտքը Հայաստան. Էկոնոմիկայի նախարար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ առաջիկայում տնտեսության ոլորտում տեղի կունենան երկու-երեք կոնկրետ գործողություններ՝ կապված շուկայում պատշաճ վերահսկողության հետ:
Դա, ըստ նրա, վերաբերում է նաև ոչ պարենային ապրանքների շուկային:
«Կտեսնենք այնպիսի վերահսկողական համակարգի գործադրում, որը կբացառի անորակ բենզինի, գազի, սարքավորումների, խաղալիքների մուտքը և շրջանառությունը Հայաստանի տարածքում»,- ընդգծեց նախարարը:
Արծվիկ Մինասյանի խոսքերով՝ երկրորդ կարևոր ուղղությունը շուկայում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության որոշակի էլեմենտների կիրառումն է:
«Հիմա ես փակագծեր չեմ բացի: Երբ որ արդյունք կունենանք, այն ժամանակ դուք ինքներդ կգնահատեք»,- ասաց նախարարը:
Երրորդ կարևոր ուղղությունն էլ, ըստ նրա, օդային փոխադրումների ոլորտում է, որտեղ ջանքեր են գործադրվում՝ հնարավորինս մեծ և որակյալ օդային փոխադրումների ծառայություններ մատուցողների մուտքը ապահովել Հայաստանի օդային տարածք, ինչի արդյունքում կզարգանա տնտեսության կարևոր ոլորտներից մեկը՝ զբոսաշրջությունը:

Economy Minister: We will exclude import of low-quality petroleum and gas into Armenia
Two-three steps are to be implemented in the Armenian economy in connection with the proper oversight of the market, Armenian Minister of Economy Artsvik Minasyan told reporters today. According to the minister, the measures to be taken do not relate to the market of food production.
“We will witness an employment of such an inspection system, which will exclude the import and circulation of low-quality petroleum, gas, equipments, toys in the Republic of Armenia,” the minister stressed.
The other measure to be taken is the use of certain mechanisms aimed at the protection of the economic completion in the market.
“I would refrain from going into details, and you will have an opportunity to assess when the results are evident,” the minister said.
The third important direction, the minister outlined, is the sphere of air transportation with a view to ensure the entry of such service deliverers that will provide quality service in the Armenian market, thus promoting the tourism sector of the republic.