Փախստականների հոսքը դեպի Գերմանիա կրճատվում է. ԶԼՄ-ներ
Գերմանիայի դաշնային ոստիկանությունն արձանագրել է ոչ լեգալ ժամանած միգրանտների թվի կրճատում: Մարտի 18-23-ը Գերմանիա է ժամանել 808 փախստական, այսինքն օրական միջինը 135 փախստական: Այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ն` հղում կատարելով Bild օրաթերթին:
Եթե նկատված միտումը պահպանվի, ապա կանխատեսումների համաձայն` տարվա վերջին Գերմանիա կժամանի շուրջ 500 հազար փախստական: 2015թ-ին Գերմանիան ընդունել է գրեթե 2 մլն ոչ լեգալ միգրանտ: Սա Գերմանիայի միգրացիոն վիճակագրության երբևէ արձանագրած ամենամեծ ցուցանիշն է, բայց քանի որ նախորդ տարվա ընթացքում երկիրը լքել է գրեթե 860 հազար օտարերկրացի, նշանակում է, որ 2015թ-ի Գերմանիայի միգրացիոն սալդոն կազմել է 1,14 մլն մարդ:
Դեպի Գերմանիա փախստականների հոսքի ներկայիս կրճատումը մասնագետները մեկնաբանում են «բալկանյան երթուղու» փակումով: Սակայն հասկանալի չէ` կպահպանվի արդյոք ներկա իրավիճակը, քանի որ միգրանտները կարող են Կենտրոնական Եվրոպա ներթափանցելու այլ ուղիներ գտնել:
Օրինակ` Բուլղարիան արդեն իսկ միջոցառումներ է ձեռնարկում փախստականների հնարավոր զանգվածային հոսքի դեմ առնելու համար:

Федеральная полиция фиксирует дальнейшее снижение числа нелегальных мигрантов, прибывающих в ФРГ. За период с 18 по 23 марта в Германию прибыло 808 беженцев, то есть в среднем – по 135 в день. Об этом сообщает в субботу, 26 марта, газета Bild со ссылкой на информированные источники.
Как передает Deutsche Welle, если тенденция сохранится, то к концу текущего года в Германию переберутся около 500 тысяч соискателей убежища. В 2015 году в ФРГ было зарегистрировано почти 2 млн. нелегальных мигрантов. Это – самый высокий показатель за всю истории миграционной статистики в Германии. Однако поскольку за минувший год Федеративную республику покинули почти 860 тысяч иностранцев, это означает, что так называемое миграционное сальдо в 2015 году составило 1,14 млн. человек.
Отмечается также, что нынешнее снижение притока нелегалов в ФРГ эксперты объясняют закрытием «балканского маршрута». Однако неясно, сохранится ли нынешняя ситуация, поскольку беженцы могут изыскать новые пути проникновения в Центральную Европу.
Болгария уже принимает меры на случай массового наплыва беженцев. Премьер-министр этой страны Бойко Борисов сообщил, что страна при необходимости готова возвести пограничные заграждения. Болгарская армия и другие силовые структуры уже провели учения по сдерживанию потока мигрантов, указывает издание.