Առաջիկա օրերին հանրապետության տարածքը գտնվելու է Միջերկրական ծովից ներթափանցած ցիկլոնի ազդեցության գոտում: ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ մարտի 25-27-ին ցիկլոնը հատկապես ակտիվություն կցուցաբերի կեսօրից հետո և երեկոյան ժամերին:
Դրա արդյունքում նշված ժամանակահատվածում շրջանների մեծ մասում կլինեն ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ:
«Մարտի 28-ից ցիկլոնի ուժը կմեծանա և իր պիկին կհասնի մարտի 29-ին: Մարտի 28-29-ին բոլոր մարզերում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են տեղումներ, 29-ին լեռնային առանձին մարզերում ձյան տեսքով: Մարտի 30-ից տեղումները աստիճանաբար կդադարեն և կպահպանվեն միայն Սյունիքում ու Արցախում»,- ասաց նա:
Սուրենյանի ներկայացրած կանխատեսումների համաձայն, օդի ջերմաստիճանը այսօր բավականին բարձր կլինի հանրապետության բոլոր մարզերում, Տավուշում, Սյունիքի հովիտներում այն ցերեկը կհասնի +22...+25 աստիճանի, իսկ Արարատյան դաշտում և Երևանում +18...+20-ի:
«Սակայն մարտի 27-29-ին օդի ջերմաստիճանը կսկսի աստիճանաբար նվազել ընդհանուր առմամբ մոտ 8-10 աստիճանով և արդեն մարտի 29-ի ցերեկը Երևանում ջերմաստիճանը չի գերազանցի +10...+12 աստիճանը: Մարտի 30-ից սկսած եղանակը կսկսի կրկին տաքանալ»,-ասաց ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալը:

Гагик Суренян: Температура воздуха в Армении 27-29 марта понизится на 8-10 градусов
В течение ближайших дней территория Армении будет находиться в зоне воздействия циклона, проникнувшего со стороны Средиземного моря. Как сообщил в беседе с корреспондентом  Panorama.am замначальника отдела метеорологических прогнозов «Армгосгидромета» Гагик Суренян, 25-27 марта циклон проявит активность после полудня и в вечерние часы.
В результате этого в большинстве областей Армении прогнозируются кратковременные дожди и грозы.
«С 28 марта воздействие циклона усилится и достигнет своего пика 29 марта. 28-29 марта во всех областях Армении время от времени ожидаются осадки, 29 марта в горных районах осадки будут в виде снега. С 30 марта осадки постепенно прекратятся и сохранятся только в Сюникской области и Арцахе», – сказал он.
Гагик Суренян отметил также, что сегодня температура воздуха будет достаточно высокая во всех областях республики. В Тавушской области и в равнинных зонах Сюникской области сегодня днем воздух прогреется до +22...+25 градусов, в Араратской долине и в Ереване – до +18...+20 градусов.
«Однако 27-29 марта температура воздуха начнет постепенно понижаться в целом на 8-10 градусов, и уже днем 29 марта температура воздуха в Ереване не превысит +10...+12 градусов. С 30 марта погода вновь потеплеет», – представил прогнозы синоптиков Суренян.