Բազմազավակ ընտանիքները դասվում են ամենաաղքատ սոցիալական կարգ ունեցողների թվին. փաստաբան
Թեև Հայաստանում գոյություն ունի «Բազմազավակ ընտանիքների աջակցության և բազմազավակ մայրերի պետական խրախուսման մասին» օրենք, սակայն, իրականում, այն չի գործում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց փաստաբան Լիանա Բալյանը՝ անդրադառնալով բազմազավակ ընտանիքների խնդիրներին և պետության կողմից տրամադրվող օգնությանը:
Նրա խոսքերով՝  պետության կողմից  բազմազավակ ընտանիքներին տրամադրվող նպաստը չի հերիքում նվազագույն պայմանները բավարարելու համար, ուստի նրանք  դասվում են ամենաաղքատ սոցիալական կարգ ունեցող ընտանիքների թվին:
Ըստ Լիանա Բալյանի, պետք է ընդունել նոր օրենք՝ Բազմազավակ մայրերի իրավունքների պաշտպանության մասին, որով  մի շարք արտոնություններ կտրվեն  բազմազավակ ընտանիքներին:
«Օրենքով պետք է բազմազավակ ընտանիքներն օգտվեն անվճար բուժսպասարկումից, երեխաներն անվճար սովորեն մասնավոր դպրոցներում, բուհերում, պետությունը պետք է աջակցի կոմունալ ծախսերի վճարման հարցում: Բազմազավակ ընտանքիներին պետք է բնակարան հատկացվի, իսկ գյուղական համայնքներում ապրող ընտանիքներին պետք է հողատարածք, ընտանի կենդանիներ, գյուղտեխնիկա տրամադրվի»,- ասաց փաստաբանը:
Լիանա Բալյանի խոսքերով՝  եթե պետությունը խրախուսի նորաստեղծ ընտանիքներին բազմանալ, ապա դա կխթանի Հայաստանում ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանը:
Հոգեբանը Աննա Բադալյանն էլ նշեց, որ Հայաստանում ամենամեծ բազմազավակ  ընտանիքում կա տասնյոթ երեխա:
«Հոգեբանական տեսակետից բազմազավակ ընտանիքների երեխաները  ակտիվ են, կարողանում են արագ կողմնորոշվել, բացի այդ, այդ երեխաները՝ որպես անհատականություն բավականին հետաքրքիր են,- ասաց հոգեբանը:

Although, there is a law on assistance to large families and state incentives for mothers with many children in Armenia, yet large families aren’t provided with necessary conditions, said lawyer Liana Balyan during a press conference.
According to her, large families receive little benefits, not enough to maintain even the minimum conditions, therefore large families belong to the lower class.
The lawyer said that a new law on protection of rights of mothers with many children, needs to be adopted, according to which, a number of privileges will be given to large families.
According to Liana Balyan, if the state encourages large families, the demographic situation in Armenia will be improved.
Psychologist Anna Badalyan, who was also present during the press conference, said that there are 17 children in the largest families in Armenia.
“From psychological point of view, children in large families are active, can react quickly, besides those children have quite interesting personalities,” said the psychologist.