Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Սիրիայի հնագույն Պալմիրա քաղաքի ազատագրումը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից:
«Ողջունում ենք Պալմիրայի ազատագրումը։ Համաշխարհային մշակութային ժառանգությունը պետք է պահպանվի»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջում:
2015թ-ի մայիսից Պալմիրան գտնվում էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների հսկողության տակ: Պալմիրայում, որի բնակչությունը մինչև ԻՊ-ի հսկողության տակ անցնելը, կազմում էր 70 հազար մարդ, այժմ չի գերազանցում 15 հազարը: Պալմիրան ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցակում: նախօրեին սիրիական բանակը և աշխարհազորայիններն ամբողջությամբ ազատագրել են քաղաքը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից:

МИД Армении приветствует освобождение античной Пальмиры от «Исламского государства»
Министерство иностранных дел Армении приветствует освобождение древнего сирийского города Пальмира от террористов «Исламского государства».
«Приветствуем освобождение Пальмиры. Всемирное культурное наследие нужно сохранять», – говорится на странице МИД РА в соцсети Facebook.
Пальмира, древние развалины которой – один из шести объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в Сирии – находилась под контролем террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) с середины мая 2015 года. Сирийская армия и бойцы ополчения «Соколы пустыни» в минувшее воскресенье полностью освободили город от боевиков ИГ.