ԱՄՆ-ը, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան իրանական հրթիռների հարցով դիմել են ՄԱԿ-ին
ԱՄՆ-ը, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան կոչ են արել ՄԱԿ-ին Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրել, որպեսզի քննարկվի Իրանի կողմից նոր հրթիռների փորձարկման հանգամանքը: Այս մասին հաղորդում է «Deutsche Welle»-ն՝ հղում անելով «AFP» գործակալությանը, որի տրամադրության տակ է հայտնվել այդ երկրների կողմից ՄԱԿ-ին ուղղված նամակը՝ թվագրված մարտի 28-ով:
Նամակում նշվում է, որ Իրանի կողմից հրթիռների փորձարկումը պրովոկացիոն և ապակայունացնող նպատակ է հետապնդում՝ միաժամանակ հակասելով Իրանի հետ միջուկային պայմանավորվածությանը՝ ՄԱԿ-ի 2231 բանաձևի հիման վրա:
Նյու-Յորքում ՄԱԿ-ի դիվանագետներից մեկը APF-ի հետ զրույցում նշել է, որ դիմումի նպատակն իրականում ցուցադրելն է Իրանին, որ Արևմուտքը մեծ ուշադրությամբ հետևում է Թեհրանի գործողություններին, սակայն Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների հարց չի քննարկվում, քանի որ Ռուսաստանը դեմ է դրան և ՄԱԿ-ի անվտանգության խոհրդում ունի վետոյի իրավունք:
Իրանը միայն անցած մի քանի ամիսների ընթացքում իրականացրել է մի շարք փոքր, միջին և մեծ հեռահարության բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներ զորավարժությունների շրջանակներում: Արևմտյան երկրները համարում են, որ այդ հրթիռները կարող են իրենց վրա միջուկային մարտագլխիկներ կրել և այդպիսով խախտում են Իրանի միջուկային ծրագիրը դադարեցնելու մասին ձեռք բերված համաձայնությունը:

США, ФРГ, Британия и Франция обратились в ООН из-за иранских ракет, Россия нарушений не видит
США, Великобритания, Германия и Франция призвали ООН провести заседание Совета Безопасности этой международной организации, чтобы обсудить новые ракетные испытания Ирана. Об этом сообщает в среду, 30 марта, агентство AFP, в распоряжении которого оказалось соответствующее письмо представителей этих стран. Как передает Deutsche Welle, послание датировано 28 марта.
В письме указано, что запуски ракет Тегераном носят «провокационный и дестабилизирующий» характер, а также нарушают резолюцию ООН №2231, которая закрепила ядерную сделку с Ираном. Один из дипломатов ООН в Нью-Йорке заявил AFP, что цель обращения – продемонстрировать пристальное внимание Запада к этой проблеме. Однако, по его словам, рассчитывать на введение новых санкций против Ирана не приходится, поскольку против этого выступает Россия, имеющая в Совбезе ООН право вето.
Между тем, как передает «Интерфакс», в Москве не считают, что испытания баллистических ракет в Иране нарушают резолюцию Совбеза ООН в поддержку Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе (ИЯП).
«Мы не считаем, что эти запуски нарушают резолюцию 2231, потому что таких запретов в ней не содержится», – сказал «Интерфаксу» директор департамента по нераспространению и контролю над вооружениями МИД РФ Михаил Ульянов.
По словам Ульянова, в соответствующей резолюции «содержится только призыв».
«Причем призыв воздерживаться не от всяких испытаний баллистических ракет, а только от испытаний тех ракет, которые специально спроектированы таким образом, чтобы эти ракеты имели способность нести ядерный боезаряд», – сказал дипломат.