Անհրաժեշտության դեպքում հայաստանցի մասնագետները կներգրավվեն Ս․Գերեզմանի մատուռի վերանորոգմանը. Հայր Սամվել
10:15 31/03/2016
Առաջիկայում մեկնարկելու են Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճարում  Սուրբ  Գերեզմանի մատուռի վերանորոգման աշխատանքներ, որին մասնակցելու են նաև հայ մասնագետներ:
Սուրբ Հարության տաճարը պատկանում է Հայ Առաքելական, Հույն ուղղափառ, Հռոմեակաթոլիկ եկեղեցիներին: Panorama.am-ի հետ զրույցում  Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ձեռագրատան, արխիվի և թանգարանների տնօրեն Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանն ասաց, որ այդ եկեղեցիների ներկայացուցիչները պարտավոր են հոգալու և հսկելու Տիրոջ գերեզմանի մատուռի վերականգնման աշխատանքները, ինչպես եղել է դարեր շարունակ:
«Ամեն ինչ կարվի Պատրիարք հոր գլխավորությամբ, աշխատանքների մասին պատշաճ կերպով կտեղեկացվի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին»,- նշեց նա:
Սուրբ Հարության տաճարի տեսուչ հայր Սամվել Ավոյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Սուրբ Գերեզմանի Մատուռի վերականգնման աշխատանքների հետ կապված պետք է ժողովներ լինեն, ամեն ինչ հստակեցվի, թե ինչ ուղղությամբ պետք է գնալ, մեկ ամիս ժամանակ ունեն:
Նա նշեց, որ իրենց մոտ Հայաստանից արդեն քսան տարի է մի ճարտարապետ է ապրում, ով կմասնակցի վերանորոգման աշխատանքներին:
«Առայժմ ինքն է լինելու: Եթե անհրաժեշտություն լինի, հավանաբար, Հայաստանից մասնագետներ նկատի կունենանք»,- նշեց նա:
Հայր Սամվելը տեղեկացրեց, որ  վերանորոգման աշխատանքները, հավանաբար, կտևեն 4-8 ամիս: Այն ընթացքում, երբ կվերանորոգվի արտաքին մասը, մատուռը չի փակվի, իսկ ներքին մասերի վերանորոգման ժամանակ, հավանաբար, կփակվի:
Սուրբ Գերեզմանի մատուռի վերանորոգման համար անհրաժեշտ է 3 միլիոն եվրո, որը պետք է տրամադրեն երեք պատրիարքարանները:
«Նախնական հաշվարկ է, պետք է փորձենք նվազեցնել ծախսերը»,- ասաց Սուրբ Հարության տաճարի տեսուչը:
Տիրոջ Սուրբ Գերեզմանի մատուռը կառուցվել է 1810 թվականից: Այն առաջին անգամ է վերանորոգվում: Երուսաղեմի ռուսական հոգևոր առաքելության պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ վերանորոգման աշխատանքները սկսվելու են մի քանի շաբաթից՝ ուղղափառ Զատկից (մայիսի 1-ին) հետո: Անհրաժեշտություն կա ամրացնել կառույցը, թարմացնել ներքին և արտաքին կարերը, վնասված երասապատումները փոխարինել նորերով, մաքրել կուտակված մուրը: Վերականգնողական աշխատանքները կատարելու են Աթենքի ազգային տեխնիկական համալսարանի մասնագետները:

Armenian specialists may be engaged in reconstruction works of Jesus’s Tomb of the Holy Sepulchre Jerusalem Church
12:02 31/03/2016
Renovation works of the Jesus’s Tomb of the Holy Sepulchre Church in Jerusalem are expected, and Armenian specialists may be involved in the works. The control of the church is shared among Greek Orthodox, Armenian Apostolic and Roman Catholic churches, Director of the Museums of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Asoghik priest Karapetyan told Panorama.am, adding that church representatives are obliged to care about and ensure the reconstruction works of the Jesus's Tomb as it had been practiced over centuries.
“Everything will be done under the guidance of the Patriarch, and Mother See of Holy Etchmiadzin will be notified in due manner,” he said.
Warden at the Holy Sepulchre Church Father Samvel Avoyan told Panorama.am that consultations are expected in connection with the reconstruction works, and every issue would be clarified to move forward within a month.
He also noted that an Armenian architect works in Jerusalem who is supposed to take part in the renovation works.
“At this moment he is engaged with the works. In case of a necessity, other specialist might be invited from Armenia,” he said.
Father Samvel then informed that reconstruction works would last for 4-8 months initially with the renovation of the tomb surface. During the repairs of the internal details the tomb will probably be closed, he informed.
Jesus’s Tomb reconstructing requires 3 Million Euros to be allocated by the three Patriarchates. “We need a preliminary calculation in order to reduce the costs,” he said.
According to the website of the Russian Ecclesiastical Mission in Jerusalem. The Holy tomb was built in 1810 and never reconstructed so far.