Պավել Ավետիսյան. Հայաստանյան պեղումները բացառիկ են ողջ տարածաշրջանի հնագույն անցյալի վերարտադրության համար
14:07 31/03/2016
Վերջին տարիներին Հայաստանի տարածքում հնագիտական և դաշտային հետազոտություններն աննախադեպ մեծ ծավալի են հասել թե քանակական, թե որակական առումով: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Պավել Ավետիսյանը:
Նա նշեց, որ անցած տարի 24  ծրագիր են իրականացրել՝ պեղումներ, հետազոտման, քարտեզագրման աշխատանքներ:
«Այն նյութերը, որոնք մենք հանում ենք, պեղում ենք, բացառիկ կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես Հայկական լեռնաշխարհի հնագույն անցյալի վերարտադրության համար, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի: Ունենք պեղված հուշարձաններ, որոնց տվյալները հնարավորություն են տալիս փոխելու առկա տեսակետները երկիր մոլորակը  բնակեցնելու վաղագույն փուլերի վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Պ.Ավետիսյանն առանձնացրեց Հրազդանի կիրճում գտնվող Նոր Գեղի 1 քարեդարյան հնավայրերում պեղումները, հուշարձանը 300-350 հազար տարվա վաղեմություն ունի. «Այն կարևոր տվյալներ է հաղորդում Երկիր մոլորակը նախամարդու կողմից բնակեցնելու սկզբունքների և պատկերացումների մասին: Նախկինում պատկերացում է եղել, որ վաղ հոմոսափիենսը ձևավորվել է Աֆրիկայի տարածքում, այնտեղից տարածվել Երկիր մոլորակի այլ հատվածներ: Նոր Գեղ 1 հնավայրի պեղումները ցույց տվեցին, որ վաղ հոմոսափիենսը ձևավորված լինի ոչ միայն Աֆրիկայում, նաև Երկիր մոլորակի այլ հատվածներում»:
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենի խոսքով, կարևոր արդյունքեր են գրանցել Արարատյան դաշտում գտնվող վաղ երկրագործական մշակույթը ներկայացնող հուշարձանների պեղումների դեպքում:  Ըստ նրա, պեղումների արդյունքում բացվել են նոր շերտեր, որոնք հնարավոր է վերաբերում են Մ.թ.ա. 7-րդ  հազարամյակին:
«Սա շատ կարևոր է, քանի որ Մ.թ.ա. 7-րդ  հազարամյակով թվագրվող բնակատեղիներ Հայաստանում մեկ-երկու հատ է պեղվել: Տեսակետ կար, որ այդ տարածքում այդ ժամանակահատվածում մարդ չի ապրել բնակլիմայական պայմանների պատճառով: Նման հուշարձան է պեղվում նաև Մասիս բլուրում: Այս հուշարձանները դուրս են եկել զուտ հայաստանյան սահմաններից, միջազգային գիտական շրջաններում ակտիվորեն քննարկվում են»,- ասաց նա:
Պ.Ավետիսյանի խոսքով, պեղումները հիմնականում իրականացվում են համատեղ ծրագրերի շրջանակում, մասնակցում են այլ երկրների մասնագետներից: Նա տեղեկացրեց, որ տարեկան 16-20 ծրագիր իրականացնում է համատեղ՝ եվրոպական, ամերիկյան տարբեր գիտական հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ, ինչը հնարավորություն է տալիս  անհրաժեշտ անալիզներ անել եվրոպական, ամերիկյան խոշորագույն լաբորատորիաներում:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Դաշտադեմի ամրոցում ընթանում են վերականգնման աշխատանքներ, իրենք  2015-ին պեղումներ են իրականացրել այնտեղ և բացահայտել են ամրոցի տիրոջ գահանիստ սրահը: Ըստ Պ. Ավետիսյանի, այդպիսի սրահներ Հայաստանում քիչ են բացվել, միջնադարի մասին պատկերացում կազմելու  բացառիկ օրինակ է:

Pavel Avetisyan: Excavations are unique in Armenia in terms of replication of the past of the whole region
Over the recent years archaeological and field studies have reached an unprecedented level in terms of both quality and quantity, Director of Institute of Archeology and Ethnography of National Academy of Sciences of Armenia, Dr. Pavel Avetisyan told reporters at a meeting on March 31.
To him, 24 programs were completed over last year comprising mostly excavation, field research and cartographic works.
“Items, which are discovered and excavated over the course of studies, are of unique significance both for the replication of the ancient past in the Armenian Highlands and the whole region. We have excavated monuments which contain data providing different perspectives about the transition stages of the earth population,” he said.
P.Avetisyan singled out the excavation works conducted in archaeological sites of the Stone Age in Nor Gegh located in the Hrazdan Canyon, a monument, which is 300-350 thousand years old.
“That represents important data about principles and perceptions of the population dispersal around the planet. Previous contentions said that early Homo sapiens originated from the territory of Africa with later dispersal to other parts of the planet. Excavations of Nor Gegh archaeological areas revealed that early Homo sapience originated not only from Africa but other parts of the planet.”
Director of Institute of Archeology and Ethnography suggests that important results were received during the excavations of the monuments in the Ararat valley, that represent an example of early agricultural culture. Excavations, he says, opened new layers, which may date back to the 7th century B.C.
“This is notable as two or three settlements dating to the 7th century B.C. have been excavated in Armenia. One version suggested that no people resided for the indicated period in the area concerned due to climate conditions. Similar monument is being excavated in Masis Hill. Talks around these monuments have crossed the Armenian borders and are subject to discussions among international scientific circles,” he said.
Pavel Sargsyan said the excavations were mainly carried out within joint programs through involvement of international specialist. About 16-20 programs are implemented annually in collaboration with representatives of European, US scientific institutions, which provide an opportunity to conduct necessary analysis in the European and American laboratories.
Avetisyan next informed that Dashtadem fortress renovation works are underway.
In 2015 they excavated the throne site of the Father. Avetisyan says such sites are not common in Armenia and serve a unique example to learn about the Middle Ages.