Պարզ եղանակով հնարավոր է արդիականացնել և շահագործել «Զվարթնոց»-ի կլոր համալիրը. Ճարտարապետ
«Մեր գերնպատան է պահպանել «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր շենքը, կապ չունի թե ինչպիսի ճանապարհով՝ կգործի որպես առանձին օդանավակայա՞ն, թե՞ ներկայիս գործողին կկցվի, կամ եթե նույնիսկ օդանավակայան էլ չլինի»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց
«Հայնախագիծ» ճարտարապետական արվեստանոցի ղեկավար, վաստակավոր ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը:
Նա նշեց, որ օդանավակայանն այնպիսի կառույցներից է, որ անընդհատ զարգացման անհրաժեշտություն է լինում:
«Չի բացառվում, որ դրա հետևանքով շենքի հարմարավետության մեջ որոշակի փոփոխություններ մտցվեն, բայց կլոր համալիրն ունի բոլոր հնարավորությունները շարունակել ծառայել որպես օդանավակայան»,- ասաց նա:
Ս.Քալաշյանի խոսքով, «Հայնախագիծ»-ը պատրաստ է անհրաժեշտ բոլոր արխիվային նյութերը տրամադրել մասնագիտական քննարկումների ժամանակ: Նա նշեց, որ ճարտարապետները բազմաթիվ անգամներ ցանկացել են հանդիպել կոնցեսիոների հետ: «Մեր ձայնը կոնցեսիոներին չի հասնում, կամ եթե հասնում է, ինքը չի արձագանքում, այլ մեկ այլ օղակի միջոցով: Պնդում ենք, որ պետք է նստենք և քննարկենք»,- նշեց նա:
Ավիատորների ազգային ասոցիացիայի գործադիր կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Վարդանյանի խոսքով, կլոր համալիրը բավականին լավ տվյալներ ունի, ուղղակի պետք է է հարմարացնել նոր պահանջներին, պայմաններին ու այն կշարունակի գործել որպես օդանավակայան:
Ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը ներկայացրեց «Զվարթնոց» օդանավակայանի արդիականացման իր մշակած նախագիծը, որի իրականացմամբ հնարավոր է օդանավակայանն ամբողջությամբ պահպանել որպես ինքնուրույն օդանավակայան: Ըստ նրա, եթե կոնցեսիոներին իր զարգացման ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ է 160 միլիոն դոլարի ներդրում, այս նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ է 25-30 միլիոն դոլար:
«Երկար տարիներ մեզ համոզում էին, որ հնարավոր չէ կլոր համալիրն արդիականացնել: Սակայն այս, ինչպես նաև այլ նախագծեր, ցույց են տալիս, որ հնարավոր է, պարզ եղանակով կարելի է արդիականացնել պահեստային տարածքների հաշվին»,- ասաց Ա.Թարխանյանը:
Հիշեցնենք, որ Զվարթնոց»-ի կլոր մասնաշենքի ճարտարապետներից Ժորժ Շեխլյանը նույնպես մշակել էր մի նախագիծ, որի համաձայն այսօրվա գործող շենքը փոքրիկ կամուրջով միանում է կլոր մասնաշենքին:

Sashur Qalashyan: Possible to upgrade and operate the round complex of Zvartnots
“Our aim is to maintain the round building of Zvartnots airport no matter how, be it a separate airport, or attached to the current one, or even if there is no airport,” said Honoured Architect of Armenia Sashur Qalashyan during a press conference.
He noted that the airport is a structure that needs to be constantly renovated. The architect didn’t rule out the fact that some changes may be introduced, yet the round complex will have the potential to serve as an airport.
According to Qalashyan, Armproject is ready to provide all necessary archival materials during professional discussions, yet the architects were never able to meet the concessionaire.
Chairman of the Executive Committee of National Aviation Association, Grigori Vardanyan said that the round building just needs to be adapted to the new requirements to keep operating.
Architect Anahit Tarkhanyan presented her project on Zvartnots airport renovation, which will allow maintain the building as an independent airport. According to her, to implement this project $ 25 – 30 will be needed, times less than for the concessionaire’s project.
To remind, earlier Armenian government approved a master plan for Yerevan’s Zvartnots International Airport permitting the demolition of the old round building of the airport within the reconstruction plan.