Բաքուն գնում է իրավիճակի հետևողական լարման ճանապարհով. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ.
«Խստորեն դատապարտում ենք նախորդ գիշեր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով և Հայաստանի հետ սահմանին՝ հարձակումների թիրախ դարձնելով նաև քաղաքացիական օբյեկտներ ու բնակավայրեր:
Բաքվի կողմից բանակցային գործընթացի խաթարմանն ուղղված շարունակական քայլերը, իսկ վերջերս Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումներից հրաժարումը, Ադրբեջանի նախաձեռնած նոր թափով ռազմական գործողությունները, շանտաժի լեզվով խոսելու հերթական ապարդյուն փորձերն են։
Բաքուն կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը՝ հիմնահարցը բանակցային ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ: Միայն վերջին օրերին նման նոր հայտարարություններով հանդես եկան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, ԵԱՀԿ գերմանական նախագահությունը, ԱՄՆ փոխնախագահը, պետքարտուղարը: Ահա, թե ինչպես է Ադրբեջանը պատասխանում նման հորդորներին:
Մենք բազմիցս ենք հրավիրել միջազգային հանրության ուշադրությունը, կոչ արել սանձել Բաքվի ռազմական նկրտումները` աչքի առաջ ունենալով իրավիճակի հենց այնպիսի զարգացումը, որն այսօր իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից:
Իրավիճակի սրման Ադրբեջանի այս հերթական քայլը, հաշվի առնելով դրա լայնածավալ բնույթը, օգտագործված զինատեսակները, թիրախների ընտրությունը, խոսում է այն մասին, որ Բաքուն գնում է իրավիճակի հետևողական լարման ճանապարհով, ինչը հրամայական է դարձնում Ադրբեջանին կարգի հրավիրելու նպատակով միջազգային հանրության գործնական քայլերի իրականացումը»:

Armenian Foreign Ministry: Baku aims to disrupt the negotiation process
Ministry of Foreign Affairs addressed military operations on the Line of Contact between NKR and Azerbaijan on April 1-2 strongly condemning the adversary.
The statement of the Ministry reads: “We strongly condemn Azerbaijan Armed Forces rabid military operations on the Line of Contact between NKR and Azerbaijan, and the border between Armenia and Azerbaijan on April 1-2 targeting civilians and residential areas.
Baku’s continuous efforts aimed at disrupting the negotiation process, and the recent refusal to meet with the OSCE Minsk Group, Azerbaijan’s new military operations are another vain attempt of blackmail.
Baku flagrantly ignores numerous calls of the international community to resolve the conflict through negotiations.
Only during the last few days the OSCE Minsk Group, German OSCE Chairmanship, the US Vice President and Secretary of State made such statements. Yet this is how Azerbaijan responds.
We’ve repeatedly drew the attention of the international community urging them to restrain Baku’s military ambitions, having a picture of such development carried out by Azerbaijan today in our minds.
This step toward escalation of the situation, considering its extensive nature, used weapons, the choice of targets, proves that Baku consistently tries to escalate the situation, which makes it mandatory for the international community to take practical steps to discipline Azerbaijan.”