ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները
12:00 02/04/2016
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տարածել է  հայտարարություն՝ խիստ դատապարտելով  քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի հարձակումները:
ՄԻՊ հայտարարության մեջ ասված է. «ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն՝ ադրբեջանական կողմը ապրիլի 1-ից 2-ի գիշերը ձեռնարկել է հարձակողական գործողություններ:
Այդ սանձազերծ գործողություններով հրթիռահրետակոծման են ենթարկվում նաև խաղաղ բնակավայրերը, որոնց հետևանքով, ցավոք, սպանվել են մեկ և վիրավորվել 2 երեխաներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները:
Դրանք կյանքի իրավունքի դեմ ոտնձգող միջազգային մակարդակի հանցագործություններ են, որ ենթակա են դատապարտման և պատժման միջազգային իրավունքի ողջ խոստությամբ՝ առանց որևէ բացառության: Միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնասյունն է բնակավայրերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ռազմական գործողությունների իրականացման բացառիկ արգելքը: Քաղաքացիական բոլոր անձինք և, հատկապես, երեխաներն ու կանայք գտնվում են առանձնակի պաշտպանության տակ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվում է խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմից իրականացվող անթույլատրելի գործողությունների հետևողական ուսումնասիրություն՝ իր կարգավիճակի բոլոր հնարավորություններով դրանք միջազգային մարմինների ուշադրությանը ներկայացնելու և պարտադիր քննարկման հարց դարձնելու նպատակով»:

Омбудсмен Армении: Атака ВС Азербайджана приграничных населенных пунктов – это преступления международного уровня
15:22 02/04/2016
Офис Защитника прав человека (омбудсмена) Армении распространил заявление, в котором решительно осуждаются нападения со стороны Азербайджана на населенные пункты и мирных жителей в зоне карабахского конфликта.
В частности, в заявлении говорится: «Согласно официальным заявлениям министерства обороны Армении и Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР), азербайджанская сторона в ночь с 1 на 2 апреля по всему периметру линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил предприняла наступательные действия».
В распространенном заявлении отмечается, что в результате данных разнузданных  действий ракетным ударам также подвергаются мирные  населенные пункты, вследствие чего был убит один ребенок и еще двое детей получили ранения.
«Защитник прав человека РА решительно осуждает нападения Азербайджана на населенные пункты и мирных жителей», – говорится в заявлении Офиса омбудсмена РА.