ԼՂՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանի կողմից լարվածության նման սրումը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով
«Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով ադրբեջանական կողմը նախաձեռնել է լարվածության աննախադեպ սրում՝ ծանր տեխնիկայի, հրետանու և ռազմական ավիացիայի կիրառմամբ։ Ադրբեջանական զինված ուժերը հրետակոծման են ենթարկել ոչ միայն ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը, ինչը հանգեցրել է զոհերի, այդ թվում խաղաղ բնակչության շրջանում։
Ադրբեջանի կողմից լարվածության նման սրումը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով։ Ստեղծված իրավիճակում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ պարտադրելու Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Հնարավոր հետևանքների համար ողջ պատասխանատվությունը կրում է բացառապես ադրբեջանական կողմը, որը հերթական անգամ անպատասխանատու և անիմաստ արկածախնդրություն է ձեռնարկել։
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին հրապարակայնորեն ու վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանին՝ իրավիճակի հետևողական սրման, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խախտման համար»:

МИД НКР призывает МГ ОБСЕ публично и решительно осудить Азербайджан за нарушение мира и стабильности в регионе
Подобная эскалация напряженности со стороны Азербайджана чревата непредсказуемыми последствиями. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики.
«В ночь с 1 на 2 апреля азербайджанская сторона предприняла беспрецедентную эскалацию напряженности вдоль всей линии соприкосновения вооруженных сил Азербайджана и Нагорно-Карабахской Республики с использованием тяжелой техники, артиллерии и боевой авиации. Азербайджанские вооруженные силы подвергли артиллерийскому обстрелу не только передовые позиции Армии обороны НКР, но и населенные пункты, что привело к жертвам, в том числе среди гражданского населения.
Подобная эскалация напряженности со стороны Азербайджана чревата непредсказуемыми последствиями. В сложившейся ситуации Армия обороны НКР предпринимает все необходимые меры для того, чтобы принудить Азербайджан прекратить военные действия. Вся ответственность за возможные последствия лежит исключительно на азербайджанской стороне, в очередной раз предпринявшей безответственную и бессмысленную авантюру.
Мы призываем сопредседателей МГ ОБСЕ и Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ публично и решительно осудить Азербайджан за планомерное обострение ситуации, нарушение мира и стабильности в регионе», – говорится в заявлении.